Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 988 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 95, 96, 97, 98, 99  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle (KrzysztofF) cz. 4
Autor Wiadomość
Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Dołączę do podziwu Jadzi nad malwą,oby zawsze były tylko takie pomyłki :) Malwa jest piękna,ja próbowałam coś ze trzy razy wysiewać malwy,kwitły jako tako, lecz zawsze chorowały na rdzę,i widok ogólny był raczej nieciekawy.
A wracając do mojego zestawu ziołowego to jednym z jej składników jest własnie ....piołun <lol> <lol> <lol> to ja już wolę tabletki.... <lol> <lol> <lol>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

gloriadei pisze:
Smotrawa rzeczywiście okazała Ma bardzo wielkie powodzenie wśród owadów szczególnie motyli .W ubiegłym roku u koleżanki w słoneczny dzień było ich tam mnóstwo ,nic tylko cykać fotki.Sporo ich wtedy zrobiłam i byłam wniebowzięta patrząc na ten uroczy widok. Fajnie ,że możesz z okna podglądać swój ogródek i robić fotki .Ja niestety musiałabym iść do sąsiadki na piętrze ,żeby zrobić fotkę,

No to będzie dziś o motylach wpis i 9 zdjątków :) Chciałem dołozyc kolejne 9 zdjęć o lipie bo tak mnie zauroczyło tegoroczne bujne kwitnienie i obloty setek pszczół na 2 drzewach lecz oglądanie na raz 18 fotek nie jest przyjemne <icon_e_biggrin>
Przynajmniej dla mnie bo zwykle jak mam oglądać więcej niz tuzin zdjęć w jednym wpisie to odpuszczam, no chyba że są bardzo ciekawe tematycznie.

marysia pisze:
Dołączę do podziwu Jadzi nad malwą,oby zawsze były tylko takie pomyłki :) Malwa jest piękna,ja próbowałam coś ze trzy razy wysiewać malwy,kwitły jako tako, lecz zawsze chorowały na rdzę,i widok ogólny był raczej nieciekawy.
A wracając do mojego zestawu ziołowego to jednym z jej składników jest własnie ....piołun to ja już wolę tabletki....

Akurat ta pomyłka mnie nie cieszy bo chciałem tę malwę często w ziołolecznictwie stosowana mieć a nie tę ozdobną.
Ale jak taka potężna i kwiatami oblepiona urosła to niech bedzie :) Jej fotki w całej okazałości mam przygotowane dziś jednak bedzie o barwnych owadach.

Hmm, a to mnie Marysiu zaskoczyłaś ;) z tym wyborem zwykle toksycznych tabletek.
Leki syntetyczne są nędznymi podróbkami tego co natura nam podsuwa od tysięcy lat.
Te 150 lat farmakologii to bład cywilizacyjny ludzkości i coraz wiecej lludzi zdaje sobie z tego w XXI wieku. Wystarczy poogladać filmiki na Youtube.
A to że piołun gorzki to jego wielka zaleta i tylko malutkie dzieci plują i wybrzydzają na coś gorzkiego co ma być lekiem. <icon_mrgreen>
Dzis wszystkie syropy dla maluchów się dosładza, a cukier jest dosłownie we wszystkim poczynając od chleba a na musztardzie kończąc.
I tylko nie wiadomo skąd w XXI wieku ta plaga otyłosci ;)
--------------------

JEST CUDNIE...

Ostatnie 3 dni od piątku do dziś zaliczyć trzeba do najładniejszych ze względu na pogodę.
W sobotę przy 27 st. C tak dobrze się czułem że nawet za szpadel chwyciłem co juz rzadko mi się zdarza. Także ręczne nozyce poszły w ruch aby ratować mój południowy ogródek
Powierzchnia ok. 60 moze nawet 80 m kw. czyli 1/3 całości przeznaczona jest głownie na zioła.
I jest tam w taki czas multum różnych owadów.

A na razie fruwają motyle,
Tyle tego, tamtego też tyle,
A na razie wierzymy w baśnie
I jaśniej, i jaśniej...

Lawenda i latolistek cytrynek
Obrazek

Tu kolejny cytrynek i firletka chalcedońska
Obrazek

Motyl bielinek rzepnik i kocimiętka 'Six Hills Giant'
Obrazek

Latolistek cytrynek i smotrawa okazała. Zdjęcie szczególne bo rzadko motyla mozna od tej strony namierzyć. Konieczne było kadrowanie i poprawki nadmiaru światła.
Obrazek

Też bielinek ale tym razem bielinek bytomkowiec na lawendzie
Obrazek

Ten sam cytrynek ale juz przy lepszej ekspozycji światła namierzony :)
Na smotrawie oczywiście.
Obrazek

Nietrudno określić jaki to motyl ze względu na mocno powcinane końce skrzydeł.
Rusałka ceik nie rozłożyła niestety skrzydeł ale i tak to cenne urozmaicenie gatunków latających na tej małej przestrzeni.
Obrazek

Poza tym w ogródku latało kilka małych modraszków (nie siadały na kwiatach) oraz 1 pawik.
W kacie ogrodu znalazłem kolejne 3 gąsienice. Za 2-3 tygodnie bedzie tu dużo motyli bo pogoda sprzyja a kwiatów nektarodajnych jest całkiem sporo.
Dziś w niedziele było upalnie bo aż 33 kreski na plusie <icon_e_surprised> Jednak gdy o 17-tej zszedłem do ogrodu to już przyjemny cień panował na całosci i nie czułem spiekoty.

I na koniec cenna roslina miododajna czyli ogórecznik lekarski.
Czy widać pszczółkę przy kwiatku?
Obrazek

Teraz w zbliżeniu widać pracownicę jakby przyklejoną do kwiatu ogórecznika. :>
Obrazek

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

NA LIPĘ

Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie!
Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie.
Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zawiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem snadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.

Obrazek

W roli głównej dwie majestatyczne lipy. Obwieszone kwieciem, zdobią teren wspólnoty mieszkaniowej dając jak w wierszu Jana Kochanowskiego cień i chłód w upalne lato.
Fot. Południowe okno mojego mieszkania i jedna z bohaterek dzisiejszego wpisu.
Obrazek

Obrazek

A tu juz okno od wschodu gdzie dociera w upalny czas aromat pachnacych kwiatów lipy
Obrazek

Lipa na 1-m planie, a w tle za polami, leśny krajobraz.
Obrazek

Druga lipa podobnych rozmiarów, od zachodu ocienia część mojego ogródka.
Obrazek

Nasz wielki poeta pisał setki lat temu:
"Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły"

i od tego czasu nic się nie zmieniło; nadal pracowite owady oblatują kwiaty lipy zbierając nektar na pyszny miód. Jedyna zmiana to ta, że produkt może gościć na każdym stole bez względu na społeczny status obywatela.
Obrazek

Tak jak w tej znanej fraszce także u nas wiosną słowicy i szpacy wdzięcznie narzekają. :)
Obrazek

I jak tu nie skorzystać z tego wspaniałego daru natury, <okok> owady zbierają pyłek na miód a my mozemy zebrać kwiaty, ususzyć je i wykorzystać w chodnych porach roku w razie przeziębienia, gorączki, kataru i bólu gardła, takze na zapalenie spojówek.
O leczniczych właściwościach lipy przeczytamy i posłuchamy tutaj:
https://zdrowie.tvn.pl/a/lisc-i-kwiat-l ... stosowanie

Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

U mnie lipy rosną przy ulicy wiec nie zbieram ich kwiatów .Gdyby zamiast akacji rosły za mim ogródkiem to owszem .Cóż pozostaje mi tylko zielarski sklep.Pamiętam ten wierszyk z młodzieńczych lat trzeba go było na pamięć się uczyć .Nie wiem czy dzieci w szkole dalej kują wierszyki . Twoje lipy pięknie obwieszone kwiatami,/ a pszczoły mają co zbierać .W tym roku będzie chyba mnóstwo lipowego miodku W tej suszarce zmieści się mnóstwo kwiatów bo tam są chyba piętra.dzisiaj nawet nie cykałam fotek ,chociaż trochę byłam w ogródku

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

I znów powracam do świata żywych po szpitalnym epizodzie :)
Ogródek po kilku dniach nie do poznania bo nowe kwitnienia ale też pewne spustoszenia po czwartkowej nawałnicy z silnym wiatrem i małą ilością deszczu.

Amalgamat, kombinacja, kompozycja, konglomerat, melanż, mieszanina, splot, zbiór, zbitka, zestaw, zestawienie, zlepek <icon_e_biggrin>
czyli po prostu kolaż zdjęć z 13 do 17 czerwca 2018

Obrazek

Malwa czarna lub malwa różowa (Alcea rosea), nazywana także malwą ogrodową, prawoślazem wysokim, p. różowym, p. ogrodowym, topolówką wyniosłą, zygmarkiem,
lekko się pochyliła po niedawnej wichurze i konieczne będzie podwiązanie.
Obrazek

Wysokich, architektonicznych roślin w ogrodzie mam obecnie kilka, od 2 metrów wzwyż. Oprócz malwy czarnej jest wiązówka błotna, oman wielki, nostrzyk biały i hortensja bukietowa.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu masz taką wysoką hortensje bukietowa moje są o niebo niższe. Np Pinky winky nie ma nawet 1 m wysokości jednak w tym miejscu akuratnie tyle mi pasuje, a Grandiflora no może jakiś 120 cm , Anabella może jakiś 1m reszta to mikruski a ogrodówki mają jakieś 0,5 m, a czasem nawet mniej .Rośnie mi patyczkowa Blue bird jednak gdzie jej do blue raczej róż .Chyba bedę musiała kupić nawóz do hortensji ,żeby się zaniebieszczyły .Nasypałam zakwaszacza ,siarki, a to nic nie dało. Kolaż jak zwykle ładny

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Krzysiu masz taką wysoką hortensje bukietowa moje są o niebo niższe

Moze troche przesadziłem ale na pewno ma teraz 150 cm. Sprawdzę później, jednak u mnie ciągną do słońca więc moze i sięgną 2m.
Cytat z netu:
"Hortensja bukietowa dorasta zazwyczaj do 2-2,5 m wysokości, ale na dobrych stanowiskach może osiągać nawet 4 m wysokości"
Moze też to sprawa odmiany bo moja 'Phantom' wg opisów ma 2-3 metrów.
Zależy też jak je Jadzia przycinasz, jak nisko.

Wyjątkowo aż 2 hortensje kwitnące będę miał w tym roku.
lilii za to mało, na razie 2 odmiany kwitną a bywało ze kilka i docelowo kilkanaście; tak to jest niestety.

10 obrazków z końca czerwca 2018

Upadły silne krwawnice, nie ma już dużej kępy w centrum ozdobnej rabaty.
W kilku miejscach się wysiała więc zapakowałem jedną roślinę do doniczki jak widać na załączonym obrazku.
Obrazek

Za to rozrosły się typowe liliowce ogrodowe. Rosną pod okapem leszczyn w skąpym oświetleniu lecz kwitną mimo to. I będą tam myślę długie lata bo miejsce szczególne, z dużą ilością pióropusznika strusiego oraz niewielką ilośćią wieloletnich chwastów.
Obrazek

Obrazek

Gorzej jest z piękną kiedyś kępą dyptamu jesionolistnego; rośnie w suchym, słonecznym miejscu, które lubi jednak atakowany przez podagryczniki zakwitł na jednym pędzie. Kiepsko.
Obrazek

Lawenda w tym roku przeżywa dobry czas, jest gorąco i słonecznie, czyli to co tygrysy lubią najbardziej :)
Obrazek

I małe cudo, które do mnie dotarło z dalekich Mazur.
Dzwonek 'Pink Octopus'_[różowa ośmiorniczka (Campanula takesimana) przesadzona do doniczki daje radę.
Obrazek

Nie dały rady pozostawione na okres kilku dni szpitala w doniczkach bluszczyk kurdybanek i Ajuga reptans
Bluszczyk kurdybanek 'Variegata'
Obrazek

Oklapły całkowicie z braku wody w ponad 30-stopniowym upale, ale moze po przycięciu pędów odżyją.
Dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'. Dr Różański pisze w internecie o jej leczniczych właściwościach.
Obrazek

Oczywiście dała radę w takich warunkach "afrykanka" czyli aptenia odm. Variegata
Obrazek

Obrazek

Fotki są sprzed tygodnia.
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Lipy pod oknami to piękna sprawa,też nasuszyłam kwiatów na zimę i nie tylko,bo przeziębiona jestem mocno i już używam <lol> <lol> <lol>
Tak teraz trudno znaleźć ogród z fruwającymi motylami i to jeszcze w takiej ilośći <okok>
Co do tabletek to masz rację... ,ale są b. wygodne w użyciu ...

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Liczba motyli i innych owadów, które odwiedzają nasz ogród zależna jest pory roku ale też od pogody.
W ostatni poniedziałek z radością obserwowałem masowy nalot róznych motyli, błonkówek i muchówek. <okok>
Motyle dzienne i te zaliczane do nocnych siadały na lawendzie, kocimiętce, ogóreczniku, facelii i kilku innych kwitnących roślinach.

Pszczoła na facelii błękitnej
Obrazek

Trzmiel na kwiecie malwy czarnej (prawoślazu wysokiego).
Obrazek

Łanocha pobrzęcz na kwieciu złocienia wielkiego
Obrazek

Podobnie jak Ewa próbuję uzyskać niebieskie tło dla fotografowanych rośllin.
Im wyższa roślina tym łatwiej :) Jednak mam w ogrodzie problem związany z osłoną wysokich drzew i krzewów od wschodniej i zachodniej strony. Zatem nie jest lekko ale w przypadku malwy czarnej się udało.
Obrazek

Obrazek

[Obrazek

Obrazek

Jedynie 2 odmiany lilii na razie rozkwitły. Nie będzie ich kilkanaście jak w poprzednich sezonach lecz zakwitnie Scheherazade, co mnie bardzo cieszy.
Obrazek

Ostatnie dwa dni zimne (18 st. ) deszczowe z zachmurzeniem. Rośliny odetchną od żaru jaki leciał z nieba kilka dni temu. Odpoczną także owady. Stopniowo cichną głosy ptaków, a w lipcu już będzie cicho aż do popołudnia i wieczora gdy to rozbrzmiewać będą "cykady" pasikonika śpiewającego.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Ostatnie dwa dni zimne (18 st. ) deszczowe z zachmurzeniem.

I znów upalnie bo aż 30 kresek na plusie. Dobry czas na spacer po ogrodzie bo wiaterek to uczucie gorąca likwidował.
I znów multum różnorodnych owadów oglądać mogłem w ogrodzie. Szkoda, że baterie siadły i od dwóch dni zdjęć robić nie mogę.
Największe powodzenie wsród motyli nadal ma lawenda na której ladowało kilka bielinków i...4 karłątka (karłątki ?). Maleńkie, brązowe owady tańczyły ponad lawendą; tu i tam pojawiały się rusałki, r. pawik i r. kratkowiec w formie letniej. Były też modraszki jak zwykle na początku lata oraz 2 inne gatunki motyli trudne do identyfikacji bo jedynie przelatywały tu i tam nie siadając na roślinach. W sumie 10 gatunków czyli bogato :)

Nadal na bukwicy i innych roślinach siadały motyle z rodziny zawisakowatych (Sphingidae) (patrz obrazek 1 i 2)

OWADY.......OWADY.......OWADY

Obrazek

Obrazek

Tych szaro-brunatnych motyli było kilkanaście sztuk, głównie oblatywały bukwicę lekarską i facelię błękitną. Jednak największym hitem tego dnia był motyl wielkości rączki mojego 2-letniego wnuka. Dostrzegła go moja córka i takie porównanie z dłonią synka zrobiła.
Motyl siedział nieruchomo na gałązce bukszpanowej obwódki.
Obrazek

W tym ujęciu wygląda jak mały ptaszek <icon_e_biggrin>
Obrazek

To bez wątpienia jest nastrosz topolowiec. Jego podstawową rośliną pokarmową są różne gatunki topoli, a do innych należą rózne gatunki wierzb.
Skrzydła o rozpiętości 70-86 mm,(a więc całkiem duże bo blisko 9 cm <icon_eek> ) jasnoszare do szaroróżowych, z wyraźnymi, falistymi przepaskami.
Obrazek

I kolejny ciekawy owad namierzony tego dnia.
Obrazek

Wojsiłka pospolita (samica)
Obrazek

Owad nieduży o długości ciała do 20 mm, o barwnym odwłoku
Obrazek

Na początku czerwca namierzyłem samca wojsiłki. Łatwo rozróżnić płeć tych owadów; odwłok u samców zakończony kleszczowatymi wyrostkami (przypomina kolec jadowy skorpiona), zaś u samic na końcu jest zwężony i rurkowaty.
Obrazek

Na zdjęciu dwa częste w moim ogrodzie owady; łanocha pobrzęcz i nieco większa od niej kruszczyca złotawka. Są tam jeszcze dwa maleńkie owady ale trudne do identyfikacji ze względu choćby na rozmiary. :>
Obrazek

Para łanoch pobrzęczy
Obrazek

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 988 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 95, 96, 97, 98, 99  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]