Wątek jak najbardziej odpowiedni do wstawiania naszych prób i testów
A masz w aparacie odchylany ekran LCD?
=============
Janusz z FotoDays.pl <info@fotodays.pl>
Jak fotografować kwiaty - Lekcja 1 - Sprzęt
Lekcja 1
Podstawowym problemem, z którym się spotykam oglądając kwiaty to sposób wykonania zdjęcia. Pozycji w jakiej znajdował się fotograf kiedy robił zdjęcie. Człowiek z natury jest leniwy i wykonuje zdjęcia z pozycji w jakiej aktualnie się znajduje. Czyli po prostu jak mu wygodniej. Dlatego też większość fotografów fotografuje zdjęcia z góry i to jest podstawowy błąd. Jednakże, tym zajmiemy się później.
W tym kursie postaram się przybliżyć Tobie informację z zakresu fotografii kwiatów które obejmują następujące zagadnienia:
Sprzętu – czyli jaki sprzęt ułatwi Tobie życie
Światło – czyli jak efektywnie z niego korzystać
Ustawienia aparatu
Wiatr – twój wróg
Styl – czyli jak można znaleźć swój styl
Kompozycja – czyli w którym miejscu umieści kwiat aby wyglądał dobrze
---
SprzętSprzęt jest waży ale nie do końca. Nie ważne czy masz kompakt, bezlusterkowca czy lustrzankę a może robisz zdjęcia telefonem. Ważna jest technika wykonania zdjęcia niż sprzęt. Oczywiście sprzęt pomaga realizować pewne pomysły ale od jakiegoś aparatu należy zacząć. Niezbędne minimum to aparat. Wszyscy w tym momencie są równi. Każdy aparat nadaje się do fotografowania kwiatów. Świadczy o tym tryb makro, który oznaczano kwiatkiem. Tu pierwsze zadanie dla Ciebie znajdź w swoim aparacie właśnie ten tryb. Mam nadzieje, że szybko się z tym uporasz.
Jeśli chcesz aby Twoje zdjęcia kwiatów były lepsze to należy zainwestować w sprzęt, który nawiasem mówiąc przyda się do innych rodzajów fotografii.
Statyw – zapewnia stabilność aparatu podczas wykonywania zdjęcia. Skutkuje to tym, że Twoje zdjęcia są ostrzejsze. A przecież o to nam chodzi. Szkoły są dwie tania i droga. Niestety im tańszy statyw tym mniej możliwości i na odwrót. Kupując statyw z marketu za około 50 zł dostaniem zwykły aluminiowy statyw, dla którego minimalna wysokość będzie się wahała w okolicach 50 cm. Nie jest to źle ale ograniczy to Twoje możliwości przy małych kwiatka rosnących w ziemi. Wiem wiem, zaraz powiesz, że można je wyrwać i postawić na stole, ale chyba nie o to Nam chodzi. Ważne jest także otocznie kwiatka. Do statywu dołączona jest zawsze głowica 3D, która nie jest aż tak wygodna jak kulowa. Posiadaną trochę więcej gotówki 300 zł i więcej możemy pokusić się o kupno statywu dobrej marki z głowicą kulową. Statywy cechują się niezależnym ustawieniem nóg, co pozwala ustawić statyw w nierównym terenie, są stabilniejsze i mogą udźwignąć cięższy sprzęt.
Podsumowując, każdy statyw jest dobry o ile z niego korzystamy. Nawet najlepszy statyw pozostawiony jest nic niewarty. Ze swojej strony polecam wybrać statyw dobrej firmy np. Benro, Triopo, Manfrotto z głowicą kulową.
ZbliżeniaFotografowanie kwiatów to bardzo często zbliżenia. Zbliżenia pokazują to co kwiat ma najlepszego jego fakturę, kolor i kształt. Zdjęcia takie wyróżniają się na tle innych. Dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości nie oglądamy kwiatów tak blisko i jesteśmy ciekawi jak on wygląda.
Najtańszym sposobem na przybliżenie tego co najlepsze jest wykorzystanie naszych megapikseli w aparacie. Sztuczka polega na tym, że wykonujemy zdjęcie jak najbliżej, tak aby kwiat wypełniał jak najwięcej kadru. Następnie w dowolnym programie graficznym kadrujemy tak zdjęcie aby kwiat jeszcze bardziej przybliżyć. Należy pamiętać aby podczas kadrowania najważniejszą część kwiatu umieścić w jednym z mocnych punktów.
Jak jeszcze możemy przybliżyć nasz wspaniały kwiat? Możemy wykorzystać różne dodatkowe akcesoria.
Obiektyw makro – o nich może zapomnieć posiadacz kompaktu. Jest to drogie rozwiązanie dedykowane lustrzankom i bezlusterkowcą. Jednakże, daje najlepsze rezultaty.
Soczewki – możemy stosować we wszystkich rodzajach aparatów. Jednakże, są one dedykowane do średnicy obiektywu i najczęściej są dostępne do lustrzanek i bezluterkowaców.
Pierścienie pośrednie – możemy jest użyć tylko tam gdzie mamy wymienny obiektyw. Ponieważ pierścienie montuje się pomiędzy korpusem aby obiektywem.
Wyzwalanie migawkiWyzwalanie migawki jest bardzo ważne, szczególnie w zdjęciach makro. Wykorzystując statyw możemy fotografować zdjęcia z bliskiej odległości i z długimi czasami naświetlania. Jeśli wyzwoliłyśmy spust migawki w tradycyjny sposób aparat wpadł by w drgania i zarejestrował zamazany obraz. Rozwiązać to możemy na kilka sposobów.
Za pomocą wbudowanego „opóźnionego” wyzwalacza
za pomocą wężyka spustowego
pilota radiowego lub na podczerwień
każdy sposób jest dobry.
Blenda/dyfuzor – służy do odbijania światła a dyfuzor do rozpraszania. Za pomocą błędy możemy doświetlić kwiat pozbywając się cieni na zdjęciu. W zależność jaką użyjemy powierzchnie odbijającą (srebrna, biała, czarna, złota) nasza fotografia ociepli się (złota) lub oziębi (srebrna). Dodatkowo jeżeli nasza blenda ma w sobie dyfuzor to możemy rozpłaszczyć światło np. mocne w południe. Uzyskamy tym samym efekt równomiernego oświetlenia naszego kwiatka. Podczas wyboru blendy polecam zakup tzw. blendy 5 w 1 o średnicy do 50 cm. Z jednej strony będzie łatwa w transporcie a z drugiej może nam posłużyć jako osłona od wiatru czy nawet tło.
Filtr polaryzacyjny – najbardziej sprawdza się w fotografii krajobrazowej ale przy kwiatkach też można z niego korzystać. Filtr swoją budową tak polaryzuje światło że wzmacnia kolory obiektu a z drugie strony niweluje odblaski.
---
Podsumowanie
Podsumowując na sam początek potrzebny jest aparat i miejsca z kwiatkami. To drugie zadanie dla Ciebie znaleźć miejsce gdzie są kwiaty i można je swobodnie fotografować w dowolnej chwili.