Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
  Podgląd wydruku

Kompostownik
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Odpadki po rybach (ości, krew głowy, ) , świeże śledzie skórki po bananach, skorupki jajek, Wodę ze skorupek i popłuczyny po mięsie itp. - można kompostować lub bezpośrednio podrzucać, podlewać na rośliny.
Opieram się czasem na rozmowach bezpośrednich z doświadczonymi ogrodnikami, poczytałam też wiele na ten temat., wiele informacji jest w angielskich ogrodach.

- dorodne pomidory,zdrowe krzaki i owoc to przy sadzeniu pod każdy wrzucić jednego świeżego śledzia
-pod róże skórkę z banana
- powojniki podlewać wodą ze skorupek jajek.Trzymam się tego do dziś i efekty mam zadawalające.
- wodę ze skorupek do roślin lubiących wysokie pH
- popłuczyny po mięsie (woda była różowa) niskie pH- po mięsie.

Mączka rogowa - więcej moze powiedzieć Jadzia bo wiem, ze ja stosuje ale cos tez napiszę aby potwierdzić lub zaprzeczyć.
Mączka rogowa z krwi oraz kostna - są to nawozy produkowane z odpadów poubojowych. Po przeróbce dzieli sie je na praktyczne porcje, przeznaczone do sprzedaży. Nawóz z rogów jest przygotowywany w różnej formie: mączki, grysu lub wiórków. Im bardziej gruboziarnista jest zastosowana postać, tym wolniej jest on przetwarzany przez organizmy glebowe. Nawozy z rogów zawierają przede wszystkim azot i fosfor. Mączka z krwi odznacza się wysoka zawartością azotu, do tego dochodzi trochę fosforu i potasu. Spośród tych trzech nawozów, wyprodukowanych z odpadów poubojowych, najwięcej fosforu znajduje się w mączce kostnej (poddanej procesowi odklejenia lub parowania). W jej skład wchodzą też azot i niewielkie ilości potasu. Wszystkie trzy maczki można mieszać razem ze sobą otrzymując w ten sposób pełnowartościowy nawóz organiczny w skład, którego wchodzą trzy podstawowe pierwiastki mineralne NPK (azot-fosfor-potas) oraz cała gama mikroelementów.

Głowa świeżej ryby głowa zawiera wszelkie mikro i ultraelementy i nic nie jest pominięte.
ryba psując się kiśnie w sensie zakwasza podłoże ryba dość łatwo się rozkłada.
Rozkłada się dając również aminokwasy które są czasami dodawane do pożywek.
Każde mięso zawiera dużo fosforu (fosforanów po rozkładzie)

Kawałek rybiej głowy zagrzebiemy w ziemi i to nie śmierdzi, mogą pojawić się jakieś rozkłady pleśni.

Mnie niepokoi jedynie strach przed gryzoniami, co o tym myślicie?

Re: Kompostownik
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Aniu mączka rogowa to jak sama nazwa wskazuje pochodzi z rogów krów i innych rogatych zwierząt .Czy pomaga chyba tak bo to przecież nawóz organiczny, chociaż zbytnio tego nie zauważyłam .U mnie każda róża wiosną dostaje po garści tego nawozu .Też czytałam dużo o mączce szczególnie na niemieckich stronach. Oni zachwalają ją pod niebiosa .Natomiast śp.Krysia mówiła ,że mączka rogowa poprawia kwitnienie i koloryt piwonii szczególnie tych majowych .Oczywiście dałam i może to zbieg okoliczności czy prawda ,że tego roku piwonie majowe miały cudnie wybarwione kwiaty nawet synowa to stwierdziła .To długo działający nawóz i powoli sie ulatnia w miarę potrzeb .Natomiast popłuczyny z mięsa szczególnie wołowego ,bo wieprzowe juz raczej nie .Widziałam rośliny domowe wychowane na takim podlewaniu .Rosły jak oszalałe to samo jak zakopiesz calutkie jajko i zrobisz w nim tylko dwie malutkie dziurki [u góry i na dole] ,żeby zawartość jajka powoli wypływała ,ale to można robić z domowymi roślinami tylko trzeba mocno wkopać pod skosem .Jedno jajko wystarcza na 1/2 roku dla jednej rośliny nawet na wielką donicę a na małą to chyba z rok . Nie wiem ile jajek musiałabyś wkopać pod wielka różę, a one raczej wolą kwaśne podłoże .Roślinom ,które potrzebują wapiennego podłoża podsypuję wiosną zmielone skorupki jajek ..O mączce kostnej dużo czytałam lecz jeszcze nigdy się z nią nie zetknęłam .Mam nawet przepisy na mixturki gdzie dodaje sie mączkę kostną
Do mojego kompostownika wrzucam wszystkie odpadki domowe oprócz chleba, bo takowy sie u mnie nie marnuje kartony, rolki po papierze .Czasem jak widzę na śmietniku karton zanoszę do ogródka rwę na mniejsze kawałki ,moczę i zakopuję w kompoście. Jednak odpadów z ryb tam nie wrzucam ,bo nie wiem kto mógłby sie tam tym pożywiać .Tymi śledziami mnie zaintrygowałaś, bo nie czytałam o tym <icon_eek>

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Jadziu ja dostałam kiedyś przepiękna dużą palmę do domu, piękna donica - po kilku dniach stwierdziłam, że ktoś w domu puszcza niekontrolowane "bąki", jak to w życiu bywa nie było winowajcy.
Przypadkowo przy podlewaniu poczułam z donicy smród, trudno opisać, wystawiłam ją na dwór, postanowiłam ja przesadzić a tam na dnie były śmierdzące stłuczone jaja.
Moja śp.teściowa chciała dobrze ale niestety gdyby to był 1 zbuk ale tam bylo kilka - raczej nie chciałabym tego praktykować w domu.
Z tego co wiem to rybie głowy bardzo lubią domowe fiołki, fenomenalne efekty.
Głowa pobudza naturalne procesy zachodzące w glebie, pojawia się w niej sporo życia: grzyby ( na początku nawet pleśnie), bakterie, muszki . Fiołki w porównaniu z innymi były zdrowe, najszybciej zakwitały, brak też oznak niedoborów pokarmowych.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Aniu przedobrzenie szkodzi :> .Dziewczyna była pytana czy nie ma odoru z jajek ,ale stwierdziła ,ze nie, bo wciąż tak praktykuje jak jej babcia .Ja też wypróbowałam ,ale widocznie zrobiłam za małe dziurki i gdybym nie zajrzała do tej donicy może jajko by pękło i narobiło zapaszku <rotfl> .Chyba zbyt płytko też je wsadziłam ,a to miało być do dołu korzeni ,ale nie dałam rady .Podlewanie taką wodą z jajek też daje czadu <rotfl> Muszę wypróbować z ta rybą ,ale muszki są raczej nie mile widziane

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Ja nie wyrzucam nawet na kompost części ryb, kompost wykorzystuje szybko bo po roku, obawiam się, że taka rybia OSC w takim czasie się nie rozłoży i można się na nią nadziać. <icon_rolleyes>

Ja słyszałam o wkładaniu do doniczek domowych roślin krowiaka, ale ja jakoś tego nie widzę. :|

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Wiolu skąd teraz wziąć krowieniec, a sklepowy czy ja wiem czy to krowieniec .Kiedyś pytałam panią w ogrodniczym dlaczego nie mają już krowieńca w sprzedaży stwierdziła ,ze to wymogi Unii .To był najlepszy nawóz, a teraz jakaś sieczka śmierdząca na kilometr i pisze obornik bydlęcy, a krowieniec był bez zapachu .Ości powinny sie chyba rozłożyć w ciągu roku tak myślę, przecież są cieniutkie nie tak jak kości zwierzęce .One nawet parę lat potrzebują na to

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik

Ania pyta, co ja na te wasze wywody o zasilaniu roślin różnymi dodatkami.
Ja w swoim ogrodzie używam mączki rogowej już dłuższy czas
wiem ,że efekt będzie za jakiś czas bo kostka rozkłada się wolno
ale co już jest w ziemi to nie zginie .
Kostkę rogową wiosna można dostać w Lidlu ,zawsze czuwam żeby ja kupić.
Kompost też zasilam jak Jadzia kartonami i zwykłymi gazetami oraz resztkami z domowych odpadów
natomiast nie wrzucam resztek rybnych myślę ,że sprowadziło by to gryzonie .
Kwiaty w domu nie zasilam ani jajkami ani innymi tego rodzaju specyfikami
raz uległam /bardzo dawno temu/ i podlewałam rośliny domowe mlekiem
całe moje doświadczenie marnie się skończyło dla roślin i dla nas /muszki ,zapach/
Podpowiem Wam jeszcze jak można bez dużych nakładów przyspieszyć rozkład kompostu.
całą wiedzę zobaczyłam oglądając ogrody angielskie .
Dotyczy, to mężczyzn i ich uryny a dlaczego - bo, mogą nasiusiać do butelki i zanieść to na kompost.
Mocz to mocznik który kupuje się w sklepie do przyspieszenia rozkładu kompostu
i tak to w prosty sposób bez nakładów pieniężnych nasz kompost uzyskamy w krótkim czasie.
I co wy na to?

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Zwykłych gazet nie daję jednak na kompost ,bo farba drukarska to trucizna ...Może w kartonach też jest jakaś tam chemia ,ale nie ma jej tyle co w gazetach .Mleko swojego czasu tez próbowałam ,ale zaprzestałam z tego samego powodu .

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Majka o moczu tez wiem, wiele na ten temat czytałam - ale podobnie jak odchody ludzkie jakoś do mnie nie przemawiają - ale przecież zwierzęce to tez odchody mimo wszystko mam jeszcze barierę w tym temacie.
W moczu zawarta jest większość biogenów (pierwiastków potrzebnych roślinom pobieranych z gleby w największych ilościach)wydzielanych przez człowieka. Średnio jeden człowiek dziennie w moczu wydala:

* 8-11 g azotu
* 2 g fosforu
* 2 g potasu

Mocz zawiera również sporą ilość wapnia (2g) oraz dużą ilość innych mikro i makroelementów. Mocz jest bogatym w azot nawozem wieloskładnikowym.
Przykładowo nawóz płynny marki Florvit Eko uniwersalny zawiera w 1 kg:

* 50g azotu
* 14,1 g potasu
* 16,6 g fosforu
Jeśli rozcieńczamy mocz w stosunku 1:5 to dziennie możemy wyprodukować około 7,5 - 10 litrów nawozu.
Zawartość składników nawozowych w moczu zależy przede wszystkim od naszej diety - im więcej w niej białka tym więcej mocznika (a zatem azotu) będzie posiadał nasz mocz. Jeśli nasza dieta bogata jest w produkty takie jak orzechy, pełne ziarna zbóż, nasiona, ryby, mięso, jajka nasz mocz będzie bogatszy w fosfor.
Osoby chore raczej nie powinny w tym przypadku zasilać swoich ogródków hahahaha

Nawozem ekologicznym jest też mieszanka ludzkiego moczu z popiołem drzewnym ? podaje Journal of Agriculture and Food Chemistry.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Sasanka18 pisze:
Podpowiem Wam jeszcze jak można bez dużych nakładów przyspieszyć rozkład kompostu.
całą wiedzę zobaczyłam oglądając ogrody angielskie .
Dotyczy, to mężczyzn i ich uryny a dlaczego - bo, mogą nasiusiać do butelki i zanieść to na kompost.
Mocz to mocznik który kupuje się w sklepie do przyspieszenia rozkładu kompostu
i tak to w prosty sposób bez nakładów pieniężnych nasz kompost uzyskamy w krótkim czasie.
I co wy na to?

My na to jak na lato ;) A poważnie mówiąc w różnych miejscach (w tym w publikacjach papierowych) czytałem o zastosowaniu ludzkiego rozcieńczonego moczu przy kompostowaniu.
W artykule (link poniżej) napisano o stosowaniu moczu do nawożenia.
Od początków rolnictwa stosowano w nawożeniu pól oborniki zwierzęce, odchody wraz z mocznikiem.
Wg opinii fachowców, z nielicznymi wyjątkami, ludzki mocz można stosować do kompostów i nawożenia.
Natomiast zdecydowanie nie wolno składować w kompostownikach odchodów ludzkich i zwierząt mięsożernych z uwagi na możliwość zakażenia bakteriami a zwłaszcza robakami pasożytniczymi (glista ludzka, tasiemce i in.)
A w tym linku na stronie osoby zajmującej się fachowo permakulturą (wiadomo co to jest) opisano
o zastosowaniu moczu ludzkiego jako nawozu w ogrodzie
http://permakultura.net/2010/04/17/zast ... -ogrodzie/

Przy okazji ciekawostka
Starym zwyczajem murarzy (budowlańców) było po pracy mycie dłoni własnym moczem.
Skóra wówczas nie pękała (po kontakcie z cementem i innymi wysuszającymi materiałami) była gładka niczym ta u niemowlęcia :) Dodatkowo mocz odkażał wszelkie drobne rany czy zadrapania.

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]