Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 811 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 77, 78, 79, 80, 81, 82  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

KWIECIEŃ 2017 Cz.1

Obrazek

1-szy tydzień kwietnia 2017, jak widać na załączonym zbiorczym obrazku, wśród kwiatów zdominowały narcyzy, a wśród owadów motyle i pszczołowate.

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

KWIECIEŃ 2017 Cz.2

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Witaj Krzysiu

Zaczarowany Ogród cz.2

Ostatnio zmieniony 30 gru 2017, 19:13 przez Violana, łącznie zmieniany 1 raz

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Witaj Krzysiu,
pozdrawiam Cię serdecznie z kończącym się rokiem i życzę wszelkiej pomyślności w Nowym, nadchodzącym roku.
Przejrzałam Twój tegoroczny wątek trochę nazbyt pobieżnie niż na to zasługuje. Popatrzę jeszcze dokładniej. Zimowe dni zatrzymują nas w domu. Można nadrobić zaległości. Widziałam piękne czosnki fioletowe i jeden biały. Wzruszyło mnie, że mnie wtedy wspomniałeś. Gdybyś nie pisał o trudnościach i przeciwnościach losu tych zdrowotnych, najgorszych, nie zauważyłabym nic niepokojącego w Twoim ogrodzie. Każdy miesiąc to wspaniałe widiwisko kolorowe, rozmaite rośliny ozdobne, miododajne, wiele owadów i ptaków. Jednym słowem piękny ogród o naturalnym charakterze, ukierunkowany na ekologiczną równowagę i schronienie dla wszelkiej fauny. Liczne ptaki i owady, pięknie fotografowane, opisane profesjonalnym znawstwem. Szczególnie ważki i motyle mi się podobają.
Piszesz, że coraz trudniej utrzymać Ci porządek, że chwasty dominują nad roślinami ozdobnymi.
Na pociechę zacytuję Ci wskazówki ogrodniczego guru Monty'ego Dona.
W najnowszym numerze 'Gardens World' 01-02/2018 pisze o wielkiej potrzebie budowania ogrodów przyjaznych dla fauny, a szczególnie owadów. Cytat:
" Po bezkrytycznym stosowaniu pestycydów, nic nie jest tak szkodliwe dla dzikich stworzeń, jak nadmierny porządek w ogrodzie. Zostaw wysoką trawę, opadłe liście, owoce, gnijące drewno, miejsca pełne chwastów, trawę w szczelinach, mech na kamieniach. To habitaty kluczowe dla naturalnie żyjącej fauny."

Pisze, że należy pozostawić nieskoszoną wysoką trawę, z przyciętych konarów i gałęzi ułożyć stertę jako miasteczko dla rozlicznych stworzeń od owadów, po myszy polne i jeże. Zaleca sadzenie roślin miododajnych, budowanie małych oczek wodnych, nawet zaleca pozostawanie chwastów, cennych dla owadów.
Twój ogród podąża drogę nowych trendów i idzie z duchem czasów. Nie jest więc źle.

Zastanowiło mnie też jedno zdanie Monte'go Dona:
"Był taki czas, gdy uważałem, że struktura - sztywna, przystrzyżona, formowana i mocno architektoniczna - jest jedną ze złotych zasad "dobrego ogrodu", ale im jestem starszy, tym mniej jestem tego pewien. Ogród może płynąć i plątać się, i dryfować."
Ulubiona jego roślina to trybula leśna podobna do mojego podagrycznika.

W artykule "Ogrody naturalne"- bujne rabaty - pokarm i schronienie dla dziko żyjących stworzeń- Jeremy Young napisał:
"Gęste nasadzenia dają schronienie drobnym stworzeniom, atrakcyjnie wyglądają i wymagają mniej pielęgnacji niż goła ziemia. Sadź rośliny gęsto, a zmaleje konieczność odchwaszczania i podlewania."
Joanne Palmer natomiast zaleca: "Zasadź tyle roślin nektarodajnych ile tylko możesz".

W tym roku zauważyłam 4 jaszczureczki na pieńku po obumarłym drzewie. Jedna duża i 3 malutkie ganiały się w słońcu, na leżącej kłodzie. Miły widok. Pieniek leży pośród paproci jako dom dla jaszczurek.

Krzysiu pozdrawiam Cię serdecznie i życzę tego co zawsze zdrowia, zdrowia , zdrowia.
Jola

Zaczarowany Ogród cz.2

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Witaj Jola, :)
Jak ten czas leci, to juz 4-ty dzień nowego 2018 roku. <icon_eek>
Cytuj:
Każdy miesiąc to wspaniałe widiwisko kolorowe, rozmaite rośliny ozdobne, miododajne, wiele owadów i ptaków. Jednym słowem piękny ogród o naturalnym charakterze, ukierunkowany na ekologiczną równowagę i schronienie dla wszelkiej fauny. Liczne ptaki i owady, pięknie fotografowane, opisane profesjonalnym znawstwem. Szczególnie ważki i motyle mi się podobają.

Tyle pozytywów o moim ogródku Jolu przytaczasz, że az się zastanawiam czy to nie pomyłka :)
Jest pomyłka po części bo ogród od 2 lat już nie jest ozdobnym, więc Jola na biężąco nie jesteś ;) Fauna póki co ciągnie w to miejsce bo jest kłębowisko dzikich roslin zwanych chwastami, a poza tym rzadko kiedy ludzka noga ta jest postawiona :(

Cytat z Monty'ego Dona
"Zostaw wysoką trawę, opadłe liście, owoce, gnijące drewno, miejsca pełne chwastów, trawę w szczelinach, mech na kamieniach. To habitaty kluczowe dla naturalnie żyjącej fauny..Twój ogród podąża drogę nowych trendów i idzie z duchem czasów. Nie jest więc źle. "
Takie habitaty tworzyłem u siebie od lat i na forach promowałem tego rodzaju miejsca.
Trudno jednak nazwać ogrodem takie stanowiska bez kolorowych kwiatów i ozdobnych krzewów w rodzaju róż.
Jednak dopóki uda mi się przebrnąć przez chaszcze w kierunku wysokich rabat to uprawiać będę zielone warzywa i zioła jak w poprzednim 2017 roku.
A Monty Don ma rewiry ogrodowe super zadbane i inne strasznie zapuszczone, :) co niekoniecznie wynikac może z ekologicznego zapędu <icon_e_biggrin>
Facet w moim wieku (parę miesięcy starszy) ale na chodzie i preferuje ekologiczne podejscie do ogrodnictwa.
Dzięki Jolu za zyczenia i wzajemnie tobie także życzę zdrowia i siły do uprawiania działki choć jak wiem nielekko masz z tym zalewaniem i niszczeniem roslin.
U mnie całą jesień i teraz zimą dużo deszczu i część ogrodowych ścieżek w wodzie, a reszta w błocie. Lekko nie bedzie na wiosnę bo zwłaszcza róże nie lubią wysokiego poziomu wody gruntowej; optymalny to 100 cm a obecnie u mnie to od 15 do 30 cm w zależności od miejsca.

KWIECIEŃ 2017 Cz.3

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Witaj Krzysiu - nie bądz taki skromny Jola wie co pisze, potwierdzam.
pogoda nas nie rozpieszcza a to odbija się na naszym samopoczuciu i obaw o nasze ogrody. Stanowczo za dużo deszczu. Marzeniem teraz zobaczyć ogród przykryty białą pierzynką - czyli sorry taki mamy klimat.
Jak zawsze przepiękne fotki, można je oglądać i podziwiać bez końca.
Życzę dużo zdrowia bo jak ono będzie to wszystko inne już w zasięgu naszych możliwości, pozdrawiam

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

ania1950 pisze:
Witaj Krzysiu - nie bądz taki skromny Jola wie co pisze, potwierdzam.

Jaka to skromność jak od miesięcy de facto nie chodzę, jedynie tylko na silnych lekach trochę słabszych od morfiny.
Jak ciebie Ania nie było to na forum pisałem jesienią 2016 roku, ze rezygnuję z pisania i uprawiania ozdobnego ogrodu. Ostatecznie po namowach stałych koleżanek forumowych nadal piszę i fotki wstawiam lecz ogród od 2 lat pogrąża się w chaszczach nie do przebycia.
I gdyby nie te kilka wzniesionych i wysokich rabat z ziołami i liściastymi warzywami łatwymi w uprawie to juz bym wszystko zostawił.
ania1950 pisze:
Życzę dużo zdrowia bo jak ono będzie to wszystko inne już w zasięgu naszych możliwości, pozdrawiam

Zapewne Aniu dobrze się czujesz albo chociaż w miarę (pamiętam jak pisałaś parę lat temu o kłopotach ze zdrowiem) jeśli to hasło zaklęcie powtarzane przez ludzi przytaczasz. :)
I obyś jak najdłużej cieszyła się zdrowiem swoim i swoich bliskich, czego z nowym rokiem gorąco ci życzę <okok>
Ja jednak od pewnego czasu źle się czuję słysząc to zaklęcie, że zdrowie najwazniejsze i jeśli ono jest to wszystko możemy zrobić.
Źle się czuję na takie wezwanie :) bo tego zdrowia od zawsze nie mam, a co gorsza dołączyło znaczne kalectwo (I grupa inwalidzka kiedyś przyznawana) i jest porażka, ruina mówiąc oględnie. Niemal całe święta przeleżałem włączając w to Nowy Rok więc cieszyć się nie mam z czego i nadziei na poprawę także nie mam, czego życzono mi przy opłatku.
Jakoś zawsze dochodziłem do siebie ale ubiegły rok był wyjątkowo pechowy.

Ogród mój, totalny jak go nazywam, wymagał ciągłej obecności i wielu zabiegów. Postawiłem na wieloletnie rosliny ozdobne i zioła bez jednorocznych kwiatów, bez warzyw i owoców więc jakiejś szczególnej, ciężkiej pracy nie wymagał.
Rośliny ozdobne posadzone w miarę gęsto, jedna blisko drugiej to zasada wielu profesjonalnych ogrodników, która to ograniczała rozwój chwastów do minimum więc krzyża nie trzeba było często zginać. W upalne lato kwiaty wzajemnie się zacieniały, a to z kolei ograniczało potrzebę częstego podlewania.
Gdy jednak "padł" mi kręgosłup tak jakos z początkiem 2015-go to już przestałem byliny ograniczać (potrzebują co kilka lat wykopania) oraz wykopywać koszyków z tulipanami i narcyzami, które to kwiaty były sztandarowymi ozdobami moich wiosennych rabat.
W rosliny wdały się tak paskudne rozłogowe chwasty jak podagrycznik, a ozdobne traciły wigor i ilość kwiatów.
W zeszłym roku gdy w miesiącu udawało mi się czasem wyjść 2-3 razy do ogródka i zmobilizować do pracy to część słabszych, niskich bylin wykopywałem i wsadzałem do doniczek. Na razie nie wiem co z tym zrobić ale chyba są uratowane bo tempo rozwoju zbędnych, niepotrzebnych roślin mocno mnie zaskoczyło. Wystarczyły 2 lata nicnierobienia w ogrodzie i już klapa; pomocy nie ma bo zona się tym nie interesuje a dzieci są daleko i mają dośc pracy ze swoimi maluchami.

W kolażu wybór 33 zdjęć z ostatnich dni kwietnia 2017

KWIECIEŃ 2017 cz.4

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Witaj
Patrząc na kolejne kolaże kwietniowe, wraz z kolejnymi częściami, obrazy nabierają kolorów.Od biało- żółtego poprzez dodatek czerwieni,potem dochodzą niebieskości piękne są

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Rzeczywiście, na początku kwietnia w ogrodzie dominowały 2 barwy: żółta i biała. Później było dużo czerwieni, a pod koniec tego miesiąca sporo odcieni niebieskiego aż do fioletu.
W zalewie kwiatów rozmaitych gdzieś znika ogrodowa fauna, a przecież w kwietniu budzi się cała masa różnych owadów, pszczół, trzmieli i motyli oraz ptaków.
Inna sprawa to jest fakt taki, że w wątku ogrodowym wstawiałem głównie rośliny a zwierzęta w wątkach im dedykowanych. Przy okazji wyszukam co ciekawsze ujęcia i wstawię jako zdjęciowe kolaże.
--------
Dziś, 8 stycznia, zerknąłem na termometr, a tam +11 st. C <icon_e_surprised>
Oczywiście mierzone w południowym słońcu <icon_mrgreen> <rotfl> bo w cieniu juz tak kolorowo nie było: zaledwie -1 stopni :) Co akurat mnie ucieszyło z uwagi na polepszenie samopoczucia; szkielet odczuł tę poprawę i nieco się samoistnie naprawił, <icon_e_biggrin> nie wiadomo na jak długo.
W ogrodzie woda zamarzła, podobnie wierzchnia warstwa gleby lekko "skuta" mrozem.

I to był dla mnie znak aby uroczyscie uruchomić stołówkę dla ptaków.
Obrazek
Lichoty teraz będą mieć problem z wyszukiwaniem jedzenia w ziemi. Podobnie loty ku polom i na łąki dla znalezienia nasion i owoców z dzikich krzewów wymagać będą sporo wysiłku i energetycznego wydatku.
Zatem wysypałem karmy do 2 karmników i już planuję zakupy w mieście większej ilości ziarna aby do marca starczyło.
Do wiosny już niedaleko ;) bo zwykle u mnie na początku tego wiosennego miesiąca kwitnąć zaczynały krokusy, temp. oscylowała w granicach 10 st. na plusie, a pod koniec marca bywało nawet 20 st. C.
Póki co przejść musi flora i fauna ogrodu przez czas mrozu i oby także pokrywy śnieżnej. To styczeń od wielu już lat bywał okresowo mniej lub bardziej mroźny a juz w lutym ciepełko się pojawiało.

MAJ 2017 cz.1

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
I to był dla mnie znak aby uroczyscie uruchomić stołówkę dla ptaków

Stołówka ptasia wczoraj otwarta i co, <icon_rolleyes> i ptaków ni ma <bezradny>
O 8-ej rano specjalnie się zwlokłem mając fotoaparat na podorędziu, a tu...klops. :)

Obrazek

Ale spokojnie, :> także ptaki muszą mieć czas na rozeznanie i powrót ze wspomnianych łąk i pól w okolice ludzkich siedzib.
Zapewne widoczna na fotce żółtobrzuszka (sikora bogatka) jako 1-sza przekazała informację o darmowej ;) stołówce i wkrótce, w samo południe także inne ptaki pojawiły się w karmnikach.
Obrazek

Był wróbelek elemelek...
Obrazek

...i nie rozpoznany co do gatunku brzuchaty jegomość
Obrazek

------------
Teraz gdy powiedziało się "A" trzeba pociągnąć dokarmianie aż do ciepłej wiosny. Oby nic nie przeszkodziło, no i mrozów ogromnych nie było <okok>
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 811 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 77, 78, 79, 80, 81, 82  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]