Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
  Podgląd wydruku

Re: === Dokarmianie ptaków zimą === PTASIA SPIŻARNIA
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Trochę czasu mi zajęła budowa 2-go karmnika ale wreszcie jest zawieszony i to dzień po dość dużym opadzie śniegu, najobfitszym tej zimy. Ptaki de facto dopiero teraz gdy ziemia pokryta białym puchem mają problem z odszukaniem pożywienia.

Budowa karmnika
Obrazek

Zawieszony został przy budynku, na drzewie na wysokości ok. 2 m.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

4 listewki przybite do podłogi karmnika zabezpieczają karmę przed wypadnięciem z karmnika. Jedną z nich mogę przesunąć aby karmnik oczyścić z resztek pożywienia i odchodów ptasich.
Obrazek

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Ogrodnik
Ogrodnik
Awatar użytkownika

Jeju co za technika ... a z okna widzisz go.Czy wnusia Maja będzie widziała...ptaszki przez okno??/

namiastka ogrodowych
moja pasja
rhododendrony dzikorosnące

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Z okna dobrze widać karmnik i Maja, która uwielbia przesiadywać na kuchennym parapecie też go będzie widziała.
Gorzej "widzi" to miejsce obiektyw aparatu, bo z lekka zasłaniają go gałązki lipy zatem bedę zmuszony wyjąć drabinę i witki obciąć.
Zdjątka z dzisiaj wstawię za chwilę w wątku Ptasim (przenoszę się tam bo tu tylko o spiżarni i karmie nasze rozmówki uskuteczniamy :) )

--------
(przyjąłem zasadę, że tytuły wątków, tematów z konkretami, z tabelami, z galeriami zdjęć itp. zapisuję dodając znaki specjalne czyli: znak równości ===== Dokarmianie ptaków ====, ====Tulipany - portrety====
znak plus np. ++++ Tulipany - zasady uprawy++++ itd.
Oczywiście każdy może tam wpisywać komentarze jeśli tylko wątek nie jest zamknięty jak przykładowo w bazach krzewów czy galeriach zdjęciowych)

-------
Cytuj:
Krzysiu.ptaszki mają co jeść.Te same nie okupują stołówki cały dzień. się.Nawet przy takim karmniku jest sporo pracy
.
Prosty karmnik można zbudować w kilka godzin. Mnie to zajęło trochę więcej ale jest już skończony i nawet pomalowany więc Irenka nie ma mowy o forsowaniu :)

Pomalowany z wierzchu lakierobejcą; niżej podam jaką może ktoś w internecie będzie szukał to mu się przyda.
W piwnicy jest za chłodno (+12 st) i kilkanaście godzin nie wystarczyło na wyschnięcie. Jeśli będzie pogoda to jutro kolejne podejście do wieszania zrobię :) (jeśli farba wyschnie). Pośpiechu nie ma jeśli chodzi o dokarmianie bo temp. oscyluje wokół zera stopni.
Dwa karmnik pozwolą mi na wysypywanie ziarna raz na 2-3 dni, poza tym będzie możliwa obserwacja bliżej domu, od południa.

Czym pomalować karmnik lub budkę dla ptaków?
"Warto pamiętać o specyfice niektórych ogrodowych przedmiotów jak karmniki dla ptaków. Lakierobejca 2 w 1 posiada Atest Higieniczny PZH, ale powinno się unikać malowania powierzchni, z której ptaki bezpośrednio wydziobują ziarno. Spokojnie można tymczasem malować daszek, ścianki i paliki podtrzymujące ptasi karmnik"
-----
Czy sąsiedzi dokarmiają ptaki? We wsiach to raczej rzadkość bo rolnicy dość mają swojej własnej trzódki ptasiej do codziennego karmienia ;) czyli kur, kaczek może gęsi. Niedaleko ktoś ma hodowlę bażantów inny zaś przepiórek, wszystko to wiadomo dla celów komercyjnych robione.
W dwóch naszych, położonych blisko siebie posesjach mieszka 8 rodzin nierolniczych i tylko ja z wnuczką (wcześniej z córką) dokarmiam dzikie ptaki. Aha, dokarmiał kurowate czyli bażanty zmarły niedawno agronom.
Dokarmianie ptaków dzikich to jest opcja a nie konieczność. Można karmić znając zasady karmienia ale i bez tego ptaki dadzą sobie w naszym klimacie radę. Jeśli karmią ptaki właściciele ogródków przydomowych to na zasadzie wzajemności sikory i inne śpiewające ptaki pomogą nam później, zjadając na działce owady szkodniki.

Inna ważna korzyść z karmienia ptaków zimą to wspaniała lekcja przyrody, z które skorzystają zarówno dzieci jak i dorośli.

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Zielony Listek
Zielony Listek

Ja już zaczynam pomału robić zapasy dla goszczących się u nie ptaszków. Głównie serwuję im proso, rzepak, słonecznik, owies, krokosz, czasem jakieś jabłko suszone, ale również zakupuję takie kule tłuszczowe z różnymi ziarnami. W poprzednim roku mimo moim zdaniem krótkiej zimy poszło mi ok. 80 kg karmy. Kupowałem gotowe mieszaki ptasia biesiada, więc łatwo mogłam to zsumować.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cenne przypomnienie <okok> Zapasy mozna już gromadzić.
Jednakże w temacie dokarmiania ptaków zdania są podzielone. Chodzi także o terminy rozpoczęcia i zakończenia dokarmiania. Przed dwoma laty w styczniu napisałem:
"Autor wspomnianego poradnika pisze o rozpoczęciu karmienia już na początku listopada i zakończeniu w końcu kwietnia. To jednak błędne podejście. Opieram się na informacja znanego polskiego ornitologa dr Kruszewicza.
Karmienie powinno się zaczynać gdy nadejdą na dłużej mrozy lub opady śniegu.
Ostatnio jest to czas grudnia a nawet stycznia"

Zatem opieram się na poradzie tego znanego ornitologa także autora książek o ptakach, i przykładowo w poprzednią zimę dokarmianie zacząłem w styczniu 2017 ponieważ dopiero wtedy wystąpiły opady śniegu a potem dłuższe okresy mrozów. Jak będzie w tym sezonie to zobaczymy :)

80 kg <icon_e_surprised> toż to wielki wydatek :) Dla mnie kilkanaście kilo i kilkadziesiąt zł wystarcza, jednak jeśli można więcej to dlaczego nie, why not. Lepiej wydać na pokarm dla ptaszyn niż na kolejne łakocie czy browarki, a wyjdzie to nam na zdrowie i ptakom również, czyż nie? <lol>

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC [letni]