Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1094 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106 ... 110  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Ja też pokazywałam jego filmik o ukorzenianiu róż w piasku do góry nogami hortensje też ukorzenia w piasku z dwoma listkami. Fajnie wygląda ta gąsienica rzeczywiście jak piesek pudelek z rudym ogonkiem <icon_razz> Jednak en face nie bardzo <milczek> Podlałam już mieczyka tym nawozem pomidorowym ciekawe ile to da <hi> Krzysiu za podpowiedź

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
Ja też pokazywałam jego filmik o ukorzenianiu róż w piasku do góry nogami hortensje też ukorzenia w piasku z dwoma listkami.

Faktycznie, w listopadzie linki Jadzia wstawiłaś. A ja wtedy dłuższą przerwę miałem więc przeoczyłem.
A filmiki rzeczywiscie ciekawe. Nowy pt: Spacer na Ranczu - początek Września
tu: https://www.youtube.com/watch?v=KgUcTxW ... SCV_VR%3A6
pokazuje "obejście" rodziny Zielone Pogotowie.
Trudno wg mnie nazwać ten duzy obszar ogrodem. Dla bylin ozdobnych przeznaczono niewiele miejsca. Miedzy nimi posadzono iglaki, a z kwiatów które obecnie na początku września kwitną są te typowe, które również u mnie jeszcze nieźle zdobią ogród.
W tych miejscach filmiku je pokazano: 3:21 i 5:27 (całość ma 15 min.)
Są to:
floksy
rudbekie
heliopsisy
hortensje
dalie
astry
i kocimiętka, która u mnie po przycięciu w srodku lata znów zakwitła <okok>
W ogrodzie leśnym pana ogrodnika rosliny kwitnące dobrze się mają mimo ze tak jak u mnie nie są one podlewane.
A upały i susza ciagną się w tym roku od kwietnia jak słyszymy w komentarzu <icon_e_surprised>
I wazna uwaga: jak zaczynamy rosliny podlewać w takim gorącym okresie lata to trzeba to robić regularnie. Łatwiej oczywiscie zadbać o wodę w małym ogródku więc zarówno Jadzia jak i Marysia z tego co pamiętam podlewaniem się zajmują.

Teren otoczony jest lasem, widać duzo drzew, no i olbrzymi, wielki trawnik, trudny zapewne w utrzymaniu.
Bardzo przyjemne miejsce do mieszkania bo i zwierzeta dzikie tam sie pojawiają i domyślam się przy obecności drzew wiosna tam śpiewem ptaków czaruje. <okok>
------
A ja właśnie jestem po spacerze na swoim ranczo <icon_e_biggrin>
Przyjemnie jest w słońcu i umiarkowanej temp. (27 kresek pod Kaliszem) spacerować między kwiatami (i chwastami <diablo_il> ) oraz w częsci ogródka z ziołami <rotfl>
Jest cudnie :)
https://www.youtube.com/watch?v=iEdaGZ2QcPM
Maryla Rodowicz - Jest cudnie

Piękna nastrojowa piosneczka z motylami w tekście
"Choć już życia psia mać popołudnie jest cudnie..." <icon_rolleyes>
w miejscu 2:26 chatka ze słonecznikami, biegnący bażant (tak jak u mnie, jest cudnie <icon_mrgreen> ) i te latające motyle. Jest cudnie <kwiatek>
Się rozmarzyłem ... ;)

A propos motyli. Ostatnio w południe widzę na działce jednego motylka bielinka siadajacego na białych astrach.
Dziś z aparatem już wracałem do domu gdy się wróciłem aby zajrzeć do gąsienicy szczotecznicy. I nagle na astrach dostrzegłem aż 3 motylki: bielinka, cytrynka i małego kolorowego z gatunku przestrojnik jurtina <okok>
Ten ostatni ze względu na małe rozmiary szczególnie mi sie podobał.
Motyl przestrojnik jurtina
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wrzesień to także czas nasilonych polowań na rozmaite owady, a pomocne do tego są "sidła" zwane pajęczyną.
Obrazek

Jakże misternie utkana jest ta siatka i nie potrzebne sa do tego maszyny czy wymyślne narzędzia bo natura stworzyła cos tak niesamowitego <icon_eek>
Obrazek

-------
Maryla Rodowicz - Jeszcze Nie Czas
https://www.youtube.com/watch?v=YtuoRq1WW10
"Jeszcze nie czas na odejscie, jeszcze nie czas...

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu u mnie też podziwiam pajęczyny, szczególnie jedną którą zrobił krzyżak .W słońcu w kropelkach rosy wyglądała jakby stworzona z drobniutkich szafirków .Dopiero na kompie to dostrzegłam bo gołym okiem było to niewidoczne tylko te kropelki zaznaczały obrysy pajęczyny. W wolnym czasie przejrzę filmik .U mnie też są Bielinki Pawików jest mnóstwo i pokazał się jeden Admirał.Jednak nie siedzę calutki czas w ogródku .Pogoda dopisuje oby jak najdłużej <piwo>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
U mnie też są Bielinki Pawików jest mnóstwo i pokazał się jeden Admirał.Jednak nie siedzę calutki czas w ogródku .Pogoda dopisuje oby jak najdłuże
j
Dużo pawików u ciebie, to znaczy, ze gdzieś jest jakieś poletko pokrzyw. :) I już się zastanawiam czy nie wysiać gdzieś w centrum ogródka tej cennej rośliny <icon_e_biggrin>
U mnie jak pisałem pojedyncze gatunki, 2-3 motyle latają ale oczywiście całego czasu nie spędzam w ogrodzie a zwykle 2-3 popołudniowe godziny gdy słońce już zanika.

Zamiast baterflajów mogę za to obserwować inne ciekawe owady i stworzonka.
Ten gatunek osy wyzej pokazywałem
Obrazek

To osa dachowa, którą od innego gatunku (np. od osy leśnej) odróżnic mozna bo ma coś w rodzaju czarnych strzałek przyozdobionych dwoma kropkami bo bokach, które biegną wzdłuż całego, żółtego odwłoka. Widać to wyraźnie na powyzszym zdjeciu.
Taką osę kilka dni temu zauważyłem jak na taborecie ogrodowym ciągnęła jakiś obiekt.
Obrazek

Co to jest nie wiem, i w jakim celu osa taszczyła to przez kilkanascie minut gdy ją obserwowałem, też nie wiem. Wygląda to na maleńki dziobek jakiegoś stworzenia.
Obrazek

Na dolnej fotce widać porównanie wielkosci osy z taboretem.
Obrazek

Następnego dnia na stole obok taboretu zauważyłem być moze tę samą osę ale poważnie "uszkodzoną". <icon_eek> To jakby kadłubek osy pozbawionej odwłoka <icon_e_surprised> I ten okaleczony owad przesuwał sie po powierzchni stołu. <mysli>

Po deszczu znów pojawiły sie w duzej ilosci ślimaki. Te największe winniczki, często spacerują po scieżkach i dwa z ich zgarnąłem i ustawiłem na stole obok "chodzącej" osy.
Obrazek

Jeden z winniczków przesuwał sie w kierunku osy i wkrótce zniknęła ona pokryta jego śluzem.
Obrazek

Na zdjęciu widać osę od tyłu ale bez odwłoka, głowa, nogi, przód ciała i to wszystko; mimo takiego okaleczenia żyła co ciekawe.
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu twarda z niej sztuka oczywiście z osy a Ty miałeś fajny punkt obserwacyjny .Ciekawe co to za dziobek, a ja myślałam ,ze to skrzela jakiejś rybki .Za siatka mam calutkie poletko pokrzyw u mnie jej dostatek jak na razie, nawet wchodzi mi do ogródka swoimi kłączami.Dzisiaj zauważyłam ,ze Fruczak zasmakował w szałwii Amistad zresztą nie tylko ON, bo jakieś dzieci też się tam odchowały z jajeczek ciekawe czyje?????

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
Krzysiu twarda z niej sztuka oczywiście z osy a Ty miałeś fajny punkt obserwacyjny .

I jest ciąg dalszy związany z tą osą "kadłubkiem". Wczoraj w doniczce znalazłem oderwany odwłok tej osy.
Obrazek

Miejsce do zdjęć miałem faktycznie dobre bo w moim roboczym kącie. Mogłem na siedząco obserwacje przeprowadzać lub robić zdjęcia.
Fotka ukazuje czarne plamy w kształcie strzałki i czarne kropki po bokach odwłoka.
Znak, że jest to osa dachowa (Vespula germanica) (wczoraj napisałem pszczoła dachowa <icon_mrgreen> Zaraz poprawię.
[url=https://flic.kr/p/28dDiQy]Obrazek

Cytuj:
Ciekawe co to za dziobek, a ja myślałam ,ze to skrzela jakiejś rybki

Rybka na pewno nie bo na zdjęciu z białym tłem wyraźnie widać resztki sierści.
Wczoraj kolejne odkrycie powiązałem z tym "dziobkiem". w dużej misce, kaście budowlanej, takie oto zwierzątko, mniejsze od myszy, nieruchomo tkwiło.
Obrazek

Zwykle piszę że to kolejny martwy gryzoń, ale okazalo się że żywy i...niekoniecznie gryzoń. :>
Bo w ogrodach oprócz myszowatych (gryzonie) np. myszarki, myszy, mozna spotkać też chomikowate (także gryzonie) np. norniki, nornice czy karczowniki.

Długo ślęczałem w necie szukając podobnego, malutkiego ssaka .
Oprócz w/w w ogrodach mieszkają zwierzęta należące do rodziny ryjówkowatych. Nie są to jednak gryzonie, np. rozmaite gatunki ryjówek ale też rzęsorki (rzęsorek rzeczek).
A takze zębiełki.
I to moim zdaniem zębiełek białawy znalazł sie w pułapce w moim ogrodzie.
Tak na 90%. :)

Obrazek

Zębiełki są pozyteczne bo zjadają owady i ślimaki.
Obrazek

W tym linku widać zębiełka zjadającego slimaka muszlowego a na filmiku konsumującego ważkę. Ma śmieszne uszy, nie? <icon_mrgreen>
A urwany dzióbek to może malucha zębiełka.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu no to zabawiłeś sie Sherlocka Holmes'a .Nawet nie wiedziałam ,ze takie stworzonka istnieją jak Zębiełek BRAWO TY .Masz u siebie sporo atrakcji ogrodowych i łamigłówek zarazem.U Marysi za to są gąsienice Pazia jak zazdroszczę takiego znaleziska.Jutro jeszcze raz przeszukam wszystkie miejsca na których bywał Paź może też znajdę jakąś albo i nie :(

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Też zębiełka nie widziałem na ilustracji, a tym bardziej na żywo bo ryjówkowate podobnie jak myszowate prowadzą skryty tryb życia.
A wczoraj niestety był dalszy ciąg dla zębiełka niekorzystny. :(
W dzień zrobiłem mu zdjęcia w tym duzym pojemniku z małą ilością liści, a w nocy szukając informacji w necie przeczytałem, że zębiełki wytrzymują bez jedzenia tylko 48 godzin.
Gdybym wcześniej to wiedział i zidentyfikował na 100% to stworzenie to bym je uwolnił z pułapki. Myszowate, a ściślej myszy łatwo po pionowej scianie by się stamtąd wydostały ale ryjówkowate widać nie mają takich zdolności <nie>
Zwierzątko nie schowało się wśród lisci jak przypuszczałem ale wpadło w taki stres, że z głodu szybko zginęło. <bezradny>

Obrazek[/url]

Miło dla ucha brzmiące imię i odmienny od myszy wygląd, wzbudzić musiało sympatię dla stworka. :) Poza tym jak wyżej pisałem zębiełki są pożyteczne dla ogrodu bo zjadają owady i ślimaki.
Obrazek

A teraz o identyfikacji słów kilka.
Nie na 90% ale na 100% mozna powiedzieć że to jest zębiełek białawy.
Poszczególne rodzaje należące do rodziny ryjówkowatych (rzęsorki, ryjówki), można identyfikować na podstawie rodzaju owłosienia ogona. Sierść na ogonie ryjówek, składa się z włosów równej długości, ułożonych równomiernie na całym ogonie. U rzęsorków widać rząd dłuższych włosów, zwany kilem, ciągnący się na spodzie ogona, który pełni funkcję steru w trakcie pływania. A zębiełki posiadają na ogonie dodatkowe, dłuższe włoski, rozmieszczone nierównomiernie na jego całej długości.
Co widać wyraźnie na skadrowanej przeze mnie fotce
Obrazek

-------------------
Przykra sprawa ale w przyrodzie wiadomo, nie ma chwili aby jakieś stworzenie nie ginęło, a w zamian pojawiają się nowe, młode.
Dziś przyjemniejsze miałem zdarzenie po powrocie z wyjazdu do miasta. Wczoraj upał solidny bo w Kaliszu było aż 32 stopnie, a dziś tylko 22, chłodniej.
Po powrocie domu jak zwykle wpierw udałem się na działkę zrobić przegląd czy jakieś rośliny nie potrzebują mojej interwencji. Mam trochę młodych roslin w doniczkach 7-kach więc trzeba je codziennie w upały podlewać. I już zbierałem się do odejścia ale zapusciłem się w ciemne rewiry pod krzewami morwy, tam gdzie jest sterta kompostu i blisko niej woda w ukrytej w krzakach wannie.
I taki oto obrazek zastałem <icon_e_surprised>
Obrazek

Tak, to młody jeżyk brnął w wodzie, na szczęście o niskim poziomie więc się nie topił a jedynie stres go dopadł w tej pułapce, gdzie zapewne w gorący czas chciał napić się wody.
Jeże wychodzą z kryjówek gdy nadchodzi zmierzch więc biedak zapewne całą noc tam spędził.
A jak był zmęczony tym szusowaniem w wodzie z dodatkiem opadłych lisci pokazał obrazek nastepny gdy to jeżyk ze strachu czy z wycieńczenia gdy wyjąłem go na łopacie, nie uciekał, nie ruszał się mimo tego że stałem tuż obok.
Obrazek

A miał przecież deskę specjalnie wstawiona do wanny aby ułatwiała zwierzakom wyjście na zewnątrz. Z tego korzystają żaby, zwłaszcza te starsze lecz jak widać jeżom brak takiego sprytu.

I kolejny obrazek pająka krzyżaka w ogrodzie. Oby jak najwięcej takich sieci było na działce i tylko szkodniki tam się łapały <icon_e_biggrin>
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu biedny ten zębiełek tak marnie dokonać żywota :( .Dobrze ,ze chociaż jeżykowi udało sie z Twoją pomocą wydostać z pułapki. Czasem tym fruwajacym owadom pszczołom czy innym błonkówkom pomagam wydostać się z pułapki .Szerszenie mają opanowane poidełko one tak zgrabnie nachylają się trzymając sie na powierzchni a inne wpadają a też nie mam wielkiego tego poidełka .Nawet ropuszka nie umiała sie wydostać po gładkich ściankach dobrze ,ze to zauważyłam .Gdy przylatują kosy to one tam zażywają kąpieli .U mnie też mnóstwo siatek szpiegowskich z zasadzającymi się na ofiary właścicielami .Nie raz sie wplatam w taką siatkę

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Szkoda zębiełka; pocieszeniem jest fakt, ze takie ciekawe stworzenia mozna spotkać w naszych ogrodach.
Takze zwierzętom takie upały i susze dały się we znaki i stąd napotkane tu i tam truchełka myszy. Kolejna mysz polna (czarna pręga na grzbiecie) leżała na ścieżce. Zwykle dzikie zwierzęta unikają kontaktu z ludźmi i tak jak jeże wybierają wieczorne i nocne godziny do żerowania.
-------------
Trochę o kwiatach we wrześniu.

Nikandra miechunkowa, samosiejka całkiem ładna
Obrazek

Obrazek

I podobnie samosiejka - ogórecznik lekarski
Obrazek

Obrazek

Druga obok omanu najwyższa w ogródku roslina to topinambur czyli słonecznik bulwiasty
Obrazek

Obrazek

KWIATY WRZEŚNIA
Obrazek

Lada moment zakwitną przebojowe świecznice. Ich kwiatostany zwykle obsiadywały takie motyle jak rusałka admirał.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1094 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106 ... 110  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]