Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 978 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu Jadzia jest juz jedna nogą w podróży :) a jeszcze dzisiaj muszę jechać do weta z kotą. U mnie jeszcze nie kwitnie Wielosił i dopiero jakby się obudził.No widzisz jedne u Ciebie kwitną szybciej inne u mnie ,a niby ten sam prawie klimat.Ładnie wyglądą te kwiaty Meady w wazonie .U mnie szaleja piwonie lekarskie w tym roku dosyć ich dużo

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

To przyjemnej podróży Jadziu <macha_reka>
A pogoda nieprzyjemna się zrobiła. <uoee> Zimno bo ledwie 15 kresek na plusie.
Najgorsze to ilość deszczu jaka spadła przez ostatnie 3 dni. Było b. sucho, tak, że żółkła trawa na terenie naszej wspólnoty, a teraz z kolei woda w paru miejscach stoi bo ziemia nie jej nie odbiera.
Opady w dzień, miarowe deszcze i także w nocy długi czas. <stres> Mam kilka skrzynek z wysiewami i zapewne będą zalane. :(
---------
Za oknem zieleń wszechwładna i tylko dużą złocistą plamę stworzyła pnąca róża 'Maigold'. Nie zawiodła także w tym roku bujnością kwiatów mimo braku opieki od 2 sezonów.
Przyjemnie jest spoglądać przez okno w czas chmurny gdy rozświetla go taka złoto-żółta cudowność. :)

W kolażu zbiór kilkunastu foto z tą piękną, pachnącą różą, a kolejne zdjęcie ukazuje widok z mojego okna i samotną żółtą plamę na tle zieleni. W tle, za płotem działki widać biel kwiatów akacji.

PNĄCA RÓŻA MAIGOLD w 10 odsłonach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

P.S. Za pamięci, sprawa kwitnących lip w maju.
To co Jadziu obserwowałaś na drzewach lipy nie było kwiatami lecz ich podsadkami.
Żółtawe podsadki pojawiają się wcześniej przed kwiatami i sprawiają wrażenie kwitnącego drzewa.
Zdjęcia kwiatów lipy i tych podsadek wstawiłem jakiś czas temu w ziołowym dziale we wpisie pt.
Lipa na przeziębienie, stany gorączkowe, grypę, anginę
tutaj:
viewtopic.php?f=49&t=1210&p=18687&hilit=podsadkami#p18687

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

?? Uwaga: dziś zagadka. Pod koniec wpisu.

W maju ogród wypełnia się mnóstwem kolorowych kwiatów, a wszechobecna zieleń należy w tym czasie do najżywszych, można powiedzieć najzieleńszych. :)
Nie mozna jednak obok piękna majowej flory zapomnieć o innym uroku, o niesamowitym zjawisku jakim jest ogrodowa fauna.
Pamiętając o tym może zatrzymamy się przed wylewaniem kolejnych pestycydów aby te różne żyjątka małe i duże zabić oraz przed wysypywaniem kolejnych kilogramów sztucznych nawozów. <icon_e_confused> Trucizny te zabijają życie w ogrodzie, a pośrednio niszczą także nasze cenne zdrowie.

Mój nieduży, ponad 200-metrowy ogródek opiera się na naturalnym nawozie jakim jest kompost. A oto moi fantastyczni pomocnicy, piękne choć nie dla wszystkich <icon_e_biggrin> dżdżownice.
Wyjątkowo dużo ich w tym roku mam co odkryłem po odsłonięciu wierzchniej warstwy w kompostowej pryzmie.

Super dżdżownice wyprodukowały dla mnie przez ostatnie 2 lata kilka pełnych taczek tego "złota ogrodników" jak je niektórzy nazywają.
Obrazek

---------------
Niżej moje kilkudniowe zbiory tych niezbyt lubianych i nieprzyjaznych ogrodnikowi stworzeń z domkami na plecach. Kilkadziesiąt ślimaków małych i dużych lada dzień uwolnię gdzieś na łące lub w lesie bo nie uznaję zabijania żadnych zwierzaków. No może z wyjątkiem komarów które trzepnę nieraz ręką jeśli mnie atakują <icon_mrgreen>
Natomiast powolne ślimaki nie robią bezpośredniej krzywdy człowiekowi i jedynie żal strat w roślinach powoduje że uznawane są za szkodniki ogrodów, a zwłaszcza warzywników.
Co ciekawe na moim terenie niemal brak jest tych gołych, bez muszli zwanych też pomrowami. Ledwie 2 sztuki znalazłem w ciągu miesiąca. Za to żab (takze są ropuchy) u mnie i ptaków nie brakuje, które to zwierzęta gustują w ślimaczych przysmakach. Są takze tacy koneserzy ich mięska jak ryjówki i jeże więc moze dlatego "golców" u mnie brak :)
Obrazek

A przedwczoraj takie oto dziwo ślimacze (?) dostrzegłem na roślinach siedzące. I co niezwykłe wielkie jakby czułki tego ślimaka mieniły się róznymi kolorami niczym "koguty" na pojazdach specjalnego przeznaczenia.
W domu wpierw zlokalizowałem w sieci nazwę gatunku ślimaka a potem...wielkie zadziwienie mnie spotkało gdy okazało się, że owe wielkie czułki nie należą do ślimaka ale do żerującego na nim pasożyta. Ale po kolei.
Obrazek

Na obrazku widzimy gatunek Bursztynka pospolita, który jak pisze Wikipedia: "żyje w wilgotnych siedliskach Europy i północnej Azji, na liściach roślin, często trzciny i tataraku.
Muszla przezroczysta, bursztynowego koloru, do której zwierzę nie może się schować całkowicie. W razie potrzeby wystająca część ciała otaczana jest błonką z wysychającego śluzu".
Obrazek

Trudno własnymi słowami opisać to co w ogrodzie wtedy widziałem więc podeprę się opisem z Wikipedii oraz krótkim filmikiem na innej stronie. To rewelacja <icon_eek> <icon_exclaim> coś niesamowitego. Aż zacząłem współczuć temu ślimakowi bo cały proceder z pasożytem, przywrą jest i obrzydliwy w jakimś sensie a z drugiej strony ukazuje inteligencję przyrody i zadziwiającą zależność jednych organizmów od innych.

"Niektóre osobniki bywają spasożytowane przez larwy przywry Leucochloridium paradoxum lokujące się, w znacznie wtedy powiększonym czułku ślimaka (czasami zajęte są oba czułki). Larwy te charakterystycznie "pulsują", kurczą się i prostują, a wtedy pokazują przeświecające przez ciało ślimaka dość jaskrawe, zielone i białe obszary swego ciała. Przypomina to nieco ruch gąsienicy i ma przywabić ptaki typu pokrzewki. Dziobią one czułki i zjadają, a w ich ciele rozwija się postać dorosła przywry. Wydalane jaja przywry trafiają na liście, gdzie są zjadane przez kolejne ślimaki"

A jak wygląda taki "świecący" w dzień ślimak i sygnalizujący ptakom: zjedzcie mnie;
ukazuje filmik tutaj (drugie okienko od góry) 37 sek.
https://alchetron.com/Green-banded-broodsac

============
?? I na koniec zagadka dla Marysi i może Ewy jeśli do nas zagląda (Ela od kilku lat pisze tylko w swoim ogrodowym wątku, a szkoda :( ) , natomiast Jadzia bawi za granicą więc wiadomo...brak tej forumowej lokomotywy <icon_e_biggrin> motoru, napędu, siły sprawczej takie oto terminy związane z komunikacją mi się teraz kojarzą :)
Krótko mówiąc Jadzia, nasz spiritus movens czyli główny inspirator funkcjonowania forum jest na krótkim, mam nadzieję, urlopie.

Pytanie: co to za owad Robal moze niezbyt ładny ale znany wszystkim z literatury czy bajek dla dzieci, a także piosenek.
Łatwe? To zaczekam dzień lub dwa na odpowiedź ;)
Obrazek

Siedział sobie spokojnie jak widać na obrazku, przysłonięty liśćmi.
O dziwo, odsunięcie liści go nie przestraszyło, a w opisach podobno to płochliwe zwierzątko.
Obrazek

Jego kuzyn, inny gatunek, spotykany jest w mieszkaniach, i to on był jednym z bohaterów znanej bajki ...to może wystarczy podpowiedzi :)
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Mam podobny stosunek do środków chemicznych jak Twój ,i do stosowania nawozów sztucznych.Kompostu na działce mam zawsze za mało,więc kupuje granulowany obornik,w tym roku koleżanka zrobiła mi niespodziankę i przywiozła mi przekompostowany obornik z mnóstwem dżdżownic,poroznosiłam go po całej działce i jeszcze zostało trochę to dorzuciłam do kompostu, aby wzbogacić go.Myślałam aby hodować choć ze trzy kurki ,(dla obornika i jajeczek)ale powierzchnia za mała.
Zdjęcie zainfekowanego ślimaka straszne jest,nie wiedziałam o takich ,,mutacjach",spać nie będę mogła ;-o .
Co do zagadki to na owadach nie znam się prawie wcale,wygląda mi na świerszcza,lecz pewna nie jestem :)
Róża w odsłonach piękna jest ,jak jadę do pracy to codziennie mijam domek z taką samą różą przy schodach wejściowych.Szkoda tylko,że elewacja pomalowana jest też na żółto,i tworzy kiepskie tło

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

marysia pisze:
.
Zdjęcie zainfekowanego ślimaka straszne jest,nie wiedziałam o takich ,,mutacjach",spać nie będę mogła ;-o .

Sorry, nie chciałem straszyć nikogo. W przyrodzie jest dużo podobnych przykładów żerowania jednych na innych, pasożytowania, a wszystko ma tylko jeden cel: przedłużenie gatunku.
Cytuj:
Co do zagadki to na owadach nie znam się prawie wcale,wygląda mi na świerszcza,lecz pewna nie jestem

No właśnie <okok> to jest świerszcz
Ja dla pewności otwieram google o porównuję, ale lepiej podać łacińską nazwę owada bo więcej wyskoczy zdjęć i to na stronach pasjonatów przyrody lub naukowców.

Świerszcz polny - samica. Uwięziłem owada na krótki czas aby więcej jego obrazów porobić.
Obrazek

Za naszym oknem pada deszcz
Na piecu skrzypce stroi świerszcz
Dziewczyny płaczą, bo skończyło się już lato
I tylko słychać gdzieś

Koncert jesienny na dwa świerszcze i wiatr w kominie
W ogrodzie zasnął pod gruszą chochoł
I śni o pięknej dziewczynie
A Strach na wróble przydrożne wierzby liczy
Tańcząc na miedzy w objęciach polnej myszy

Koncert jesienny na dwa świerszcze to jedna z najładniejszych naszych piosenek, którą wykonywała Magda Umer.
W tekście świerszcz jest jednym z jesiennych bohaterów, jeśli chodzi jednak o śpiewy tych owadów o tej porze roku to raczej ich nie usłyszymy, a jedynie wiosną, :) przynajmniej dotyczy to świerszczy polnych.

Prawdopodobnie silna ulewa sprzed kilku dni zalała norkę świerszczy bo widok tego owada na roślinie około pół metra nad ziemią jest chyba rzadki. Jak czytam, prowadzą one skryty tryb życia i poza norkami w których wieczorami koncertują raczej ich nie zobaczymy.
Obrazek

Powyzsza uwaga głównie dotyczy samców ale samicę spotkać jest też niełatwo. Ta w moim ogrodzie być moze znalazła się przypadkowo, przepędzona z pobliskiej łąki przez maszynę koszącą trawę. A, ze to jest samica świadczy o tym tzw. pokładełko na końcu odwłoka, a także specyficzny wzór na jej skrzydłach.
Obrazek

Z literatury najbardziej sławny jest chyba świerszcz Jiminy, czyli osobiste sumienie Pinokia.
Na stronie o owadach, tutaj:
https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/ ... zy-grajek/
można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o tym gatunku; są zdjęcia i krótki filmik
p.t: Strydulujący samiec świerszcza polnego.

-----------
Ogrodowej fauny ciąg dalszy

Dziś, w słoneczny i bardzo ciepły dzień multum owadów odwiedziło mój ogród. Pszczoły miodne siadały na kwiatach bodziszka. wielosiłu błękitnego i kocimiętki odm. Six Hills Giant (roślina odznaczona brytyjskim RHS w 1988r.)
Obrazek

Obrazek

Muchówki należą do najlepszych zapylaczy
Obrazek

Pajęczak na piwonii
Obrazek

Na koniec ważka, którą widzę codziennie w najbardziej mokrym miejscu działki.
Jaki to gatunek, nie wiem; to do odgadnięcia.
Siada zwykle na liściach chmielu.
Obrazek

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Pogoda fantastyczna; poprzednie 2 dni temp. 26 st. C, a dziś jeszcze więcej bo 28 kresek.
Idą 30-stopniowe upały więc niektóre rosliny wymagać będą codziennego podlewania.
------------

Jadziu, sadzonki róży padają jak muchy. <icon_e_surprised> Wszystkie dwie zresztą :)
Nie wiem czy mi się uda utrzymać dla ciebie tę jedną, ostatnią; może się uda jeśli wrócisz do początku czerwca :]
A jest o co walczyc, wystarczy popatrzeć na 1-szą fotkę z różami.
-------------

Róże, róże, są tylko róże...

Delikatny, alabastrowy kolor różu u pnącej odmiany angielskiej róży 'Constance Spry'
Obrazek

Dwa tygodnie obfitego kwitnienia róży 'Maigold'; "majowe złoto" nie zawiodło jak co roku.
Obrazek

A parkowa angielska 'Abraham Darby' dopiero zaczyna rozwijać swoje ciężki kwiaty
Obrazek

Natomiast w pełni kwitnienia inna "angielka", piękna odmiana 'Gertrude Jekyll'
Obrazek

Raz jeszcze 'Constance Spry'
Obrazek

Pnąca róża 'Rosarium Uetersen'
Obrazek

Piękno kwiatów różanych - 'Constance Spry'
Obrazek

Kolejna pnąca róża - 'Paul's Scarlet Climber'
Obrazek

Niebieski bodziszek pasuje do różu kwiatów wysokich róż.
Obrazek

A tutaj w tle zdjęcia niezwykle bujnie kwitnący w tym roku wiciokrzew przewiercień (kaprifolium)
Obrazek

Jeszcze inny róż, pnącej rózy 'Rosarium Uetersen'
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu już wróciłam ,ale powiem szczerze ,ze owada bym nie rozpoznała jeszcze go nie widziałam .U mnie właśnie podlewa ogródek podniebna polewaczka <radocha> . Cieszę sie z tego bardzo, bo sucho . Gdy wróciłam nie poznałam swojego ogródka tak wszystko wybujało chwasty również :> Moja Maigold nadal kwitnie oczywiście nie ma juz tylu kwiatów ,ale jednak .Ogrodnice pomogły jej w szybszym przekwitaniu .Takie małe ślimaczki też spotykam w ogródku w ubiegłym roku co chwilkę w tym jeszcze nie zauważyłam .Jednak znów widziałam tego złotego najmniejszego motyla z długaśnymi czółkami.Wąsateczka zawilczaneczka. Wnuk zrobił fotkę jeżykowi ,który przyszedł w odwiedziny do mnie .Szkoda ,że tej parki nie widziałam pozostała tylko fotka .Schowały sie na głównej rabacie między roślinami i ciekawe skad przyszły i czy pozostaną .Musze obejrzeć filmik .Constance cudna to samo Gertruda i Abraham on i u mnie właśnie kwitnie.Brakowało mi tego klikania <icon_razz>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Dużo nowości Jadziu opisujesz. Wąsateczki nie znam, nigdy nie widziałem.
Forum bez ciebie oczywiście przysypiało <icon_e_biggrin> a przecież tyle ciekawych rzeczy można w maju w ogrodach dostrzec i sfotografować; nie tylko kolorowych kwiatów.
Choćby ptaki.
Te ich śpiewy w dzień, pod wieczór i w nocy (słowik) powoli się kończą, a już w lipcu będzie cisza, taka jest kolej rzeczy.
Wczoraj/dziś o 3-ej nad ranem ciekawy śpiew usłyszałem. Niby słowik ale nie tak melodyjnie, raczej nie kos bo ten ma charakterystyczny śpiew i trudno go pomylić z innym.
Nagłe olśnienie, tak to drozd śpiewak, 2 lub 3 wirtuoz śpiewu wsród polskich ptaków.
Śpiew trwał ok. pół godziny a potem ucichł gdy rozpętała się :) codzienna, wczesno poranna kakofonia ptaków śpiewających.
Ptaki w większości wyprowadziły lęgi o czym przekonują mnie głosy młodych podlotów.
-------------------------

P T A K I......P T A K I......P T A K I

KOSY
21 maja mogłem się przekonać, że kosy wyprowadziły lęg i będą się opiekować podlotami tak do połowy czerwca zapewne. W tym czasie młode szpaki jeszcze okupowały przeznaczoną dla nich budkę.
A jak ta opieka kosów nad młodymi wygląda, mozna było się przekonać obserwując tegoo dnia ptaki. Wpierw wziąłem widocznego na zdjęciu ptaszka za grubego, wypasionego wróbla <icon_mrgreen>

Obrazek

Tutaj w zblizeniu widać już, że krótki ogonek i jakby "otyła" sylwetka ptaka <icon_razz> wskazują iż jest to podlot, młody kos.
Obrazek

Na zdjęciu, z prawej strony widać dorosłego ptaka. To samica kosa, która nagle pojawiła się w poblizu podlota.
Obrazek

A tutaj z kolei pojawił się w kadrze samiec kos. Widać jak przechyla się całym ciałem w prawo aby dostrzec gdzież to ich maluch się przemieścił <icon_e_biggrin>
Miejscem tej historyjki jest odkryta przestrzeń, działka warzywna sąsiadki, w którym to miejscu często pojawiają się koty. Zatem rodzice przygotowani są na wywołanie alarmu w razie zauważenia niebezpieczeństwa. Tej świadomości oczywiście nie ma nasz główny bohater :)
Obrazek

----------------------
Drozd KWICZOŁ

W kwietniu oglądałem spacerujące po działce kwiczoły; także w maju ptaki te pojawiały się na odkrytej przestrzeni naszych ogródków
Obrazek

Ładny ptaszek z rodziny drozdów, prawda?
Obrazek

Obrazek

--------------------------
Gołąb GRZYWACZ

To samo miejsce co poprzednio odwiedzały gołębie grzywacze.
Obrazek

Gołębie być może szukały materiału na budowę kolejnego gniazda. Bywa, że ptaki wyprowadzają 2-3 lęgi w roku.
Obrazek

-------------------
Jaki ptak?

Ptaszek z powyższego zdjęcia z grzywaczem jest dla mnie NN, nieznanym gatunkiem.
Moze wam się nasunie nazwa tego ptaka/
Obrazek

Jaki ptak?
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu tu jest fajna stronka z ptakami czyli Internetowy Atlas Ptaków http://www.bird-watching.pl/index.php?/categories Fotka jest mocno skadrowana dlatego trudniej go rozpoznać .Ty widziałeś go w realu może Tobie uda sie szybciej go zidentyfikować .Może to Śpiewak z drozdowatych w/g tego atlasu .Wąsateczkę spotkałam juz w ubiegłym roku .Na tak małego motyla ma długaśne czułki ale to tylko samce mają te niewiarygodnie długie czułki bo już samiczki dużo mniejsze .Nie wiem czy w miarę dobrze zidentyfikowałam tego ptaka .U mnie też przysiadła na chwilkę ważka jednak innego koloru niż Twoja jednak fotka taka sobie i nie warto jej pokazywać

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Fotka jest mocno skadrowana dlatego trudniej go rozpoznać .Ty widziałeś go w realu może Tobie uda sie szybciej go zidentyfikować .Może to Śpiewak z drozdowatych w/g tego atlasu

Drozdy brałem pod uwage bo NN ma nakrapiany brzuszek lecz jak porównać głowę i czapeczkę oraz biały pas pod głową to już na śpiewaka nie wygląda.
Śpiewak w tym atlasie, góra ciała inna niż u NN:
http://www.bird-watching.pl/picture.php ... tegory/163

A skadrowałem bo wg mnie lepiej wtedy widać. :) Wstawię niżej te 2 fotki nieskadrowane.
Widziałem go niby w realu ale z wysokości okna i z odl. kilkunastu metrów i dopiero obróbka na kompie mogła dać porównanie.
Nic to, poszukam jeszcze w necie i u mnie na dysku.

A to oryginały tych 2 zdjęć z wczoraj:
Obrazek

Obrazek

Z okna wyglądał mi ten ptak na wróbla albo kapturkę.
---------------

Majowe obrazki

Obrazek

Obrazek

Czosnaczek pospolity
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Facelia błękitna
Obrazek

Jaki motylek?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 978 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]