Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
  Podgląd wydruku

Książki o przyrodzie i ogrodach, które polecamy
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Akurat w innym wątku napisałem o pomocnych książkach w oznaczaniu owadów ogrodowych i wpadłem na pomysł aby temat pt: "Książki o przyrodzie i ogrodach, które polecamy" na forum uruchomić. :)

Akapit skopiowany z wątku o owadach:
Oznaczyć gatunek owada, szczególnie rzadziej spotykanego w kraju, jest bardzo trudno.
Niewiele pomaga "wujek Google" a "ciocia Wikipedia" potrafi nas sprowadzić na manowce. <icon_mrgreen>
Siedzę więc przy biurku w jednej ręce mysz a w drugiej przewodnik Owady. <icon_rolleyes>
I bywa ten czeski przewodnik naprowadza mnie na trop jak było w przypadku owada z rodziny gąsienniczkowatych.
Dla średnio zaawansowanych przyrodników oraz dla wszystkich ogrodomaniaków z otwartą głową polecam publikację pt. Nasza Przyroda. Rośliny i zwierzęta Europy wyd. Reader's Digest.
Wspaniałe ilustracje i skondensowane opisy to duża zaleta tej książki.

Kilka lat temu na podstawie tej ksiązki Gazeta Wyborcza wydała serię: Rosliny i zwierzęta. Książka z kluczem do rozpoznawania.
Tę pozycję można zabrać do kieszeni i w terenie poszukać, oznaczyć napotkane rosliny lub zwierzęta.
------
W podsumowaniu polecam publikacje:
1. Nasza Przyroda. Rośliny i zwierzęta Europyz 2003 r.. Polska adaptacja ksiązki: Wegweiser durch die Nature wyd. Reader's Digest 1997
2. Przewodnik Owady - Jiri Zahradnik 1991. Tłum. z czeskiego i niemieckiego z roku 1996. Wyd. Multico
3. Publikacja 5-częściowa na podstawie: Nasza Przyroda. Rośliny i zwierzęta Europy. Wyd. Agora SA. 2008 r.
Obrazek

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Re: Książki o przyrodzie i ogrodach, które polecamy
Aspirant Ogrodowy
Aspirant Ogrodowy
Awatar użytkownika

Ojej. prawie 2 lata i tak ciekawy temat nie doczekał się reakcji ogrodowych pasjonatów ?
Jak to ?
A pamiętam jak to drzewiej Krzysztof poruszył temat ważek w ogrodzie. Było niesłychanie ciekawie. Strona ważki.pl istnieje i ma się dobrze. Dzięki tej stronie odkryliśmy, że przepiękna fotografia Krzysia przedstawia Trzeplę zieloną. Frajda niesamowita.
Polecam wobec tego książkę dla wszystkich ważkolubów:
Field Guide to the Dragonflies of Britain and Europe ( Dijkstra ; Lewington ). Mnie tą książkę córka przywiozła z Anglii, wyszło taniej ( ok 80 złotych). Chyba jeden z najlepszych przewodników w tym temacie,

Obrazek

Ostatnio zmieniony 13 cze 2017, 7:33 przez Lech, łącznie zmieniany 1 raz

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Lechu, przemknąłeś szybko jak błyskawica przez forum i ani nie zdążyłem coś napisać <icon_e_biggrin>
Książka którą polecasz jest chyba najlepszym kompendium wiedzy o europejskich ważkach.
W różnych miejscach, na forach entomologicznych jest ona polecana fanom tych pięknych owadów sprzed tysięcy lat.
Szkoda, że nie ma polskiego wydania bo tak tylko osoby znające j. angielski mogą z niej w pełni skorzystać. :(

Ważek na świecie jest 6000 gatunków z czego w Polsce tylko 73. Do mojego ogródka położonego z dala od rzek i jezior przyleciało w ostatnich latach kilka gatunków i specjalnie dla fanów tych owadów (u nas polubiła je także peonia <okok> ) na naszym forum, uruchomiłem galerię ważek, tutaj:
viewtopic.php?f=45&t=1295

Dodatkowo ogłosilem konkurs z nagrodami na zdjęcia ważek.
Pamiętasz Lechu jak na poprzednim serwerze konkurs razem prowadziliśmy? :)
Odezwij się, daj znać gzie jesteś, czy w kraju czy gdzieś daleko. W dobie internetu kłopotów z kontaktem jednak nie ma ;)
O książkach innych, ciekawych niebawem tutaj napiszę.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Aspirant Ogrodowy
Aspirant Ogrodowy
Awatar użytkownika

Witaj Krzysztofie, po pewnej mojej nieobecności no ale ja już tak mam, że zainteresowań tysiące ale zapewniam , że ogród i rower to moje perły w koronie <icon_lol>

No to po kolei: Gratuluję pięknej galerii ważek. Brakuje mi jednak Twojej Trzepli sprzed lat ( edytuję posta <rotfl> bo jednak ją znalazłem : Gadziogłowka pospolita female jest w rzeczywistości samcem Trzepli zielonej Piękne zdjęcie <brawo>
Jak uda mi się coś sfotografować to prześlę Ci może do publikacji bo nie mam nerwów na te "żabki" itp.
No dobra, jeszcze zobaczymy może i nie będę Ci głowy zawracał. Przyznaję jednak, że kwestia techniczna publikacji nieco odbiera mi zapał.

Rodzinnie to mam oprócz wnuczki również wnuczka <serducho> Radość dziadzia nieopisana....

Obecnie mam złamaną rękę, wyprowadzany przeze mnie młody labrador tak mnie pociągnął, że ja 100 kilowy chłop padłem na ziemię jak długi no i 5 tygodni lewy nadgarstek w gipsie <icon_cry> No cóż, dla piesków to ja jestem za dobry. Muszę jednak wspomnieć, że jak leżałem na glebie to mnie psisko lizało po twarzy dla pocieszenia :p Do końca maja jednak gips i nawet koszenie trawy to nie wchodzi w grę...

Mam już prawdziwy ogród do uprawy ( u córki w Lublinie). Ogród prawie w stanie surowym więc będziemy . urządzać. Na forum będę obiecuję regularnie zaglądał. Cieszę się, że jesteście i trwacie.

Ostatnio zmieniony 08 maja 2017, 21:33 przez Lech, łącznie zmieniany 3 razy

Aspirant Ogrodowy
Aspirant Ogrodowy
Awatar użytkownika

Jeszcze w kwestii wspomnianej książki. Jednym z konsultantów jest Pan dr hab. Paweł Buczyński z UMCS z Lublina. Jeden z najlepszych specjalistów ( obok Jacka Wendzonki z UAM z Poznania ) w Polsce. Na Roztoczu mamy raj ważkowy. Występuje tutaj jedna z najrzadszych ważek w Polsce - Miedziopierś Północna ( odkryta przez Buczyńskiego ) oraz zanotowano przelot Nomadki żółtawej Pantala flavescens, która u nas nie rozmanaża się ale przelatuje, bo to ważka migrująca z południa. Za miesiąc spodziewam się dosłownie rojów ważek wpadających na moje biurko w Lublinie :) Ważki nie gryzą <icon_e_biggrin> tylko przeszkadzają w pracy ... <boisie>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Witaj Leszku, miło że znowu do nas zaglądasz <macha_reka>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Lech pisze:
Rodzinnie to mam oprócz wnuczki również wnuczka Radość dziadzia nieopisana....
Obecnie mam złamaną rękę, wyprowadzany przeze mnie młody labrador tak mnie pociągnął, że ja 100 kilowy chłop padłem na ziemię jak długi no i 5 tygodni lewy nadgarstek w gipsie <icon_cry> Do końca maja jednak gips i nawet koszenie trawy to nie wchodzi w grę....

To będziesz Lechu mógł potomkom swoim całą swoją wiedzę o przyrodzie, ważkach, o fizyce i wielu innych sprawach przekazać <icon_e_biggrin>
U mnie też wysyp wnuków był rok temu z okładem. Nie pobiegam, nie pogram w piłkę, to juz pewne.
Tobie nadgarstek się wygoi i z maluchami wkrótce bedziesz na wycieczki rowerowe się wybierał. :)
A trawa zaczeka z koszeniem, z korzyścią dla owadow, pasikoników i innych stworków.

Cytuj:
Jeszcze w kwestii wspomnianej książki. Jednym z konsultantów jest Pan dr hab. Paweł Buczyński z UMCS z Lublina. Jeden z najlepszych specjalistów ( obok Jacka Wendzonki z UAM z Poznania ) w Polsce. Na Roztoczu mamy raj ważkowy. Występuje tutaj jedna z najrzadszych ważek w Polsce - Miedziopierś Północna zanotowano przelot Nomadki żółtawejZa miesiąc spodziewam się dosłownie rojów ważek wpadających na moje biurko w Lublinie :) Ważki nie gryzą <icon_e_biggrin> tylko przeszkadzają w pracy

To wesoło macie tam w Lublinie z tymi ważkami <icon_e_biggrin>
Raj ważkowy na Roztoczu macie, to pozazdrościć. A brakuje od dłuzszego czasu Zdzisi, która o Roztoczu tutaj nam pisała.
Cytuj:
Mam już prawdziwy ogród do uprawy ( u córki w Lublinie). Ogród prawie w stanie surowym więc będziemy . urządzać. Na forum będę obiecuję regularnie zaglądał. Cieszę się, że jesteście i trwacie.

No to fajnie, że dołączysz znowu do nas <okok> Może więcej o kwiatach i ziołach będziesz pisał.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Uwaga ptakoluby !

W tym tygodniu wraz z Gazetą Wyborczą można będzie kupić publikacje o ptakach:
WTOREK - Atlas ptaków cz.1
ŚRODA - Atlas ptaków cz.2
CZWARTEK - płyta z odgłosami ptaków

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Aspirant Ogrodowy
Aspirant Ogrodowy
Awatar użytkownika

Dzisiaj po raz pierwszy słyszałem kukułkę.
W miejscu gdzie mieszkam pojawiły się jak co roku jeżyki.
Te 2 ptaki zwiastują dla mnie klimatyczne lato <radocha>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Kukułkę słyszałem może dwa razy gdzieś w oddali gdy byłem w ogrodzie, Nie licząc oczywiście pobytów w lesie. Akurat te ptaszki unikają kontaktu z ludźmi i z dala od siedzib ludzkich przebywają.
A moj słowik jak zwykle w maju, o północy, a także aż do 4-ej rano śpiewa tylko...jakoś cienko <icon_e_biggrin>
Może młody osobnik :) albo po jakichś problemach ze strunami głosowymi <icon_lol>
Młode szpaki zapewne z budki wyfrunęły i teraz będą drżały ze strachu przed kocurem <stres>
Rzadko bywam tej wiosny w ogrodzie a zwykle przepędzałem zwierzaka z moich rewirów.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]