Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 682 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 65, 66, 67, 68, 69  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
Też mam różowa Odetkę ,a także białą i nie umiem się ich pozbyć .Wystarczy mały korzonek ,żeby się znów pokazała.No cóż każdego roku ja tępię tak samo jak Mydlnicę, chociaż to pożyteczne zioło też powstaje każdego roku jak Fenix z popiołów.Kiedyś miałam Mikołajki lecz zbytnio sie mnożyły, więc zrezygnowałam z nich .Krzysiu soro pracy zrobiłeś i nawet jesteś zadowolony z siebie to sukces <hi>

Najgorzej było gdy na ścieżkach rośliny do wysokości kolan utrudniały chodzenie nie mowiąc o przeciąganiu taczki.
Teraz główne ścieżki są opanowane, a jak jest widać na fotkach poniżej.
Jadziu z mydlnicą sobie poradzisz przycinając przekwitające kwiaty. Nie zawiążą się nasiona i bedzie O.K.
U ciebie trudniej opanować odętkę bo ziemię masz bodajże piaszczysto-gliniastą. U mnie na piaszczystej łatwo wyciągnąc roślinę razem z korzeniem łapiąc ją za łodygę tuż przy ziemi.Jednak musi być sucho.
Z mikołajkami to chciałbym mieć ten problem jak u ciebie bo u mnie z mnożeniem z nasion ogólnie kiepsko. <icon_e_biggrin>

Parę obrazków aktualnych sprzed 2 dni.
Jak zwykle w sierpniu pędzę na koniec działki gdzie kwitną i pachną lilie 'Muscadet'
Obrazek

Porównanie wielkości kwiatów lilii: Muscadet, Schecherezade i żółta w ciapki NN
Obrazek

Obwódki z trzmieliny wyrównałem
Obrazek

A tu wspomniana rabatka z różą 'Abraham Darby' i heliopsisem 'Loraine Sunshine'
Krótki border z desek zabezpiezy przed wnikaniem chwastów ze ścieżki i ułatwi przyrost młodych sadzonek trzmieliny. Za 2-3 lata deski będą schowane pod obwodką z tej świetnej rośliny okrywowej.
Obrazek

Zakwitają 1-sze kwiaty róży Abraham Darby. Płatki tej odmiany doskonałe są na przetwory.
Obrazek

========================================================

KWIATY LATA - Jednoroczne i dwuletnie cz.1

Urocze, ogrodowe obrazki: maki i słoneczniczek na tle błękitu nieba
Obrazek

Dziewanna - dwa gatunki
Obrazek

Ciekawy mak odmiany 'Danish Flag'
Obrazek

Firletka omszona
Obrazek

Nie wiadomo skąd się wzięła: aksamitka
Obrazek

Malwa czarna
Obrazek

Kłujący popłoch pospolity
Obrazek

Także kłuje szczeć pospolita
Obrazek

Sympatyczny złocień wieńcowy
Obrazek

Znany chyba wszystkim ogródkowiczom ogórecznik lekarski
Obrazek

Na koniec ostrożka jednoroczna w otoczeniu złocienia maruny
Obrazek

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Lilie muscadet godne wystawy,kolor i wielkość kwiatów <okok> szkoda ze nie możesz przekazać zapachu.Termin kwitnienia też późniejszy co jest bardzo pożądane w przypadku lilii,ja jakoś stronię od orientalnych ,ze dwa razy mi zmarzły i to mnie odstrasza,można by spróbować wykopać je na zimę,ale mam do wyboru albo ciepły garaż albo szopkę gdzie temp spada poniżej zera :(
Super zdjęcie Twojej wnusi ,aż nie chcę się wierzyć że ma dopiero 5 lat! I masz pazia królowej może nie w ogródku ale w sercu na pewno ;)
Na zdjęciach piękno kwiatów letnich w całej okazałości,nic nie ucierpiała ich uroda przez okresy Twojej nieobecności ,a działka wyglądem przywodzi na myśl ogrody naturalistyczne ,jak widzę na szczęście nie sprawdziły się Twoje czarne scenariusze( choć wiem, że cena jaką płacisz za to piękno jest b.wysoka ) <brawo>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

marysia pisze:
Termin kwitnienia też późniejszy co jest bardzo pożądane w przypadku lilii,ja jakoś stronię od orientalnych ,ze dwa razy mi zmarzły i to mnie odstrasza,można by spróbować wykopać je na zimę,ale mam do wyboru albo ciepły garaż albo szopkę gdzie temp spada poniżej zera :(

Zalecają aby lilie orientalne wykopać i przezimować w suchym torfie w temperaturze około 2 stopni C.
W grę wchodzi tylko lodówka gdzie stalą temp. uzyskamy.
A ja sprawdzę jeszcze raz zimowanie w garażu nieogrzewanym, lilie będą w pojemniku.
W razie dużych mrozów okryję doniczkę i liczę że temp. nie spadnie wtedy poniżej -10 st. C. Wtedy jednak na zewnątrz musiałoby być ok. 30 co w moim rejonie zdarza się b. rzadko.
---------------
Wnuczka to nadzieja na przejęcie jeśli nie pasji ogrodowej to może tej do fotografowania.
W odwodzie są jeszcze dwaj "młodzieńcy" ale z nimi na razie nie można się dogadać <icon_e_biggrin> Obaj mowią w jakimś obcym języku <icon_mrgreen>
------------

Czarne scenariusze Marysiu oczywiście nie sprawdzą się w ciągu miesiąca czy pół roku. Najdłużej bez opieki przetrwać mogą pnące róże ale tylko gdy nie przemarzną.
Jak się ochłodzi wznowię doniczkowanie bylin, tych mniejszych i średnich. Na razie jest ok. 50 doniczek, ale co z tym zrobić to pomysłu jeszcze nie mam. W przyszłym roku ostatecznie się wyjaśni.
Ewa zostawia swój ogrodowy dobytek na 3 miesiące i się chyba nie przejmuje ale u niej liczą się głównie krzewy ozdobne które przetrwać mogą bez opieki nawet dziesiątki lat.

Wystarczy jednak zostawić warzywa na 2 tygodnie a efekt widać jak na zdjęciu zbiorczym.
Gąsienice bielinka kapustnika ogołociły mi większość młodych roslin jarmużu. :(
Jestem za zdrowiem więc żadnej toksycznej chemii nie stosuję. A w małych ogrodach wystarczy co 2-3 dni robić przegląd warzyw i innych roślin aby ręcznie je zebrać.
Cóż pozostaje, <mysli> Jest kilka innych, cennych liściastych warzyw ktore wykorzystam w kuchni.
Zwykły szczypiorek to czołówka roślin o przeciwzapalnych i antyrakowych właściwościach. Liście nasturcji to naturalny antybiotyk, a już zioła to prawdziwe, naturalne leki, ktore rzadko atakują choroby czy szkodniki <okok> bo ludzie nie manipulowali przy nich podobnie jak przy uprawie zbóż, warzyw i owoców.

Obrazek

A tu już przyjemniejszy widok motylka na lebiodce pospolitej czyli oregano
Czerwończyk zamgleniec
Obrazek

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

marysia pisze:
Furczaka nie mogę nigdy upolować jest dla mnie zbyt szybki

Pisała Marysia w wątku u Jadzi.
Nie tylko dla ciebie jest on za szybki :) Motyl z ADHD tak go nazywam <icon_mrgreen>

Przedwczoraj, pod wieczór, zszedłem z resztkami na kompost i parę kroków do ogrodka zrobiłem. A tam, fruczak gołąbek floksy oblatywał. :)
Ten motyl częstym jest gościem więc chciałem wracać, a tu nagle obok fruczaka podobny do niego ale 2 razy większy motyl się pojawił. <icon_e_surprised> Po raz 1-y takiego zawisaka olbrzyma zobaczylem więc pędem do domu po aparat. To pędem w moim przypadku trochę czasu zajęło. Z aparatem dotarłem do floksów a tu nic, ani fruczaka ani olbrzyma. <bezradny>
Floksy pachną, przyciągając różne ćmy ale bardziej lilie więc rzuciłem okiem na Muscadet i...był, był ten zawisakowaty. <lol>
W domu duzo czasu mi nie zajęło rozpoznanie gatunku bo wystarczy wstawić w Google obrazy z zawisakowatymi ( Polsce zanotowano 20 gatunków)
Np. pod tym linkiem mamy przegląd krajowych zawisaków:
http://motyle.info/zawisaki/przeglad.php

Ten mój to Zawisak borowiec (Sphinx pinastri), i jest to 3-ci zawisak jakiego namierzyłem w ogrodzie,
(fruczak gołąbek, zmrocznik przytuliak i zawisak borowiec) choć przylatuje ich moze więcej wieczorami.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

==========
A jeśli jeszcze nie śpię ;) to wstawię fotki cudnie ubarwionego owada, ktorego parę dni temu spotkałem na liściach eukomisu.
Był wyżej zawisak to będzie teraz kózka, a dokładnie Baldurek pręgowany, pętlak czteropaskowy[2] (Leptura quadrifasciata) chrząszcz z rodziny kózkowatych (samica)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Krzysztofie, przepiękne jest to zdjęcie maków i słoneczniczka na tle nieba <brawo>

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Wyobraź sobie ,że pierwszy raz słyszę o ,,zawisakach" -całe życie człowiek się uczy.
Mam małe wiadomości o owadzim królestwie.(mój podział to :motyle, muchy, biedronki ,mrówki,pszczoły, osy i ,,robale NN" <glupek> )
Lilia nadal wspaniała!!!
,ogródek po burzy Ci nie ucierpiał? W moim połamało floksy i perukowca

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

ewulab pisze:
Krzysztofie, przepiękne jest to zdjęcie maków i słoneczniczka na tle nieba

Dla takich takich krótkich chwil gdy kwitną maki, a obok nich kwiaty w słonecznej barwie, warto ogródek zakładać i warto później te chwile ulotne zapisywać na karcie fotoaparatu.
Maki już nie kwitną bo jednoroczne, nietrwałe, pozostały tylko słoneczniczki i wspomnienie błękitnego nieba. :)
marysia pisze:
Wyobraź sobie ,że pierwszy raz słyszę o ,,zawisakach"
Mam małe wiadomości o owadzim królestwie.(mój podział to :motyle, muchy, biedronki ,mrówki,pszczoły, osy i ,,robale NN" Lilia nadal wspaniała!!! ,ogródek po burzy Ci nie ucierpiał? W moim połamało floksy i perukowca

O rodzinie zawisakowatych chyba mało kto słyszał. Rodzina liczy w Polsce tylko 20 gatunków a dodatkowo większość z nich to motyle nocne i tylko niektóre latają w ciągu dnia.
I dlatego taka moja radość, że kolejnego zawisaka zanotowałem w ogródku. <icon_e_biggrin>
-----------
Lilie .Muscadet ' nadal kwitną i nie widać aby ucierpiały od ostatniej zawieruchy.
Obrazek

Natomiast złamała mi się spora gałązka z kwiatami róży 'Ingrid Bergman' która to róża była bardzo słaba po zimie.
Innych poważnych, zewnętrznych szkód nie zauważyłem lecz gorsze są te ukryte. Na ścieżkach w wielu miejscach stoi woda, a to świadczy, że poziom wody gruntowej na mojej działce wynosi 20 cm lub mniej.
Wiadomo, że krzewy róż dla dobrego rozwoju potrzebują 1 m tego głębokości wód gruntowych bo inaczej cierpią korzenie i z czasem krzewy mogą zamierać.

Nie jest to jakaś poważna szkoda ale kwiaty angielskiej róży w czasie ulew nabrały tyle wody, że wszystkie główki jak widać zwisają.
Obrazek

Cytuj:
Mam małe wiadomości o owadzim królestwie.(mój podział to :motyle, muchy, biedronki ,mrówki,pszczoły, osy i ,,robale NN

To zapraszam na forum do galerii różnych zwierząt ogrodowych. Są tam moje zdjęcia ale też innych forumowiczów. Większośc z tych owadów, robaków pewnie Marysiu znajdziesz też w swoim ogrodzie więc wystarczy przejrzeć te kilka stron tutaj:
viewtopic.php?f=45&t=1202

Np. ten żuczek na mojej róży.
Obrazek

Przed rokiem go fotografowałem ale nazwę zapomniałem. :) Bardzo szybko jednak oglądając miniatury można stwierdzić że to łanocha pobrzęcz.
Podobny do niej jest co prawda kosmatek pospolity ale nie ma na przedpleczu tych białych plamek.

Zblizenie chrząszcza na róży
Obrazek

W tygodniu 2-krotnie byłem z wnuczką na pobliskiej łące ze stawem. A tam wiadomo, multum różnych owadów i innych żyjątek.
Ależ się dziecko cieszyło, <icon_e_biggrin> a jak próbowało łapać fruwające ważki :)
Obrazek

Obrazek

Ważki 5-latka co prawda nie złapała ale udało nam się do słoika złapać 4 pasikoniki, 1 biedronkę i 2 pająki <icon_mrgreen>
O dziwo maluch płci żeńskiej nie bał się pająków co innego jej babcia gdy wróciliśmy do domu <icon_lol>
Obrazek

Owady miały dostęp powietrza i nazajutrz uwolnilem je do ogródka.
Okazało się że są pasikoniki ale też szarańczaki.

Na zdjęciu niżej z dużą pewnością jest pasikonik zielony (ma długie czułki i długie skrzydła) oraz szarańczak skoczek zielony, drugi szarańczak (krótkie czułki mają i krótkie skrzydła) nieznanego mi gatunku.
Obrazek

Na forum jest też krótki opis 3 rodzin: świerszczy, pasikoniowatych i szarańczowatych, tutaj:
viewtopic.php?f=45&t=1265

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Krzysztofie, napisałeś że ja się nie przejmuję pozostawieniem ogrodu na 3 miesiące, ale jednak przejmuję się i tęsknię za nim. Najbardziej mnie martwią rabaty gdzie na bieżąco pozbywalam się chwastów wrastających we włóknine i korę, co zastane jak wrócę <mysli> . Mąż niby podlewa i kosi, ale jak to wygląda rzeczywiście to nie sprawdze, zapewne jak będę miała wracać to coś tam ogarnie na szybko abym się nie przestraszyła.
Przepraszam za brak ogonków i inne błędy, tablet jest uparty bardzo.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Ewa, napisałem, że chyba się nie przejmujesz, jeśli w twoim ogrodzie postawiliście głownie na krzewy. :)
A krzewy można pozostawić na wiele lat bez opieki i dadzą sobie radę. Co innego byliny.
Co z tego że zastaniesz po 3 m-cach chwasty we włókninie i w korze. Przecież nie będą to rozrośnięte kilkuletnie chwasty tylko te jednoroczne, ktore można z łatwością usunąć a jak ich nie usuniecie przed zimą to natura zrobi to za was z łatwością.
Wiesz, ja to porównuję z sytuacją mojego ogrodu gdzie nic nie mogę właściwie zrobić aby wieloletnie chwasty usunąć. Podagrycznik, mniszek, obie babki, wyka ptasia, koniczyna, powój polny, jaskier, ostrożeń polny, pokrzywa. Te i pewnie kilka innych mam na swojej działce.
Na pocieszenie (nie moje :| ) znalazłem w necie świetną książkę w formacie Pdf: Profesjonalny Atlas Chwastów.
Niemieccy autorzy opisali ok. 200 chwastów dodając zdjęcia ich nasion, siewek oraz pędów z kwiatami.
Super pozycja, myślę dla każdego zapalonego ogrodnika <okok>
https://www.agro.basf.pl/agroportal/pl/ ... -mini7.pdf

A to, że ogród twój nie estetycznie będzie wyglądać przez krótki czas pod koniec sezonu nie powinno cię trapić. Będzie nowy sezon, wcześniej zima wykosi te jednoroczne chwasty. Podobnie z niewykoszonym trawnikiem.
Natomiast sprawa tęsknoty za roślinami, ogrodem i całą jego menażeria jest dla wszystkich ogrodomaniaków zrozumiała. Moje krótkie pobyty szpitalne, 2-3 tygodniowe wiązały się ze stresem i chęcią jak najszybszego powrotu.
Raz tylko w ciągu 20 lat gdy byłem w szpitalu, majowe ulewy zalały mi wszystkie wysiewy i część wysadzonych do doniczek cebul była do wyrzucenia. Na sily natury jednak nie ma mocnych.

Na łące i w ogrodzie 13-15 sierpień 2017

Obrazek

Obrazek

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu podziwiam ważki za ich stabilność mając taki długi tułów, a do tego duże skrzydła które daj a im równowagę.Mam parę fotek robionych wieczorową porą tylko jeszcze ich nie zgrałam, więc nie wiem czy to były ćmy czy również zawisaki na floksach. Wczoraj biegałam za Fruczakiem bezskutecznie bo nie udało mi się go uchwycić.Wysoko poszły wody gruntowe u mnie dalej sucho wiec podlewam, bo szkoda roslin, a przede wszystkim ogórki i pomidory potrzebują wody .Zaczyna chwytać niektóre róże czarna plamistość są pojedyncze kropki na liściach. Chciałam dzisiaj opryskać Bioseptem lecz nie przyszłam do tego muszę to zrobić jutro rano.Muszę sobie wklikać na kompa ten Atlas chwastów zawsze sie przyda, a jak kiedyś mówiła babcia ,że chwastów nie ma, bo to wszystko zioła tylko nie znamy ich działań. Maja z pewnością jest prze szczęśliwa idąc z Tobą na taki spacer a chłopcy niedługo ich zrozumiesz bo ja też nie wszystko rozumiem co mówi Amelka większość mówi po swojemu :> Cudne kolaże <hi>

Spełniam swoje marzenia cz.3

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 682 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 65, 66, 67, 68, 69  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]