Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 782 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 79  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu też uwielbiam tego złocienia czerwonawego i czekam każdego roku z utęsknieniem na ten obraz.Jeden zakwitł ,drugi jeszcze w pąkach. Podobno ma zaświecić słońce, jednak dzisiaj było bardzo zimno .Byłam trochę w ogródku zadołowałam moje patyczkowe przedszkole,ale najpierw przyniosłam kompostu i przekopałam ten kawałek dodałam też ziemi z worka.Tę ziemie którą mi wtedy robotnicy przywieźli do zakopania dziur to nic tylko piasek .U mnie ile wody by nie spadło to mam zawsze sucho, a u Ciebie bajoro i grząsko.Współczuję strat, może uda sie to naprawić .Rzeczywiście wszystko się wali Krzysiu również zdrowie :( Jednak kwiaty spisują się na medal i towarzyszące im owady wiec jeszcze masz trochę radości

Spełniam swoje marzenia cz.3

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Moja chryzantema czerwonawa kończy kwitnienie a Twoja dopiero zaczyna.
Tojad to bardzo kapryśna roślina (przynajmniej u mnie)w 2015 kwitła od końca sierpnia, w zeszłym roku październik, a w tym wcale nie widzę pąków <uoee>
Współczuję strat w architekturze ogrodowej <pocieszacz>, z naprawą pewnie będziesz miał duży problem.
U nas nie wiało tak mocno,choć wichura była straszna.Powyrywało mi płyty z poliwęglanu w folii,choć były przykręcone na stałe do stelażu(M przykręcił po zimowych wichurach ,szukaliśmy płyt po sąsiadach,a część się w ogóle nie znalazła :( )
Opadów mam w nadmiarze,martwię się o tulipany, te które były przez lato w ziemi w części zgniły niestety,a jeszcze deszczowa jesień za progiem...
Jednak patrząc na Twoje zdjęcia żółciutkiej róży można śmiało przywołać wspomnienie lata...

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
Podobno ma zaświecić słońce, jednak dzisiaj było bardzo zimno .Byłam trochę w ogródku zadołowałam moje patyczkowe przedszkole,ale najpierw przyniosłam kompostu i przekopałam ten kawałek dodałam też ziemi z worka.

Podobno w przyszłym tygodniu ma być słonecznie to ostatnie kwiaty będą mogły się rozwinąć.
Też mam Jadziu podobne do twoich chryzantemy, różową pełną, która latem zaczyna kwitnąć i późną zółtą ktora czasami dopiero na początku listopada otwiera kwiaty.
------
A to przedszkole to w doniczkach? W takim razie po co nowe podłoże w tym miejscu?

marysia pisze:
Tojad to bardzo kapryśna roślina (przynajmniej u mnie)w 2015 kwitła od końca sierpnia, w zeszłym roku październik, a w tym wcale nie widzę pąków
Współczuję strat w architekturze ogrodowej, z naprawą pewnie będziesz miał duży problem.
U nas nie wiało tak mocno,choć wichura była straszna.Powyrywało mi płyty z poliwęglanu w folii,choć były przykręcone na stałe do stelażu(M przykręcił po zimowych wichurach.
Opadów mam w nadmiarze,martwię się o tulipany, te które były przez lato w ziemi w części zgniły niestety,a jeszcze deszczowa jesień za progiem...

To zalezy Marysiu jaki masz gatunek tojada. Różne gatunki tej rośliny kwitną od wczesnego lata aż do jesieni.
Ten mój to
O róznych tojadach napisane mamy trochę tutaj:
viewtopic.php?f=16&t=478&p=2941#p2941
Ten piękny dwukolorowy na zdjęciu Tojad (Aconitum x cammarum) 'Bicolor, niestety po kilku latach mi wypadł. Bardzo go żałowałem bo kwitł bardzo obficie w czerwcu-lipcu.

P.S. Znalazlem ciekawy PDF na stronie edu. o tojadach polskich. Mozna go sobie na dysk ściągnąć.
Tutaj:
http://www.ogrod.uj.edu.pl/documents/93 ... 33b1ab5e7f

Z naprawą konstrukcji drewnianych faktycznie będę miał problem, oby pogoda się poprawiła to coś spróbuję zrobić.
Piszesz Marysiu że zgniły w części niewykopane tulipany. Deszczu fakt, było w W-polsce w nadmiarze, jednak masz z tego co pamiętam przepuszczalną ziemię więc nie powinno cebulom to zaszkodzić. Czy podsypujesz pod cebule trochę piasku? Jeśli w koszyczkach je mamy to mozemy dobrać taką mieszankę aby deszcze czy nadmiar śniegu nam nie zaszkodziły. Mimo okresowo podmokłego ogrodu dużych strat w cebulach nie miałem, jednak wszystkie cebule w liczbie chyba ponad 1000 :) mam w koszyczkach. Nawet krokusy który zagęściły się po latach i setki cebulek wiosną zakwitają.

Zrobiłem kolaż z...kolaży zdjęciowych :) W sumie 20 kolaży a każdy z nich złożony z 20-30 zdjęć więc multum obrazków na jednym się zmieściło <icon_mrgreen>
Obrazek

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Super kolaż Krzysiu w roli głównej Majusia.Też mam jednego tojada i kwitnie na przełomie czerwca i lipca .Fajne miejsce mu wyszukałam przy altance nikt go tam nie niepokoi, a on sobie ładnie kwitnie.Ma calutki teren tylko dla siebie. Sporo pracy będziesz miał, dzisiaj już było dużo cieplej ,ale jednak co jakiś czas popadywało

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
Super kolaż Krzysiu w roli głównej Majusia....dzisiaj już było dużo cieplej ,ale jednak co jakiś czas popadywało

Masz Jadziu wprawne oko, <okok> w takim natłoku kwiatów rozmaitych dostrzec buzię dziecka, nie każdy potrafi <icon_e_biggrin>
Z pogodą u mnie podobnie dziś było. Rano o 7-ej w Kaliszu aż 14 st. ciepła <icon_eek> A wieczorem o 19-tej gdy znów jechałem do miasta także 14 kresek. W ciągu dnia raz słoneczko wychodziło,a raz deszczyk pokropił, ale chmury w ogóle przeważały.
W ogrodzie mokro, a w dwóch miejscach nadal stoi woda czyli ziemia jej nie odbiera. :(

Wziąłem aparat ale żadnych żyjątek na kwiatach nie było widać, posucha w tym temacie :)
zakwitła niska chryzantema arktyczna, którą wykopałem na początku września z miejsca osłoniętego liśćmi innych roślin. Posadziłem kilka roślin w donicy i ładnie zaczęły kwitnąć. Jutro wstawię fotki.
A dziś zaległe zdjęcia z 2 paz.
==========

Motyl rusałka admirał na astrach doskonale wygląda na czarnym tle. Odpowiednie ustawienie obiektywu i sprzyjające warunki świetlne jesienną porą pozwoliły na uzyskanie tego efektu.
Obrazek

A na tym zdjęciu ciemne tło motyla cytrynka wykonane zostało przy pomocy programu graficznego. Jak wyglądało to w rzeczywistości pokazuje następna fotka
Obrazek

Obrazek

Tego dnia dostrzegłem kolejnego admirała siedzącego spokojnie na liściach przy ziemi.
Jednak zdziwiła mnie jakby nienaturalna pozycja jaką przyjął i to że po zbliżeniu ręki nie uciekał.
Obrazek

Zblizenie kadru sprawę wyjaśnia; to kolejny, martwy owad znaleziony w ogródku. W naturalny sposob zakończył życie.
Obrazek

Rusałka pawik na astrach, jak najbardziej żywy :)
Obrazek

Teraz wstawię 2 zdjęcia owada z nadrodziny pszczół ktorego nieprawidłowo zidentyfikowałem w maju tego roku.
Wtedy foto tak opisałem:
"Ciekawy gość z rodziny pszczołowatych, bodajże z rodzaju Bombus"
ponieważ mocne owłosienie wskazywało na jakiś gatunek trzmiela lub trzmielca.
Później jednak szukałem w różnych miejscach i wydał mi się jakimś gatunkiem pszczoły
Było blisko bo dziś doszedłem do wniosku,że owad na zdjęciu poniżej to:
Pszczolinka napiaskowa (Andrena vaga)
Obrazek

Pszczolinki pyłek przenoszą na tylnych odnóżach zaopatrzonych w specjalne włosy albo na bokach tylnej części tułowia. Gniazda zakładają w ziemi. Wiele gatunków zapyla rośliny uprawne, np. lucernę.
Jak ciekawym owadem są pszczolinki przeczytać możemy na blogu tutaj:
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/ ... a-koparka/

Obrazek

Wśród kwiatów tego jesiennego miesiąca wyrożniał się jeden z bodziszków. To odmiana 'Rozanne' nagrodzona niedawno przez brytyjskich ogrodników.
Obrazek

Czy tak efektownie kwitnie czarnolistny konwalnik 'Nigrescens'? ;) Niestety nie; kolejne zdjęcie rozwiąże zagadkę
Obrazek

Dwie rosliny posadzone w doniczkach. Wieloletni konwalnik kwitnie niepozornymi kwiatkami na różowo, a z kolei jednoroczny rumian polny ma ładne stokrotkowate kwiaty.
Obrazek

I jeszcze dwa znane chyba wszystkim owady
Pszczoła miodna
Obrazek

Szerszeń europejski
Obrazek

Ze sporym opóźnieniem wysadziłem kilka sadzonek mięty okrągłolistnej. Wysiane z nasion wiosną długo czekały aż uwolnię je z małych doniczek :) I się doczekały. Wiosną 2018 mozna będzie mam nadzieję uszczykiwać listki do smacznej herbatki z miodem i cytryną <jem>
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

U mnie natomiast było oblężenie różnego gatunku owadów.Byłam bardzo zadowolona i zamiast pracować biegałam z aparatem :] jednak bardzo na to czekałam .Różyczki też wreszcie mogły rozchylić swoje płatki .Natomiast dzisiaj znów ochłodzenie i słonko tylko sporadycznie wygląda zza gęstych czarnych chmur sunących po niebie.Wczoraj miałam raczej prace zabezpieczające rośliny które pójdą do zimowej przechowalni .W tym roku wyciągnęłam nadzwyczaj duże cebule mieczyków i raczej ani jednej przybyszowej cebulki nie miały. Przypuszczam co miało na to wpływ przede wszystkim gleba zaprawiona Astvitem i potem podlałam je takim nierozcieńczonym myśląc ,że to woda z nawozem <glupek> Jak widać nie zaszkodziłam cebulkom, wręcz przeciwnie dodałam im energii.Pierwszy rok gdy jestem zadowolona z cebulowych.Z tego wniosek ,że muszę dokupić jeszcze teraz jesienią tego nawozu i rozsypać. To samo miałam z pomidorami posadzonymi na glebie zaprawionej Astvitem rosły elegancko i były zdrowe i miały dorodne owoce

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Ja jestem mało spostrzegawcza- w kolażu nie zauważyłam wnusi : ( kwiatów tam tyle,że można by obdarować ze trzy ogrody :) byłaby z tego piękna fototapeta na ścianę <okok>
Pszczolinka jest równie pożyteczna co fotogeniczna; w moim ogródku ich nie widuję ,a może nie umiem rozpoznać?
Rzadko mam czas aby spokojnie coś poobserwować ,najczęściej wpadam na krotko popracować, a jak się ogarnę to słońce zachodzi i owadów już nie ma.
Z tulipanami mam kłopot w tym roku(dobrze pamiętasz,mam glebę przepuszczalną,lecz w zeszłym roku dodawałam glinę jesienią,było wtedy bardzo mokro i glina pozostała w bryłach nie łącząc się z rodzimą glebą). W tym roku nie wysychała wcale,nie pamiętam tak mokrego roku.Tulipany dopadła choroba grzybowa,nie wszystkie oczywiście,ale i tak martwię się co wiosną z nich wyrośnie.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
U mnie natomiast było oblężenie różnego gatunku owadów.Byłam bardzo zadowolona i zamiast pracować biegałam z aparatem jednak bardzo na to czekałam .Różyczki też wreszcie mogły rozchylić swoje płatki .Natomiast dzisiaj znów ochłodzenie i słonko tylko sporadycznie wygląda zza gęstych czarnych chmur sunących po niebie.

To mamy odmienną pogodę w te ostatnie dni <icon_e_biggrin> Jak u mnie słonecznie to u ciebie chmury, i odwrotnie. U mnie 13 w piątek było dużo słońca, ciepło (14 st.) ale wietrznie. Udało mi się zejść do ogrodu o czym świadczą poniższe zdjęcia.
Jednak już sobota i dzisiejsza niedziela to dla mnie przymusowe uwięzienie <stres> Od jutra ma być bardzo ciepło i słonecznie więc może się uda...

Subiektywnie najładniejsza fotka z tamtego dnia to motyl rusałka admirał siedzący na astrach, a w tle błękit nieba.
Obrazek

Dwa ujęcia ciekawego złocienia arktycznego, którego kwitnienie uratowałem we wrześniu. Przesadzony do doniczki ktora powędrowała na najbardziej nasłonecznione miejsce w ogrodzie, wygląda najlepiej od kilku lat.
Obrazek

Ten niski złocień (Chrysanthemum arcticum) dorasta do wys. 30 cm i moze być dobrą okrywą gruntu w słonecznych partiach ogrodu. Można też zestawiać go na rabacie z innymi chryzantemami lub średniego wzrostu marcinkami (tak do 70-80 cm)
Obrazek

A porównanie wielkości jego kwiatów z innym kwitnącymi o tej samej porze roku wygląda tak:
Obrazek

marysia pisze:
Rzadko mam czas aby spokojnie coś poobserwować ,najczęściej wpadam na krotko popracować, a jak się ogarnę to słońce zachodzi i owadów już nie ma.

A w niedzielny, poobiedni czas nie uda się wygospodarować pół godziny na spacer po ogrodzie? :)
Gdy pracowałem i jednocześnie działką się zajmowałem przez kilkanaście lat to problem z wolnym czasem miałem podobny lecz starałem się albo w sobotę albo w niedzielę dla siebie i przyrody kilka chwil, sam na sam, wykorzystać. <spox>

W piątek po godz. 15-tej jeszcze sporo owadów mogłem pooglądać. Dziwi mnie że pomimo połowy pazdziernika nadal widać admirały, które powinny już chyba machać skrzydełkami lecąc w kierunku na południe Europy. <icon_e_biggrin> W tygodniu rodzinka informowała, że rozgadane klucze gęsi widać było na niebie.
A admirały w najlepsze konsumują pyłek kwiatowy. <icon_mrgreen> Na astrach białych było ich 6 sztuk plus pawik 1 szt.
Obrazek

marysia pisze:
Z tulipanami mam kłopot w tym roku, mam glebę przepuszczalną,lecz w zeszłym roku dodawałam glinę jesienią,było wtedy bardzo mokro i glina pozostała w bryłach nie łącząc się z rodzimą glebą. W tym roku nie wysychała wcale,nie pamiętam tak mokrego roku.

To przykre ta strata w tulipanach, to pewnie glina w jakiejś częsci przyczyniła się do tego. Na przyszłość Marysiu dawaj pod cebule mieszankę rodzimej ziemi z piaskiem gruboziarnistym.
Opadów latem i teraz na początku jesieni było dużo lecz najbardziej niebezpiecznym okresem dla cebul jest zawsze zima.

Inne ujęcie rusałki admirała na astrach nowoangielskich. Również to zdjęcie gdzieś sobie zapiszę na dysku do moich ulubionych.
Obrazek

Inny admirał jakby chciał zrobić mi przyjemność pięknym obrazem, usiadł na chwilę na złocieniach czerwonawych; zaraz potem pofrunął z powrotem na marcinki <icon_e_biggrin>
Obrazek

Oprócz motyli tego dnia na kwiatach siedziało bardzo dużo muchówek (bzygi, muchy) i żądłówek
Obrazek

A że bylo ich co niemiara świadczy obrazek złocienia z zaznaczonymi białymi strzałkami. Dostrzegłem ich tam 12 ale pewnie było ich więcej.
Obrazek

Rusałka pawik
Obrazek

A tutaj na liściu czyśćca jakaś piękna nieznajoma ;)
Obrazek

Takze różowe astry krzaczaste cieszyły się zainteresowaniem motyli
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

I mamy gorące lato tej jesieni <icon_e_biggrin> Wczoraj w Kaliszu było 24 st. ciepła i piękna, słoneczna pogoda.
W południe, przed wyjazdem do miasta, wszedłem do ogrodu z aparatem wiedząc, że po powrocie w godzinach 15 lub 16 zdobnych motyli na kwiatach już nie będzie.
Liczyłem na pokaźną liczbę baterflajów ale to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Jak dotąd jesienią o tej porze takiej gromady tych kolorowych owadów nie widziałem, co więcej nawet latem, w lipcu w jednym miejscu trudno było spotkać 20 osobników.
Czego zapowiedzią jest tak gromadne wykorzystanie ogrodowej stołówki przez motyle ale też błonkówki (pszczoły, osy, trzmiele) i muchówki, lepiej nie myśleć <icon_eek>

-----------K O L O R Y----------- J E S I E N I-----------

Wraz z wyjściem z domu 16 października, poczuć mozna było gorące powietrze na twarzy, a pierwszym kolorowym obrazkiem, ktory rzucił mi się w oczy była ściana budynku gospodarczego porośnięta przebarwionym w dużej częsci winobluszczem trójklapowym.
Obrazek

Obrazek

Po drugiej stronie mojej działki Leszczynowy Zakątek pysznił się w słońcu złocistą oprawą laskowych liści
Obrazek

Obrazek

W żółtych płomieniach liści Łucja Prus i Skaldowie
Klik---> https://www.youtube.com/watch?v=Cm5qCivnjGY

Obrazek

Jak wielka była tego dnia inwazja owadów pokazuje ten obrazek. <lol>
Po prawej u dołu motyl rusalka ceik a obok błonkówka;
wyzej dwa pawiki i admirał zajęte konsumpcją :)
nad nimi w locie rusałka pawik, a w rogu zdjęcia po lewej owad jakowyś szybuje niczym mały ptak.
Obraz autorstwa natury, którego nie powstydziłby się żaden malarz artysta <luzik>
Obrazek

Motyli tylko na jednej kępie astra nowoangielskiego było ponad 20, co jednak ciekawe liczba gatunków o tej porze roku może zadziwić; zatem policzmy:
1. Rusałka admirał
Obrazek

2. Latolistek cytrynek
Obrazek

3. Czerwończyk żarek
Obrazek

4. Rusałka pokrzywnik
Obrazek

5. Rusałka ceik
Obrazek

6. Rusałka pawik
Obrazek

Liczba 6 gatunków w połowie października to rekord Guinnessa <rotfl>
A jaki tłok, jaki pośpiech przy zmianie kwiatka, a ile w tych małych istotach ochoty do pracy i być może radosci z tak krótkiego przecież życia <icon_e_biggrin>
Obrazek

I na tle błękitu nieba, pożegnanie sezonu ogrodowego :)
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu rzeczywiście astry miały wzięcie <icon_e_wink> i nie tylko astry.U mnie aż tylu motylich gatunków nie było ale 4 tak Pokrzywnik, Pawik,Admirał i Cytrynek lakolistek wspomnę też o bzyczących tych też było mnóstwo.Pięknie przebarwił się winobluszcz i w słonku wygląda uroczo.Niestety gdy największa ilość motyli fruwa to ja jestem w domu ,jednak i tak nie narzekam na ich brak .Będą piekne wspomnienia na zimowe wieczory

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 782 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77 ... 79  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]