Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1048 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 ... 105  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu witam w 2018 roku .No na jakiś czas zniknęłam, jednak już jestem .Widzę ,ze pojawiła się Ania i Jola z życzeniami dla Ciebie . Karmniki rozwieszone i zapełnione i ptaszęta już się zwiedziały i zaczęły je odwiedzać .Po mimo słoneczka,które dzisiaj się pokazało jednak jest mroźnie w każdym razie u mnie .Ziemia też zmrożona była dzisiaj i wszystkie koleiny zmarznięte.Skrzydlaci sprzymierzeńcy wciąż dopominają sie jedzenia co drugi ,trzeci dzień muszę napełniać butelkę w ogródku .Jednak na parapet przestały przylatywać sikorki i Kopciuszki. Owocniki róż też wiszą i nie kuszą nikogo. Przez te parę cieplejszych dni nabrzmiały pąki wawrzynka wilczełyko i juz nawet myślałam ,że się otworzą. Dobrze ,ze trochę przymroziło.Piękne kwietniowe kolaże

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Jadziu, kazdemu należy się odpoczynek od obowiązków codziennych ale i od ulubionego hobby. A okres świąt, kilka tygodni, to czas ku temu właściwy.
Życzenia od forumowiczek, które odpoczynek od forum zrobiły sobie nieco dłuzszy niż parę tygodni, :) są bardzo miłe i sympatyczne.
Napełnianie karmników ptasich to motywacja aby wyjść z ciepłych domowych pieleszy i pochodzić trochę. A chodzić trzeba coby mięśnie do końca nie zanikły.
Dający do myślenia jest przykład astronautów ktorzy parę miesięcy spędzają w kosmosie gdzie nie ma grawitacji, a potem przez 2 lata muszą odbudowywać utracone mięśnie.
Mnie akurat nawet 20 lat by nie pomogło <icon_e_biggrin>
Cytuj:
.Skrzydlaci sprzymierzeńcy wciąż dopominają sie jedzenia co drugi ,trzeci dzień muszę napełniać butelkę w ogródku .Jednak na parapet przestały przylatywać sikorki i Kopciuszki.

A u mnie zainteresowania nie ma stołówką, widać ptaki mają gdzieś na polach ciekawsze pożywienie. Temp. znów wyzsza bo 2 kreski na plusie ale mocne zachmurzenie.

MAJ 2017 cz.2

Obrazek

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Witaj Krzysztofie w nowym roku.
A nasze maluchy fruwające ciągle korzystają ze stołówki, każdego ranka czatują w krzewach czekając na smakowite nasionka słonecznika. ;-d A jak już skończą, to siadają na berberysach i podjadają nasionka.

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Patrząc na Twoje majowe podsumowanie :) też zauważyłam brak dużych okazałych kwiatów,jak przekwitają tulipany,to kwitną u mnie tylko ,,skalniaczki" i stare irysy,jest trochę pustki przed różami,więc postanowiłam w tym roku dokupić trochę irysów bródkowych,

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Witaj Ewa <macha_reka>
Przełom roku trudny był dla nas obojga. Zaglądałem w tym czasie kilka razy do netu i oczywiście na nasze forum ale siły nie miałem na dokładne przeglądanie czy pisanie.
Teraz w styczniu ptaki mnie mobilizują do wstania i wyjścia na zewnątrz choć co 2-gi dzień.
W tygodniu dostały porcję ziarna bardzo drobnego co przyciągnęło gromadę wróbli i mazurków; jak widać na poniższym obrazku.
Obrazek

Przez cały tydzień brak było sikorek, które zawsze dominowały w karmnikach gdy mazurki cierpliwie czekały pod pniami drzew aż im coś z pańskiego stołu skapnie :)
Sytuacja się zmieniła gdy w niedzielę gdy wsypałem do karmników nową paczkę ze słonecznikiem i orzeszkami ziemnymi.
Obrazek

marysia pisze:
Patrząc na Twoje majowe podsumowanie :) też zauważyłam brak dużych okazałych kwiatów,jak przekwitają tulipany,to kwitną u mnie tylko ,,skalniaczki" i stare irysy,jest trochę pustki przed różami,więc postanowiłam w tym roku dokupić trochę irysów bródkowych,

Wiesz, u mnie to było tak pomyślane aby na rabatach było kolorowo non stop od początku sezonu aż do późnej jesieni. Rezygnowałem z kwiatów wieloletnich o krótkim czasie kwitnienia albo ograniczałem ilość takich jak własnie irysy bródkowe.
Dlaczego? Irysy te wprost niezbędne w bylinowym ogrodzie kwitną dość krótko a potem do końca sezonu jedynie zajmowały miejsce na rabacie nie stanowiąc jej ozdoby (z wyłączeniem odmian liści Variegata).
Nie namawiam cię oczywiscie do rezygnacji z wysadzania tych atrakcyjnych kwiatów jesli jednak jak pisałaś chcesz ograniczyć w ogóle liczbę roślin w ogrodzie to weź pod uwagę to właśnie krótkie zdobienie ogrodu.
U mnie posadziłem jedną znaną odmianę z tej grupy irysów, a oprócz tego na mokrych miejscach działki 2 odmiany irysów syberyjskich. Poza tym były jeszcze niskie irysy które miejsca dużo nie zajmowały takie jak reticulata i inne.

Dzióbek tego dzwońca podobny do ziarna słonecznika <icon_e_biggrin>
Oby udało mu się połknąć to duże nasiono. <mysli>
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sikory czatują nad karmnikami, a mazurki i wróble wreszcie na swoim miejscu czyli pod pniami drzew.
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Krzysztofie, ptactwa sporo masz w ogrodzie, te maluchy niby takie pospolite, a dają dużo radości jak się na nie patrzy z okna, u nas też jest najwięcej mazurków i wróbli i pięknie hałasują. Rano wsypuję im ziarenka i właśnie o tej porze mam największy ruch w ogrodzie.
U nas jest okropnie zimno, mróz w okolicy -10 mamy.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Dzisiaj spadło trochę śniegu w dzień było 2* myślę ,że nocą nie będzie przymrozku.Szkoda ,ze nie mam podglądu na swój ogródek .Wczoraj byłam w gródku dosypać im ziarenek jednak na okienne parapety nie zaglądają już od jakiegoś czasu.

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

8 razy PTAKI

ewulab pisze:
, u nas też jest najwięcej mazurków i wróbli i pięknie hałasują. Rano wsypuję im ziarenka i właśnie o tej porze mam największy ruch w ogrodzie.
U nas jest okropnie zimno, mróz w okolicy -10 mamy.

Tak, to ranne pospolite ruszenie :) najwięcej robi hałasu. A jak tylko jest opóźnienie małe to zaczyna się horror <icon_eek> co będzie widać na aktualnych fotkach. Wczoraj rano jechałem do miasta zduszą na ramieniu bo sypnęło śniegiem i było bardzo ślisko. W przedszkolu był Dzień Babci i Dziadka więc nie mogłem naszej wnuczki zawieść i jako jedyny przedstawiciel czwórki dziadków tam pojechałem. Mała już tydzień wcześniej dawała u nas pokaz wierszyka i tańca jaki w tym dniu wykona.
Przy okazji zakupiłem kilka kg ziarna dla skrzydlatych przyjaciół
Obrazek

Fot. Co tam się działo przy karmnikach gdy wróciłem i je napełniłem ziarnem <boisie> <icon_e_biggrin>
Mały karmnik wypełniony czy raczej przepełniony ptactwem "mazurczym".
Ewa piszesz że u ciebie najwięcej wróbli i mazurków. U mnie co roku najwiecej było sikor bogatek, w tym jest na razie inaczej bo to szare ptactwo dominuje.
Obrazek

Przy okazji to Ewa nie zazdroszczę temperatur nad Wisłą <nie>
U nas nad Prosną w niedzielę był najzimniejszy jak dotąd dzień tej zimy bo 5 kresek na minusie było. Ale już następnego dnia -1, potem +1 przy sypiącym śniegu.

Fot. Mogą być ofiary stratowane podczas kolejnych nalotów mazurków <icon_e_biggrin>
Obrazek

gloriadei pisze:
Dzisiaj spadło trochę śniegu w dzień było 2* myślę ,że nocą nie będzie przymrozku.Szkoda ,ze nie mam podglądu na swój ogródek .Wczoraj byłam w gródku dosypać im ziarenek jednak na okienne parapety nie zaglądają już od jakiegoś czasu.

U nas śniegu sporo, moze nawet z 10 cm pokrywy się uzbierało. Dziś słonecznie i plus jedna kreska. Gorzej mają na Syberii gdzie zanotowano jedną z najniższych temperatur w historii bo aż -67 (Jakucja). Zawsze to warto porównać jaka zima jest u innych coby nie bać się małego mrozu ;)
Jadziu, na parapecie masz karmnik? Jesli tak, to ptaszyny boją się siadać widząc ruch w środku. Ja mam daleko, jakieś 5-7 metrów od karmników okno na 1 piętrze, i jak tylko ruszę zasłonką aby fotki zrobić to hurmem, całą gromadą uciekają.

Fot. Nie dla wszystkich mazurków starcza miejsca w karmniku :)
Obrazek

A co przy duzym karmniku? Pełna kultura niby :> Dzwońce i mazurki.
Jednak popatrzcie na kolejne 2 zdjęcia, ile tam agresji <icon_e_surprised> a przecież ziarna multum <mysli>
Obrazek

Jak zauważymy to jeden gatunek walczy z sobą, bo dzwoniec odpędza innego dzwońca <icon_mad>
Obrazek

Obrazek

A najsłabszy gatunek wsród pojawiających się w stołówce ptaków to...wróbel zwyczajny.
One mogą liczyć tylko na to co z góry spadnie im na zaśniezoną ziemię :(
Obrazek

Tuzin wróbli domowych tu naliczyłem
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Jaka szkoda, że u nas dzwońców nie widuję. Za to tłok jak u Ciebie Krzysztofie. Zawsze wsypuję maluchom dodatkowo nasionka nieopodal karmnika, na takim drewnianym podeście mam postawioną dużą podstawkę, chętnie z tego miejsca żerowania korzystają. No i wiszą puszki z nasionami zalanymi wytopionym ze słoninki tłuszczem i kawał słoniny. Wybór mają spory u nas. <icon_e_biggrin> Jak maluchy się objedzą to zawsze pojawia się sójka i sroki. Sójka pcha się do środka karmnika.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Dzwońce to rozrabiaki, wszczynają awantury, wyganiają z karmników sikory, więc nie masz czego żałować :)
U mnie na szczęście sroki nie przylatują tutaj ale bywają sójki, też agresywne.
Twoje ptaki mają duży wybór karmy; gdyby nie to, ze tyle pracy przy wytapianiu słoniny to też bym tę ulubioną karme sikorek wystawiał.

Jeśli śnieg się utrzyma to może i inne gatunki ptaków się pojawią. Na razie dostrzegłem tylko 4 czyli mazurki, wróble domowe, sikory bogatki i dzwońce.
Z drugiej strony budynku widuję kosy, które siadają na ogniku szkarłatnym w ogródku sąsiadki, zapewne owoce tej rośliny je przyciągają.

Jakie ptaki obserwujemy w ogrodzie i jego otoczeniu - styczeń 2018
Obrazek

Można korzystać ze zdjęć w wątku NASZE PTAKI - Portety
tutaj: viewtopic.php?f=45&t=1041

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1048 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84 ... 105  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]