Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
  Podgląd wydruku

Park Śląski w Chorzowie - jesień 2017
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Jak pisałam wczoraj wybrałam się w poszukiwaniu kolorów jesieni do Chorzowskiego Parku.Wszechobecna Smagliczka unosiła w powietrzu swój zapach .Niskie astry kompozycje traw różnego gatunku mnóstwo hortensji .Oczywiście rosarium też zaliczyłyśmy z koleżanką kwitło jeszcze sporo róż szczególnie Red Fairy White Fairy,i The Fairy były też wielkowatowe jak mrs. Lincoln .Szkoda ,ze nie było znaczników przy różach ,bo spodobał mi się zapach jednej z róż niestety nie mam pojęcia co to za jaka .A teraz parę migawek z tego niedzielnego spaceru .Spodobała mi się ta żaba i oczywiście Karolinka z Karlikiem

Obrazek

Obrazek

tu chyba Proso rózgowate bo na trawach się nie znam całkowicie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spełniam swoje marzenia cz.3

Re: Spełniam swoje marzenia cz. 3
Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

W ogrodzie chorzowskim też bywałam dość często i zawsze kończyłam w zoo <rotfl> Widoki jesiennych traw przepiękne,jednak róże to u Ciebie są w lepszej kondycji i bardziej dorodne <okok> <hi> bez dwóch zdań.
dalie masz bardzo pastelowe (moje ulubione kolory)

Re: Park Śląski w Chorzowie - jesień 2017
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

O Chorzowskim Parku jedynie słyszałem i oglądałem go wirtualnie, a zaciekawiło mnie to, że jest tam Rosarium z największą w Polsce kolekcją róż.
A o widocznych na zdjęciu Karliku i Karolince słuchałem pieśni w radiu jako małe dziecię :) Wesołej, pogodnej śpiewki, bodajże co sobotę można było posłuchać w I pr. Polskiego Radia; do tej pory pamiętam jej początkowe słowa <icon_e_biggrin>
Ze strony Parku Śląskiego:
"Ciekawą atrakcją Rosarium jest też ławka, na której zasiadają Karolinka, Karlik i... gołąb. Legenda głosi, że Karolinka była bogatą młynareczką, zaś Karlik biednym leśniczym, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Pokonując wiele przeszkód, Karlik powędrował za Karolinką aż do Gogolina wspomagając się flaszeczką wina. Miłość zwyciężyła i Karlik z Karolinką zostali parą bohaterów jednej z najpopularniejszych śląskich pieśni ludowych"

Jesienią ozdobą rabat w tym parku są zwłaszcza wysokie trawy takie jak pokazane przez ciebie Jadziu miskanty i rozplenice.

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu piosenka ta to Poszła Karolinka do Gogolina .Jednak Rozplenice pięknie wyglądają wśród wysokich traw czy hortensji tak jak na fotkach Szkoda ,ze w miejscu gdzie rosły hortensje było sporo ludzi ,więc nie chciałam robić fotek.W moim ogródku jakoś takich traw nie widzę bo ,żeby były widoczne potrzebują miejsca którego u mnie brak.Ta kolejka to Elka chyba dalej tak sie nazywa wagoniki są nowiutkie pamiętam jeszcze jak były takie krzesełkowe to na nich jechałam .Można było zwiedzić na nich calutki park czyli : ZOO i Wesołe miasteczko, calutki park i Stadion śląski .Nie wiem jak teraz sie nazywa ten stadion, bo akuratnie było jego otwarcie po gruntownej przebudowie ,która trwała chyba z 7 lat bo miał być już otwarty na Mundial 2012.No cóż fajny poślizg. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Wersja tej śląskiej pieśni oczywiście dostępna jest na youtube w wyk. zespołu Śląsk, tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=HI8trEQBBno

W następnej serii zdjęć wzrok znów przyciągają kwiatostany rozplenic.
A na kolejnym zdjęciu wysokie kwiaty w jasnofioletowym kolorze to bodajże sadziec (Eupatorium)
W dużych ogrodach do zestawień na rabatach jesiennych z marcinkami, rudbekiami, nawłociami i wysokimi trawami.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu <icon_redface> nie wiem czy to był sadziec lecz jak tak piszesz to z pewnością to on .Nie widziałam takiego niskiego sadźca myślałam ,ze jest tylko ten wysoki bordowy <icon_redface> Myślałam ,ze to marcinki tak stoją na baczność

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Z daleka trudno ocenić wysokość tej rośliny ale faktycznie sadźce to wysokie rośliny nawet do 2 m. Są jednak rózne gatunki.
Często u nas spotykany Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum) nie jest tak atrakcyjny jak np.
Sadziec plamisty (Eupatorium maculatum) albo Sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum).
Więcej o nich napisałem w wątku do którego szybko można dojść poprzez ***Linki do bylin***
Sadziec jeden z dwóch ostatnich pokazywała nam Ladys i to w wysokości chyba ok. 1,5 m. (leżak na zdjęciu ma chyba ok. 1 metra wys.)
Wątek jest tutaj:
viewtopic.php?f=8&t=96&p=13669&hilit=sadziec#p13669
a wpis z 17 sie 2014, 23:06
Sadziec konopiasty kwitnie jeszcze na początku października więc pomyślałem że to ta roślina, a na marcinki mi nie wygląda bo kwiatostany są dość duże, kuliste.
Przydałoby się zbliżenie, fotka wykonana zoomem bo widać rabata jest sporych rozmiarów. :)

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC [letni]