Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna
  Podgląd wydruku

Rozmnażanie roślin przez wysiew
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Nie mieliśmy dotąd osobnego tematu dot. rozmnażania roślin przez nasiona.
To bardzo ciekawa i satysfakcjonująca praca brać udział w powstawaniu życia rośliny od małego nasionka do dojrzałego okazu, który w w wielu wypadkach może być istotą samowystarczalną, bezobsługową.
Podobnie jak to bywa z dziećmi. :D
Opiekujemy się nimi od małego, od niemowlęcia, odżywiamy, chronimy od zewnętrznych zagrożeń, chuchamy, dmuchamy :mrgreen: A potem są z nami :roll: cieszą swoim dojrzewaniem, kwitnieniem, albo inaczej:zostawiają nas :| niepocieszonymi, odchodzą.
Oczywiście nie do końca te porównania sa dobre ;) Odejście dorosłego dziecka nie jest tragedią jeśli tylko
potrafi o siebie zadbać i jest samowystarczalne.
Obrazek

Ale do rzeczy.
Wysiewanie nasion zacząłem jakoś tak po kilku latach od początku ogrodowej przygody.
I nie były to rosliny jednoroczne których nasiona w sklepach w 90% spotykamy w sklepach.
Szukałem tak rzadkich jak np. ostrogowiec czerwony lata temu niedostępny w ogóle jako gotowa sadzonka.
Nawet dziś nie łatwo dostać sadzonkę błękitnego mekonopsa To trudna do wysiewu roslina.
Wzeszła jedna, jedyna siewka z całej torebki. :mrgreen:
Obrazek Obrazek

Rozmnażanie przez wysiew nie wymaga szczególnych kwalifikacji, jak np. sadzonkowanie, jednak wymaga czasu. To ważny czynnik obok oczywiście cierpliwości :mrgreen: Tu można podobieństwa wykazać jak w przypadku wychowania dzieci.
Na dzieci jednak czas zawsze powinno się znaleźć ;) a z roslinami...można wybierać.
Wybrałem wieloletnie, te wysiewa się zazwyczaj od czerwca do lipca
W tym czasie w ogrodach nie ma już tyle pracy Nie licząc oczywiście trawnika i warzywnika, ale tych nie miałem. 2-3 razy zdarzyl mi się wysiew w lutym-marcu jak np. widocznej na zdj. kobei pnącej. To kłopotliwa do rozmnażania roslina.
Obrazek

Pozostało więc latem podlewanie siewek w kuwetach, skrzynkach, doniczkach. Później zasilanie.
A jeszcze później wysadzanie jesienią do gruntu
Zarówno na tak małe wysiewy jak i na pielęgnację można przeznaczyć neidzielę. Wystarczy znaleźć spokojny kącik, siedzisko w ogrodzie o zadbać o oseski potem o małolaty 8-)
Obrazek

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Re: Rozmnażanie roślin przez wysiew
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Czy jesienią robicie wysiewy?
Wysiałem do gruntu fiołka wonnego i dla pewności też w pojemniku.
Nasiona lawendy wymagają stratyfikacji zatem pozostaną na zewnątrz dla przemrożenia. Kuwetę na razie zadołowałem, przed zimą przeniosę ją do inspektu.
Obrazek

W czasie obchodu po ogródku zebrałem nasiona liliowca 'Stella d'Oro'
Obrazek

Obrazek

Rozmnażanie przez wysiew to najszybszy sposób na zdobycie dużej liczby roślin.

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Oczywiście, że wysiewamy. :D Zbieram nasiona z wielu roślin, w tym roku zebrałam m.in. z trytomy i czosnku ozdobnego.
Niestety teraz jesienią przegapiłam odrobinę temat, może wysieję jeszcze jedynie rudbekię, goździki brodate i lawendę. Lawendy poprzedniej zimy nigdzie nie chowałam, została na zewnątrz i ładnie wyrosła.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Nasiona lawendy zostawione w ogrodzie w takim nieokrytym pojemniku zapewne by zgniły, dlatego warto dać im jakąś osłonę.

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Ja wysiewałam w zwyklej donicy z dziurkami od spodu, nie były zadołowane, to są zdjęcia tych siewek:
Obrazek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

O, to masz ciepły, zaciszny ogród jeśli młoda lawenda wytrzymała na zewnątrz. No chyba że wykiełkowała wiosną :)
Ostatnia zima była dość ciepła u mnie raczej nie było pow. 20 st.
Te 20 stopni dla wielu roslin to granica zaporowa, np. dla części odmian róż.

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik

:hi: Tak się zastanawiam, czy nasion w skrzynce kiełkujące pod folią na zimę. Czy nie zmarzną :?:

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Napisz Ela jaka roslina ci kiełkuje i jak wysokie są siewki.

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Pouczająca zabawa w rozpoznawanie nasion jest na amerykańskiej stronie
http://www.oardc.ohio-state.edu/seedid/quiz.asp

W quizie można klikać w każdą z odpowiedzi, nie będzie łatwe jesli nie znamy łacińskich nazw :) Jednak mozna je odnaleźć w google

Całkiem pokaźna liczba nasion zawarta jest na tej samej stronie
http://www.oardc.ohio-state.edu/seedid/all.asp?sort=scientific
wystarczy kliknąć w łacińska nazwę. Niestety, nasion wielu ozdobnych roslin brak.
============
Uruchomiłem wątek rozpoznawania naszych nasion
http://ogrodoweforum.pl/forum/viewtopic.php?f=24&t=928&p=8410#p8410

Może ktoś z Was uprawiał pnącze o wdzięcznej nazwie serconasiennica i zrobił mu zdjęcia?
Mam tylko obrazek nasion :)

Serconasiennica, fragmenty opisu ze strony http://www.biol.uni.wroc.pl
"Gatunek znany jest w Europie już od połowy XVI w. Wieloletnia, lekko drewniejąca roślina porasta brzegi lasów deszczowych; w naszym klimacie jest jednoroczna i zielna. Ma delikatny pokrój i osiąga wysokość ok. 3 m. Pędy są bruzdowane, nagie. Kwiaty niepozorne, długości 2–3 mm i szerokości do 0,5 cm, czterokrotne, białe, zebrane w luźne grona. Ozdobą tego gatunku są owoce, które wyglądają jak nadmuchane, okrągławe, papierowe torebki o średnicy ok. 3 cm, najpierw zielone, później brązowiejące. Znajdujące się w środku kuliste nasiona w miarę dojrzewania zmieniają barwę z zielonej na czarną. W miejscu przyczepu przyozdobione są białą plamką w kształcie serca. Roślina owocuje od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków. Wymaga stanowiska słonecznego oraz świeżej, żyznej, próchnicznej, dobrze zdrenowanej gleby. Rozmnaża się przez wysiew nasion w lutym lub marcu. Nasiona umieszcza się najpierw w doniczkach. Natomiast w drugiej połowie maja siewki można wysadzać do gruntu. Roślina nadaje się do ozdabiania balkonów i pergoli, jak również do tworzenia osłon. Zasuszone rośliny można wykorzystywać do kompozycji bukietów. Liście i pędy mogą być gotowane i spożywane podobnie jak szpinak. Korzenie, liście i sok są stosowane w medycynie: pomagają leczyć zaburzenia układu trawiennego i nerwowego oraz zmiany na skórze. Z nasion robi się ozdoby.

Serconasiennica (Cardiospermum halicacabum)
Obrazek

Biała plamka w kształcie serca widoczna jest wyraźnie na zdjęciach w google:
https://www.google.com/search?site=&tbm ... s&tbm=isch

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu,
założyłeś wspaniały wątek o wysiewie z nasion.
Uwielbiam nasiona i ten cud kiełkowania i rodzenia się nowej rośliny.
Zdumiewa mnie tajemnica , którą zawiera każde nasionko.
Jak takie maleństwo pamięta i wie czym ma wyrosnąć , jest dla mnie niepojęte, zadziwiające.
Odczuwam przy tym nieopisaną radość i zachwyt.
Ciągle coś wysiewam, z każdej podróży przywożę pełne kieszenie nasion.
Zbieram nasionka z mojego i innych ogrodów.
Często zabierałam ze sobą puste koperty, aby nie mieć kłopotu jak coś fajnego się przytrafi.
Efekty są różne, bo warunki mam nieadekwatne do zamiłowań.
Największą przeszkodą jest " małe zoo" w domu.
U Ciebie, jak widać na fotkach, dobre warunki i same sukcesy.
Czy niebieski mekonops osiągnął dorosłość ?
Jola

Zaczarowany Ogród cz.2

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]