Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1034 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 104  Następna
  Podgląd wydruku

Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

klik ===> Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF) cz.1
klik ===> Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF) cz.2
klik ===> Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF) cz.3

Obrazek

2016 rok to 4 sezon na naszym ogrodowym forum, a więc przy okazji otwieram 4 część mojego ogrodowego tematu <w8>

Obrazek

Dziś 14 marca w słoneczny lecz chłodny dzień, jak na komendę rozchyliły się płatki różnokolorowych odmian krokusów i kilku innych wczesnowiosennych kwiatków.

Rabatka zwana krokusową łączką jest lekko wzniesiona powyżej poziomu gruntu i skierowana tak jak pokazuje wejściowa bramka w kierunku południowo-wschodnim. Ziemia szybciej się tam nagrzewa niż w pozostałych częściach mojego nisko położonego, chłodnego ogródka. Dodatkowo osłona z wysokich krzewów morwy białej i iglastego cisa chroni to miejsce przed zimnym wiatrem
Obrazek

Pomimo chłodu w dzień (+5 st. C) i lekkiego mrozu tej nocy (-2 st.C) kwiaty gotowe były już od ciepłego lutego na rozkwitnięcie.
Obrazek

Krokus w kremowym kolorze odm. 'Cream Beauty'
Obrazek

Obrazek

'Flower Record'
Obrazek

Rannik zimowy kwitnie od końca lutego
Obrazek

Po jednym kwiatku rozwinęły ciemierniki,
odmiana o purpurowych kwiatach
Obrazek

I o płatkach nakrapianych
Obrazek

Reprezentant jeszcze innego rodzaju wczesnowiosennych kwiatów irysek żyłkowany 'Harmony'
Obrazek

Widoczne juz w styczniu pąki przebiśniegów po raz 1-y ukazały zielony wzorek na wewnętrznych płatkach
Obrazek

Obrazek

Żółtej barwy odmiana krokusa 'Fuscotinctus'
Obrazek

Około czwartku ma wreszcie napłynąć cieplejsze powietrze z południa i być może wtedy ruszę do prac w ogródku. Na razie marazm nie przechodzi :) a silny lek na kręgosłup dziś pobrany dodatkowo mnie unieruchomił. Sporo pracy przede mną i szkoda tego straconego czasu <blee> :>

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Krzysztofie, u Ciebie jak co roku makro wiosna w pięknych kolorach, słonecznie i radośnie <icon_e_biggrin> , u mnie od wczoraj leży śnieg.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu prawdziwe wejście smoka w 4 część <icon_e_wink> .Cudnie wyglądają krokusy w wielkich kępach, a ja wciąż nie mogę sie takich dochować ,chociaż mam mnóstwo krokusów.Latem przesadzałam pojedyncze cebulki lecz to jeszcze nie to .Muszę też przesadzić irysy żyłkowe Harmony między przebiśniegi i ranniki .Jest trochę pracy na najbliższe dni lecz pogoda znów dzisiaj nas zaskoczyła śniegiem

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Mnie też się bardzo podoba, tak optymistycznie, otwarty nowy wątek wraz z nowym sezonem.
Wszystkie wczesno - wiosenne piękności obecne , w pełnym rozkwicie ślicznie się do nas uśmiechają.
Czy na fotce poniżej 'Cream Beauty' mamy crocus 'Tricolor'?
U mnie krokusy na razie tylko liście maja, pąków nie wiele. Jeszcze czekam.

Zaczarowany Ogród cz.2

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

ewulab pisze:
Krzysztofie, u Ciebie jak co roku makro wiosna w pięknych kolorach, słonecznie i radośnie <icon_e_biggrin> , u mnie od wczoraj leży śnieg.

Też we wtorek u mnie śnieg poprószył, ale następnego dnia już go nie było. Wszystko wskazuje na to, że wiosenka będzie należeć do tych kapryśnych i moze nie być ciągu 2 tygodni ciepłych, słonecznych dni.
A jak będzie kapryszenie to i wczesnowiosenne długo się nie utrzymają, niestety.
Dziś (w środę) i jutro w czwartek ma być słonecznie i ciepło 7-10 st. C ale już w piątek znów zima powróci :)

Fotki z poniedziałku
Obrazek

gloriadei pisze:
Cudnie wyglądają krokusy w wielkich kępach, a ja wciąż nie mogę sie takich dochować ,chociaż mam mnóstwo krokusów.Latem przesadzałam pojedyncze cebulki lecz to jeszcze nie to .

Posadzisz kilka cebulek do koszyczka to za kilka lat będzie ich ze 20-30. To jedyny znany mi sposób na takie kępy średnicy 20-30 cm. Dodać warto do koszyczka kompostu aby miały jedzenia na parę lat. :)
Obrazek

Violana pisze:
Mnie też się bardzo podoba, tak optymistycznie, otwarty nowy wątek wraz z nowym sezonem.
Wszystkie wczesno - wiosenne piękności obecne , w pełnym rozkwicie ślicznie się do nas uśmiechają.
Czy na fotce poniżej 'Cream Beauty' mamy crocus 'Tricolor'?

Hmm, na zdjęciach wszystko pięknie optymistycznie wygląda, fakt. Tak w ogóle to jest gorzej niż źle i dlatego wczoraj nie odpisywałem, a dziś dopiero w nocy. Badanie krwi we wtorek wymagało odstawienia leków z kilku grup. I wtedy się zaczęło. Ledwie wróciłem z ośrodka, dowlokłem do łóżka, i leżenie przez kolejnych 30 godzin bez jedzenia i leków zupełnie mnie rozłożyło.
Pewnie, że nie ja tu jestem najważniejszy a rośliny i ogród :) , ale jak mnie nie będzie to i kwiatów w ogródku również. <uoee> I tylko dlatego o tym wspominam.
Wyjścia na działkę sobie na razie nie wyobrażam, a pora najwyższa. Czy się to zmieni, myśleć na razie nie chcę.
Obrazek

Wracając do kwiatów, to nie wiem czy to 'Ticolor', (w google jest on ciemniejszy) mam go jako NN.
Jego cechą jest to że zakwita najwcześniej ze wszystkich krokusów.
I chyba nie pomyliłem odmian ;) bo mam i co najmniej 8. Jestem w trakcie inwentaryzacji, spisu wszystkich roślin w ogrodzie, a także robię plan całek działki aby wiedzieć gdzie co rośnie. To zadanie na cały rok choć zacząłem spis już w 2015r.

Odmiana 'Blue Sky' albo 'Pickwick'. Kolejne odmiany które się nie rozwinęły jeszcze to 'Orange Monarch' (pomarańczowy monarcha) oraz białe 'Jeanne d'Arc'
Obrazek

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Och, Krzysiu, jak strasznie smutno brzmią Twoje słowa.
Odstawione lekarstwa na jakiś czas dostaniesz później, to rozumiem, ale czemu 30 godzin <icon_e_confused> bez jedzenia Cię trzymają?
To i całkiem zdrowy osłabnie od takiej diety.
Pomodlę się za Ciebie swoimi sposobami.
Jak zdrowie takie słabe, to wszystko inne robi się mało ważne, w tym kwiatki i ogródki również.
Choroba przesłania wszelkie pozostałe sprawy. Trzymam kciuki, aby kryzys minął i nastały lepsze dla Ciebie dni. <pocieszacz>

Twoja krokusowa rabatka, skierowana na płd-wschód, osłonięta od wiatru , to dogodne miejsce dla wiosennych maluchów.
Krokusiki bardzo ładne, inne też. Szczególnie ranniki mi się podobają, takie małe słoneczka.

U mnie w ogrodzie cięgle słabo, pojedyncze krokusy się pojawiają, ale całe kępy same liście na razie pokazują. Czekamy na ciepełko.
W weekend zrobię jakąś fotkę, ale rewelacji nie należy się spodziewać. <cmok>

Zaczarowany Ogród cz.2

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Aż zaczęłam sprawdzać, czy czytam wątek w tym roku czy w poprzednim. <rotfl> <rotfl> No przecież, u Ciebie wszystko szybciej. Super zdjęcia, super wiosna. <brawo>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Dzięki Jolu za to wsparcie <okok> Dziś po południu już zdecydowanie jest lepiej, a wcześniej przed 12-tą powlokłem się :) na dół do ogródka z aparatem i...opłaciło się. Nawet jeśli kwiatki będą kwitły 2-3 dni to i tak warto je zachować na zdjęciach.
-----
O badaniu na cukrzycę z glukozą napiszę Zdrowiu tu: viewtopic.php?f=49&t=854&p=20959#p20959
-------
Wracając do wiosny,to u mnie dziś jeszcze mocniej się objawiła bo przybyły pewne skrzydlate żyjątka

Krokusy i przebiśniegi oblatywane były przez kilkanaście robotnych pszczół, a zebrany przez nich skarb widać dokładnie na zdjęciu poniżej.
Obrazek

To co pszczółka ma przytroczone na tylnej nodze jest zebranym pyłkiem, z którego nie tworzy się miód ale tzw. pierzga. Miód przerabiają pszczoły z nektaru we własnym wolu. Pszczoła zasysa nektar, wpuszczając w głąb kwiatu trąbkę o długości około 6 mm.
A tak opisuje zbiór pyłku Wikipedia: "Pszczoły znoszące do ula pyłek rozdzierają pylniki kwiatów żuwaczkami i zlepiają ziarna pyłku w kulkę miodem, którego zapas zabrały do wola przed opuszczeniem gniazda. W górnym członie tylnych odnóży znajduje się tzw. koszyczek, do którego pszczoła przesuwa pyłkowe kulki. Gdy koszyczki na obu odnóżach napełnią się i zaczynają wyglądać jak wypchane siatki z zakupami, pszczoła wraca do ula i oddaje pożytek pszczole magazynierce. Zawartość koszyczka (obnóże) ulega fermentacji i przekształca się w pierzgę, która jest jednym z głównych pokarmów młodych pszczół"

Wypchane siatki z zakupami, fajne nie? :)
Obrazek

Obrazek

Rozwinął się krokus którego nazwy nie byłem pewien. To 'Sky Blue' jedna z ładniejszych moim zdaniem odmian o dużych niebieskich kwiatach.
Obrazek

A inny ciekawy krokus 'Pickwick' jeszcze w powijakach
Obrazek

Dwie podobne odmiany, obie na razie NN.
Ta poniżej jest chyba gatunkiem botanicznym bo kwiaty są stosunkowe małe a pylniki i wnętrze kielicha bardzo proste.
Obrazek

Natomiast ta odmiana ma piękne, złociste wnętrze kielicha
Obrazek

Zakwitają pierwsze białe krokusy.
Obrazek

Odmiana o atramentowo-niebieskich płatkach to 'Flower Record' Bardzo plenna, w krótkim czasie zakwitają dziesiątki kwiatków
Obrazek

Natomiast 'Cream Beauty' mimo faktycznego piękna nie spieszy się z mnożeniem cebulek; można powiedzieć celebrytka ;)
Obrazek

Kwiaty 'Fuscotinctus' zasłaniają listki, niezbyt ładnie to wygląda
Obrazek

Dla odmiany rodzaj irysek 'Harmony'
Obrazek

Zgrubiałe pąki kwiatowe narcyzów wprost nie mogą się doczekać cieplejszego powietrza. Czy wystarczy czasu do świąt Wielkanocy?
Obrazek

A tu samoistna kompozycja iryska, białego krokusa i śnieżyczek
Obrazek
Wwwiola pisze:
Aż zaczęłam sprawdzać, czy czytam wątek w tym roku czy w poprzednim. No przecież, u Ciebie wszystko szybciej

Wiola, tylko trochę szybciej może ale sprawa wyboru miejsca jak to na początku napisałem ma decydujące znaczenie bo popatrz jak wyglądają krokusy które posadziłem z dala od łączki na samym dole działki gdzie jest najzimniej, krócej słońce operuje no i koszyczek posadzony jest równo z gruntem.
Odległość od łączki ok. 30 m, jest różnica i to spora, kilkudniowa, prawda?
Obrazek

Gdy tak fotki robiłem gdzieś w górze jakieś znajome odgłosy usłyszałem.
Na niebie szybko mignęły punkciki i ledwo zdążyłem zdjęcia 2 zrobić i już ich nie było, zniknęły między drzewami.
Czy widzicie na tym zdjęciu co to jest? Rozwiązanie zagadki w ptasim wątku :)
tutaj: viewtopic.php?f=45&t=224&p=20958#p20958
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Zdjęcia szczególnie cieszą, bo to oznacza, że byłeś w ogródku. Oby tych sił nie brakło, jak to mówią, niech moc będzie z Tobą. :)

Wybór miejsca wiem, że ważny. Ja mam Cream Beauty przy chodniku i dalej przy domu, co ciekawe te co mają do południa cień są dużo w tyl niż te ze słoneczka, jedne przekwitają, a drugie dopiero zaczynają. <icon_e_confused>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Wczoraj +9 kresek a dziś już wyraźnie zimniej bo tylko +5, i do tego pochmurno.
Kwiaty skurczyły się i stuliły płatki od tego chłodu pewnie ;)
Obrazek

Jedynie ranniki trzymają fason, ale te odliczają chyba godziny do swojego kresu; w końcu kwitną już 3 tydzień.
Obrazek

Coraz więcej kwiatów ciemiernika; czekają na cieplejsze dni
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1034 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 104  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]