Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1045 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 101, 102, 103, 104, 105  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Brawo dla Nikandry za chęć życia i przetrwania gatunku.Twoja cudna świecznica będzie brylować .U mnie calutka noc padało ale temperatura jest fajna w sam raz na prace ogrodowe .Sporo wody udało mi sie zgromadzić przez noc.Porobiłam mnóstwo kropelkowych fotek dążę do perfekcji .Jednak daleka droga próbuję robić zdjęcia na Manualnym nastawianiu no trochę trudna sprawa jednak trzeba iść do przodu, zamiast zostawać w tyle :] Teraz próbuje wychodzić słonko ,a jeszcze przed chwilką kropiło

Krzysiu życzę Ci zdrowia i obyś jeszcze długo nam jeszcze długo"matkował" na forum i zdradzał tajniki pielęgnacji roślin <róża> <pocieszacz>

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Dzięki Jadziu za życzenia :)
Zdrowia co prawda już nie będzie, trzeba się z tym pogodzić, a matką nigdy się nie czułem <icon_e_biggrin> Póki będę mógł dojść do rabatek ziołowych to na forum będę pisał.

-------------------
Niedawno Marysia pokazywała zdjęcia pięknego pazia królowej.
U mnie co prawda w lipcu na krótko się ten motylek pojawił ale teraz we wrześniu ogród nawiedził skromny... pazik :)
Dokładnie na świecznicy siedział i do zdjęć pozował pazik brzozowiec
Obrazek

W niedzielę latał jeden, jedyny motylek
Obrazek

Rośliny żywicielskie gąsienicy tego pazika to:
śliwa tarnina, brzoza, głóg, czeremcha zwyczajna, leszczyna.
Dwie ostatnie rosliny mam na mojej działce.
Obrazek

Obrazek

A złotka jasnotowa niszczy mi liście mięty <icon_evil> i w dodatku próbuje się rozmnażać <icon_eek>
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu no minęłam się z prawdą nie matką ,ale ojcem nam jesteś <hi> Ciekawy motyl pazik brzozowiec nie widziałam takiego .Widać jednak ,ze ten pazik trochę sfatygowany już jest . Masz tam u siebie różnorodne gatunki motyli bo i mnóstwo różnistych drzew i krzewów wkoło Ciebie to mają się gdzie rozmnażać . Kiedyś za ogródkiem też rosła czeremcha a pod nią było roje biedronkowych dzieci ,które odżywiały się spadzią mszyc żerujących na jej liściach .Cudna ta świecznica zawsze podziwiam te koronkowe kwiaty jakby szczoteczki

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

To już lepiej z tym ojcem <icon_e_biggrin>
A pod koniec lata ciągle upalnie; pod Kaliszem dziś kolejny 3-ci dzień z temp. 30 st. C <icon_eek> Będę zmuszony po raz 3-ci napełnić wodą ze 2-3 zbiorniki; na jutro planuję rozwinięcie węży w ogrodzie.

Ze słonecznej, gorącej pogody korzystają owady i pajęczaki. Motyli 3-4 sztuki codziennie lata i siadają na budlejach oraz na astrach.

Budleja 'Royal Red'
Obrazek

Aster 'Herbstschnee'
Obrazek

Budleja 'White Profusion'
Obrazek

Także pająki wykorzystują napływ błonkówek i muchówek, rozciągając swoje sieci w róznych miejscach ogrodu.
Częste w ogrodach są pająki zwyczajowo nazywane krzyżakami, a wśród nich dwa gatunki namierzyłem w tym sezonie:

Pająk krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus)
Obrazek

Obrazek

Inny krzyżak ogrodowy o brunatnym ubarwieniu
Obrazek

Pająk krzyżak zielony (Araniella cucurbitina)
Obrazek

Obrazek

------------------
Na youtube krótki filmik ukazujący makabryczną walkę szerszenia z osami. Warto zobaczyć!
Hornet and wasp. best of one day. Hornissen u. Wespen 30.8.2018 SONY RX10 IV
https://www.youtube.com/watch?v=J8sabn7pUsI

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

U nas tez cieplutko właśnie wróciłam z ogródka z paroma fotkami .Jednak zielonego pająka u siebie nie widziałam .Też rano podlewałam ogródek i wczoraj także bo suchutko .Najwięcej wody wlałam daliom, bo one jeszcze super kwitną . Niektóre róże trzeci raz powtarzają kwitnienie np taka Aphrodite. Inna zaś wypuściła młody pęd od korzenia już jakiś miesiąc temu albo i dłużej i zdążył już zakwitnąć pięknym bukietem .Trochę się boję oby zdążył zdrewnieć do zimy . Naszykowałam znów śliwek dla Admirałów zresztą nie tylko dla nich, bo tamte nie miały już soku wszystko się wysuszyło .Fruwają Cytrynki i Bielinki .Znów znalazłam niezidentyfikowaną z imienia gąsienicę tym razem na astrach

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Też rano podlewałam ogródek i wczoraj także bo suchutko .Najwięcej wody wlałam daliom, bo one jeszcze super kwitną

Ja nigdy z węża ogródka nie podlewałem, a jedynie 2 do 4 razy w sezonie napełniałem wodą beczki, oczka wodne, wannę, i kilka dużych pojemników.
Woda z tych zbiorników kiedyś służyła do podlewania róż (umiarkowanie), lilii, nowoposadzonych bylin i roślin w doniczkach.
Ostatnio tylko doniczki podlewam ale i kilka razy w tę suszę dalie dostały konewkę wody, poza tym zielone warzywa i zioła też umiarkowanie, coby nie rozpieszczać roślin za bardzo <icon_e_biggrin>
A po dniach września z temp. 30 st. C dziś w niedzielę pogoda radykalnie się zmieniła; jest nieprzyjemnie, zimno bo tylko 15 kresek i sporo deszczu z nieba spadło.

Na początku tygodnia robiłem przygotowania do napelniania beczek i zajrzałem do jednej z nich a tam taki widok.... <icon_e_surprised> ....żabki male dwie.
Obrazek

Jak i kiedy do pustej od miesięcy beczki się dostały to nie wiem.
Czy były tam od kilku dni czy tygodni. Jeśli spędziły w tej pułapce kilka dni to przeżyły ten duzy stres,
Obrazek

Trudno sobie wyobrazić, ze tygodnie tam siedziały bez jedzenia a tylko moze z niewielką ilościa wody, która przez otwór tam sie dostała. No i wysokość 1 metra, na takie skoki ich chyba nie stać <icon_mrgreen>
Obrazek

---------
A tu już inna ciekawostka z piątku gdy przed rozwinięciem węży opróżniłem wannę z resztek wody, mułu i liści. Zwykle w wannie pływały 3-4 żabki i tyle uważałem jest ich w tym miejscu. A tu zdziwienie gdy pół godziny po sprzątaniu podszedłem do sfatygowanej ale służącej od ponad 20-tu lat do zwilżania wodą kompostu wanny. <icon_eek>
Było tam w środku aż 20 małych żabek i jedna duża (może ich mama? <icon_mrgreen> ).
Obrazek

Ta dorosła żaba na mój widok wykonała piękny skok <brawo> i juz była poza wanną, natomiast maluchy bezskutecznie próbowały wspinać sie po śliskich ściankach.
Wstawiłem tam deskę, która cały czas pomaga malym zwierzątkom wyjść na zewnątrz ale tylko 2 żaby były zainteresowane.
Nic to, :) zacząłem napuszczać zimnej wody i po kilkunastu minutach już żadnej w środku nie było.
Tak w ogóle to ten rok obfitował nie tylko w bujne kwitnienia i owocowanie roslin ale też multum żab i ślimaków pojawiło się w ogrodzie, widać taki klimat tutaj im odpowiadał. Taki mamy klimat ;)

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Fajna kolonia żabek u Ciebie mają spokój bo nie wchodzisz we wszystkie zakamarki .U mnie też widziałam sporo ropuszek latem i nawet teraz gdy wyrywałam chwasty jedna sie ze mną przywitała <icon_e_wink> a może pogroziła ,że ja stresuję :] Krzysiu u mnie o tej porze różne miejsca sa niedostępne ,żeby biegać w polewaczką a wężem dostanę sie do dalii .Puszczę mocniejszy rozproszony strumień wody i powoli dostają picie.Ja podlewam tylko dołem ,żeby nie zraszać liści ani kwiatów, bo od tego jest deszcz .Ciekawe jak po dzisiejszej nocy wygląda w ogródku, bo wiało ,lało niemiłosiernie nawet błyski i grzmoty były.Zwariowana była ta nocka . Wybywam na 2 tygodnie, więc nie będzie komu pisać

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Oczywiście z podlewaniem lepiej korzystać z węża niż biegać z konewką i większość ogrodników to stosuje. Natomiast ja pisałem nie tyle o zamianie węża na konewkę co w ogóle rezygnacji z podlewania roślin w glebie. Te moje beczki ustawione mam tuż przy doniczkach i przy rabatach ziołowych więc biegania też nie ma.

U mnie też silnie wiało i trochę kwiatów dalii połamało. Deszczu przez ostatnie 3 dni było dużo więc wreszcie ogród odetchnie od tej suszy.

Trochę obrazków z okresu upałów we wrześniu.

Ta roślina ostatnio kwitła u mnie 5 albo 6 lat temu i nagle wyrosła w tym roku z samosiewu.
Ślaz dziki (Malva sylvestris) fantastycznie wyszedł na zdjęciu mimo, ze do atrakcyjnych kwiatów ogrodowych nie należy.
Obrazek

Obrazek

A tu bliski kuzyn ślazu
Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) wysiałem z nasion w czerwcu i już jedna z sadzonek wydała parę kwiatów
Obrazek

Spotykane w ogrodach rośliny z rodziny ślazowatych opisane mamy w tym wątku wraz z ciekawymi zdjęciami:
viewtopic.php?f=20&t=234&p=1383&hilit=%C5%9Blaz+dziki#p1383

Kolejna roślina wyrosła z samosiewu to szarłat wiechowaty. Wysoko nad ziemią bo na wysokiej rabacie urosła przy tej długotrwalej suszy, zatem należy do roslin silnych, niewymagających.
Obrazek

Tu i tam kwitna pojedyncze róże
Obrazek

Obrazek

Jakiej rosliny to owoce? Zapewne wszyscy poznają. W tym roku pnącze obsypane było mnóstwem kwiatów ktore to oblegały pszczoły a potem pojawiły się liczne owoce.
Obrazek

Winobluszcz trójklapowy
Obrazek

Więcej niż zwykle było takze tych owoców, a dokładnie orzechów laskowych
Obrazek

Alejka pod morwami, to tu ukryta jest wanna z wodą do podlewania kompostu. W końcu alejki, tuż przy komposcie rośnie jedna z kilku moich leszczyn
Obrazek

Będą zbiory, będą zbiory, pomidory, pomidory <radocha>
Wszystkie 3 pomidory zresztą <icon_mrgreen> Z samosiewu wyrosły mi 2 rośliny na rabatach ziołowych
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Oooo widzisz Krzysiu tylko weszłam do Ciebie, a już wiem jaką roślinkę sobie przywlokłam, bo urzekły mnie te kwiaty.Myślalam ,że to jakieś dzikie geranium ma tak cudne kwiaty błyszczące sie w słońcu .Rosły sobie w piasku przy chodniku i lekko sobie wyrwałam parę sadzonek . Czy on jest inwazyjny ten Ślaz dziki.Zadałeś zagadkę Krzysiu i sam sobie na nią odpowiedziałeś :) .U mnie też kwitną jeszcze pojedyncze róże jednak zapączkowana jest na maxa Aphrodite jej pąki są w takiej fazie ,ze tylko mają się otworzyć .Fruczak dziennie przylatuje z wizyta a nawet parę razy dziennie .Próbuję na różnych programach zrobić mu fajna fotkę jak na razie bez zadowalającego efektu.No wreszcie pod koniec sezonu doczekałeś się pomidorków <brawo>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Ślaz dziki albo inaczej ślaz leśny ma ładne kwiatki choć nie zasługuje na reprezentacyjne miejsca ozdobnych rabat bylinowych. Bardziej odpowiedni jest do ogrodów naturalistycznych jednak w naszych małych ogrodkach moze znaleźć swoje miejsce.
Inwazyjny moze być w ograniczonym stopniu. Warto obcinać przekwitle kwiaty to problemu nie będzie.

A pogoda na początku października jest wspaniała. Ostatnie 3-4 dni b. cieple z temp. 20 st. i sloneczne. Sprzyja to bujnemu kwitnieniu jesiennych kwiatów.
Obrazek

Wykorzystują to owady; multum błonkówek jak pszczoły czy muchówek jak rozmaite bzygi przyleciało do mojego ogródka
Obrazek

We wrześniu wystawiłem przejrzałe śliwki dla motyli ale przez długi czas nic oprócz much tam nie siadało :) I nagle kilka dni temu jeden admirał zajął stanowisko i kwiaty dla niego nie miały znaczenia :)
Jadziu, zauważyłem ze mamy podobne, czerwone tace z wystawionymi owocami :)
Obrazek

Cytuj:
U mnie też kwitną jeszcze pojedyncze róże

U mnie też jest troche pączków na 2 różach ale kwitnie kilkanaście kwiatów róży Maigold, co też jest o tej porze roku rzadkie dla tej odmiany.
Obrazek

A motyli kilka, moze nawet 10 ale jak na październik to rownież ewenement.
Ostatnie fotki motyli mam z soboty i wtedy latały:
2 rusałki admirał
2 rusałki ceik
2 cytrynki
1 bielinek
1 czerwończyk nieparek,
w sumie 8 baterflajów <lol>
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Motyl czerwończyk nieparek
Obrazek

Obrazek

Motyl czerwończyk nieparek (samica)
Obrazek

Obrazek

Pszczółki zbierają ostatni w sezonie pokarm juz na własne potrzeby; pszczelarz im tego pożytku nie zabierze <nie>
Obrazek

Obrazek

W ziołowym ogródku kompozycja z nikandry, nagietka i ogórecznika lekarskiego
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1045 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 101, 102, 103, 104, 105  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]