Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1065 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 107  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

To gąsienica Rusałki Pawika gdzie dostrzegłeś tę pannę <okok> . Ptak ma brzuszek jak Kapturek a one różnie wyglądają jednak maja inne glowy, wyszukałam następną stronkę .https://www.medianauka.pl/paszkot też z drozdowatych.Trzeba mieć znajomość ptaków a tego nie posiadam .Kurcze wysiałam też Facelię, ale może nasiona były przeterminowane i nic nie wyszło

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Wróciłem do żywych po zdrowotnych perturbacjach.
Cytuj:
To gąsienica Rusałki Pawika gdzie dostrzegłeś tę pannę

Tak, to rusałka pawik będzie. A znalazłem ją co ciekawe, w moim kaciku roboczym przyczepioną do...nogi stołu. >diablo_ggrin>

To może dziś różane portrety.
'Gloria Dei' walczy
Obrazek

Błonkówka nie wybiera królowej kwiatów
Obrazek

Jedna z najwiekszych różanych piękności w moim ogrodzie - angielska róża 'Abraham Darby'
Obrazek

Obrazek

Obrazek

'Pauls Scarlet Climber'
Obrazek

Najsłabsza po zimie z 7 moich róż pnących - 'White New Dawn'
Obrazek

Obrazek

I wreszcie pnąca róża, rambler, jedna z dwóch najbujniej kwitnących w ogrodzie; obok roży Maigold
Obrazek

'Dorothy Perkins' w początkach kwitnienia
Obrazek

Jeden z dwóch krzewów wielkokwiatowej 'Ingrid Bergman' zaszczycił mnie jednym kwiatem :)
Obrazek

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu moja 'Gloria dei ' w tym roku bije rekordy produkcji kwiatów i wszystkie takie wielgaśne jak nigdy <serducho> .Mocno też sie rozkrzewiła to też mnie bardzo cieszy ,bo to przecież już wiekowa róża w moim ogródku jedna z pierwszych.Mój 'Abraham' dopiero musi zmężnieć, bo jest młodziakiem miał zaledwie 3 kwiaty a angielki jednak potrzebują czasu w moim ogródku, za to 'Charles Austin' po ubiegłorocznym niby kwitnieniu wyprodukował mnóstwo bukietów i długo trzyma kwiaty nawet przy takiej pogodzie .Cieszą mnie moje róże bo trzymają fason jednak im dogadzam w taką pogodę . 'Pauls Scarlet Climber' czaruje kwiatami jak i 'Dorothy Perkins'

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Jadziu, ty problemów z ogrodem nie masz takich jak ja, a w tym roku pogoda kwiatom dopisuje więc i róże szaleją. U mnie fatalnie wyglądają i jedynie 2 pnące wymieniane wyżej jeszcze się trzymają.
---------
W niedzielę jechaliśmy z żoną kilkanaście km w okolicach Kalisza i podziwialiśmy niesamowite kwitnienie lip. U mnie we wspólnocie rosną 2 wspaniałe lipy i już zaczyna zapach się rozsiewać w początkach kwitnienia (fotki niżej).
Podziw nasz wzbudzały okoliczne pola w 70% ze zbożem w 20% z pięknie kwitnącymi ziemniakami (wiadomo, wielkopolskie pyry <icon_e_biggrin> )
Pozostałe kilka % zajmowały kolorowe poletka z roślinnym nawozem czyli żółte i różnobarwne łubiny oraz błękitne facelie.
Widok zaiste malowniczy <okok>
--------------------

To dziś o ziołach odcinek, które mam nadzieję, w przeciwieństwie do róż i bylin ozdobnych, jeszcze jakiś czas, iluś sezonów będę mógł doglądać. :)
Oczywiście jeśli takich epizodów, incydentów chorobowych jak w ubiegłym tygodniu będzie jak najmniej. :|

Kwitnąca lipa.
Widzimy rozwinięte kwiaty oraz takie jakby kuleczki, które niebawem się zamienią w kwiaty a także tzw. podsadki.
"Skrzydełko w kwiatostanie lipy to podsadka, różniąca się znacznie kształtem i barwą od innych liści."
Obrazek

Efektowne kwitnienie lipy Anno Domini 2018
Obrazek

ZAGADKA ZIOŁOWA

Roślina lecznicza mało znana obecnie jednak opisywana w publikacjach typu encyklopedia ziół itp.
Pytanie: jakie to zioło?
Obrazek

Kocimiętka odm. Six Hills Giant (roślina odznaczona brytyjskim RHS w 1988r.)
kwitnie już 3 tydzień i przyciąga obok błonkówek motyla bielinka.
Obrazek

Jedynie bielinki oraz modraszki są teraz w czerwcu widoczne w moim ogródku.
Dostrzegłem pewnego dnia pięknego admirała, zapewne wrócił z podróży na południe Europy.
Obrazek

Nepeta 'Six Hills Giant'
Obrazek

Wreszcie po 2 latach nieurodzaju ;) będą w tym roku rumiankowe żniwa <radocha>
R. pospolity to jedno z moich ulubionych ziół. Jego zapach w upalne dni lata jest niesamowity.
Obrazek

Znana wszystkim maruna, m.in. lek na migreny
Obrazek

Wysoki, nieprzydatny do ozdobnego ogrodu ale miododajny i leczniczy nostrzyk biały
Obrazek

I zblizenie całkiem urodziwych kłosów kwiatowych
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Nie wiem czy ta roślina z zagadki to Jasnota biała ???? Cudnie kwitnące lipy tak jak u mnie obwieszone kwieciem bo na naszej ulicy rośnie ich bardzo dużo praktycznie co drzewo to lipa. Zresztą w czasach okupacji nasza dzielnica nazywała sie od lip Hohelinde czyli wysokie lipy . U mnie na rabatach królują wysokie nadspodziewanie Ostróżki jednoroczne .Wczoraj musiałam ich trochę usunąć bo zagłuszały niskie rabatówki i inne niskie byliny .Kwitnie też nagietek lekarski .U mnie trochę podlało, bo od nocy padało .Teraz muszę iść sprawdzić ile oślizłej młodzieży sie zjawiło, starszyzny również :] .Pierwszy raz mi się zdarzyło ,ze czarna mszyca oblazła mi dalię <icon_eek> Dobrze ,ze to zauważyłam i zaraz spłukałam to wodą Ciekawe na ile to pomogło czy znów się nie pojawi .Agrestowe drzewka mają zwieszone łodyżki to samo porzeczki tak są obsypane owocami.Niestety ,bardzo powoli dojrzewają ich owoce ,ale na bieżąco je zrywam Bielinków przylatuje mnóstwo jest też jeden mały pomarańczowy motylek jednak nie umiem go upolować

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Nie wiem czy ta roślina z zagadki to Jasnota biała

Ciepło, ciepło, bo rodzinę jasnotowatych dobrze Jadzia oznaczyłaś.
jednak to inny gatunek bo..
to jest Szanta zwyczajna (Marrubium vulgare) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Ma wiele nazw ludowych: krzecina (lubelskie), krzeszyna (podlaskie), gojnik (podkarpackie).

Szanta w fazie kwitnienia
Obrazek

Właśnie dziś zabieram się do suszenia szanty, która m.in. pomocna jest przy problemach z wątrobą i woreczkiem żółciowym.
Opis jej właściwości niebawem w dziale Zdrowie.
W ogóle to tempo muszę mieć z suszeniem bo pogoda przyspieszyła zbiory wielu ziół.
Świetnie wyglada np. szałwia lekarska tylko ciąć i suszyć ale i na bieżąco stosować do herbatek <okok> zamiast czarnej herbaty czy coca coli <icon_mrgreen>
Juz mozna podbierać liście monardy i dodawać do ziół o słabszym smaku.
Suszę też małe ilości melisy i mięty.

Trochę w nocy popadało ale nadal sucho tak ogólnie bo u mnie w cienistych zakątkach chłód i ziemia mokra na ścieżkach.

gloriadei pisze:
To gąsienica Rusałki Pawika gdzie dostrzegłeś tę pannę <okok> .

To moze jeszcze na koniec dwie panny sfotografowane niedawno <icon_e_biggrin>
Obrazek

Ta większa panna ma na imię Maja a mniejsza to brudnica nieparka
Obrazek

Gąsienica brudnicy nieparki
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Maja dzielna dziewczynka nie boi sie gąsienic <brawo> Ciekawe jak maluchy by na to zareagowały .Nasza Amelka gdyby widziała ,ze ja mam na ręce taką gąsienice to też z pewnością by ją wzięła na swoja rączkę .Jednak pewności nie mam . Gdy robię herbatkę w ogródku to dodaje do niej jeszcze liście czarnej porzeczki, płatki róż,trochę mięty i melisy cytrynowej Taki misz masz a teraz zaczyna kwitnąć Wiązówka błotna, więc też jej dodam do herbatki .Pychotka takie mixy ziołowe jednak nie każdy to preferuje.Czarnej herbaty nawet nie mam w domu nie używam jej tylko jakieś owocowe

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Krzysztofie, Twoje róże z ,,dodatkami "dzikich roślin wyglądają pięknie na zdjęciach (szczególnie gloria dei),choć jako ogrodnika takie zestawienie na pewno Cię martwi. Pasję do zbierania ziół w pełni podzielam,niestety w moim przypadku notoryczny brak czasu mocno mnie ogranicza.
Rumianek nie chce się u mnie zadomowić,muszę poprzestać na zbieraniu poza działką,ale to loteria.Herbatki ziołowe lubię :) ,ale ostatnio zamówiłam sobie gotowy zestaw na zapalenie żył i jest nie do przełknięcia :|.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
Maja dzielna dziewczynka nie boi sie gąsienic <brawo> Ciekawe jak maluchy by na to zareagowały .Nasza Amelka gdyby widziała ,ze ja mam na ręce taką gąsienice to też z pewnością by ją wzięła na swoja rączkę Czarnej herbaty nawet nie mam w domu nie używam jej tylko jakieś owocowe

Maja tylko się zapytała czy ta gąsienica nie gryzie. Powiedziałem że tylko łaskocze bo ma takie futerko.
A dzieci dobrze nas dorosłych obserwują i jeśli lęku nie widzą to przyjmują świat za dobrą monetę.
Jadziu, a domownicy też piją owocowe herbaty? <mysli> Męski zmysł smaku wybiera te bardziej zdecydowane, ale wyjątki są zapewne.

Fot. Bielinki siadają na kocimiętce oraz na lawendzie
Obrazek

Nasiona prawoślazu lekarskiego kupiłem w sklepie z przeznaczeniem do ogrodu ziołowego, takze jako leczniczą roślinę, a tu taka niespodzianka <icon_eek>
Zamiast wieloletniej rosliny jest inny gatunek z tej rodziny, zwykle u nas dwuletnia malwa czarna lub inaczej prawoślaz wysoki.
Wyrosła mi potężna na prawie 3 metry rosliny obsypana pąkami kwiatowymi. Takiej malwy jeszcze nigdy nie miałem. <nie>
Obrazek

Obrazek

Firletka chalcedońska
Obrazek

Smotrawa okazała
Obrazek

Obrazek

Obrazek

marysia pisze:
Krzysztofie, Twoje róże z ,,dodatkami "dzikich roślin wyglądają pięknie na zdjęciach (szczególnie gloria dei),choć jako ogrodnika takie zestawienie na pewno Cię martwi.

Dobrze, że Marysia dodałaś: "na zdjęciach". :] Zapewniam że w realu wygląda to dużo, dużo gorzej.
A czy mnie martwi? Martwiło mnie to dwa sezony wstecz w 2016 roku aż tak, że chciałem całkowicie rozstać się działką oraz z forum; zresztą pisałem o tym tutaj.
Zatem z ogrodem ozdobnym pożegnałem się definitywnie w ciągu lat 2016 i 2017. Efekty widać w tym roku chocby po różach, liliach ale też po bylinach tych słabszych.
Część roślin udało mi się przed rokiem wykopać i wsadzić do doniczek. Moze znajdzie się chętny na to jakis pasjonat.
Cytuj:
Pasję do zbierania ziół w pełni podzielam,niestety w moim przypadku notoryczny brak czasu mocno mnie ogranicza.
Rumianek nie chce się u mnie zadomowić,muszę poprzestać na zbieraniu poza działką,ale to loteria.

Mówisz zapewne o zbieraniu ziół gdzieś w naturze. Na to trzeba mieć czas ale też i wiedzę o ziołach. Jeśli ci rumianek nie wychodzi to jednak lepszym wyjściem jest zakup w sklepie zielarskim bo łatwo można się pomylić.

A ja chyba wiem co mi nie wychodziło z tym rumiankiem.
Podejrzewam, że zbyt rzadko podlewałem młode siewki i potem młode rośliny.
Wysiewam na rabatkach wzniesionych 15-20 cm od poziomu gruntu więc regularne podlewanie jest niezbędne.
Cytuj:
ostatnio zamówiłam sobie gotowy zestaw na zapalenie żył i jest nie do przełknięcia

Oj tam, :) A czy piołun piłaś?
Póki bólu lub wielkiego dyskomfortu nie odczuwasz, póty odrzucasz tego rodzaju leki.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Smotrawa rzeczywiście okazała Ma bardzo wielkie powodzenie wśród owadów szczególnie motyli .W ubiegłym roku u koleżanki w słoneczny dzień było ich tam mnóstwo ,nic tylko cykać fotki.Sporo ich wtedy zrobiłam i byłam wniebowzięta patrząc na ten uroczy widok. Fajnie ,że możesz z okna podglądać swój ogródek i robić fotki .Ja niestety musiałabym iść do sąsiadki na piętrze ,żeby zrobić fotkę, ale to i tak tylko część mogłabym sfocić. Fajnego rozczarowania doznałeś widząc co wyrosło z nasion jednak malwa ma śliczny kolor

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1065 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 107  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]