Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1050 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101 ... 105  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Spełniam swoje marzenia cz. 3
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Fajne zdjęcia Jadzia zrobiłaś <okok>
To pierwsze z fruczakiem, dobrze uchwycona dłuuuga ssawka i wyraźnie widać jak owad celuje dokładnie w środek kwiatka floksa.
Róża z floksem - patriotyczne zestawienie kolorów :)
Kremowa róża dobrze, ostro namierzona
Rutewka na tle zamglonego nieba pomimo słabszego oświetlenia dobrze wyszła.

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu Fruczaka zawsze dostrzegę kontem oka jak wpada z odwiedzinami na mój teren .To jakieś już takie u mnie zboczenie <rotfl> Ewa lubi robić fotki na tle nieba ,więc też sie pokusiłam o zrobienie takiej i muszę powiedzieć ,ze mi sie podoba.Rutewka Elin stoi dumnie patrząc swoja 3 m osobowością <icon_e_wink> w niebo. Pamiętasz jak pisałam ,ze widziałam młodego pazia jednak to nie był Paź królowej widziałam go też w ogródku na różach jednak fotka wyszła mi bardzo niewyraźna, bo miałam już końcówkę baterii wiec nie było mowy, a większej ilości fotek .Poszłam po telefon jednak on w międzyczasie znikł . Próbowałam go zidentyfikować i wydaje mi sie ,ze to był Pokłonnik osinowiec jednak pewności nie mam, bo czytam ,że to największy z motyli dziennych ,a ten był mały połowę mniejszy od Pawika. Był cały czarny, a przez cały środek skrzydeł miał biały pasek . jednak więcej szczegółów można zawsze dostrzec na fotce. Ciekawe czy go jeszcze spotkam, bo dla mnie był cudem jeszcze w realu takiego nie wiedziałam .Wciąż się uczę robić dobre fotki ,a to nie kończąca się nauka Musiałabym się zapisać na Uniwersytet trzeciego wieku właśnie na fotografikę :> Jednak trzeba mieć w sobie to oko co uchwyci dany moment szczególik nic nie znaczący, a na fotce wychodzi jak arcydzieło

Nie ma to jak przysiąść i odsapnąć na kwiatku

Obrazek

porządne śniadanko sie szykuje :]

Obrazek

ogórecznik

Obrazek

Rose der hoffnung

Obrazek

trzeba się spieszyć <icon_e_wink>

Obrazek

Języczka Przewalskiego z Fresią

Obrazek

Spełniam swoje marzenia cz.3

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Jadziu brawo za fotki Furczaka ,mnie się nie udało zrobić.
Mam też różę garden of roses,jak rośnie u Ciebie?.Ja jestem z niej b.zadowolona chciałabym jesienią dokupić jeszcze jedną.
Niestety werbena, którą mi przesłałaś nie przezimowała, szkoda, u Ciebie wygląda przepięknie

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Poszłam po telefon jednak on w międzyczasie znikł . Próbowałam go zidentyfikować i wydaje mi sie ,ze to był Pokłonnik osinowiec jednak pewności nie mam,widziałam go też w ogródku na różach

Może jeszcze nie raz przyleci ten motyl i go namierzysz.
Pokłonnik osinowiec z tego co piszą: "Nie odwiedza kwiatów za to lubi siadać na padlinie, odchodach i mokrej glebie, a także na zranionych drzewach i śmietnikach."
I jest to rzadki u nas motyl.
Cytuj:
Wciąż się uczę robić dobre fotki ,a to nie kończąca się nauka Musiałabym się zapisać na Uniwersytet trzeciego wieku właśnie na fotografikę

Oj tam, uniwersytetów nie trzeba kończyć aby fotki dobre, amatorskie robić.
Jeśli jednak chce się być zawodowym fotografem to już jedna książka i jeden kurs nie wystarczy a poza tym sprzęt kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu zł (w cenie nowego auta miejskiego)
Jeśli Jadzia przeczytasz o podstawowych zasadach robienia zdjęć albo ktoś bardziej zaawansowany opowie ci o tym, to potem wystarczy tylko zadbać o:
<icon_arrow> odpowiednie ustawienie aparatu względem obiektu
<icon_arrow> o właściwe oświetlenie (bardzo ważne)
<icon_arrow> o ustawienie aparatu:przysłony i migawki albo zdanie się na automat

Zdjęcia robisz dobre. Czasem tak jak każdemu wyjdzie zdjęcie nieostre czy źle ustawione pod względem światła ale dla ogrodnika to nie jest ważne bo liczą się rośliny, fauna no i wrażenia tak jak w malarstwie :)

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu wiem ,że ważne też jest to tzw. dobre oko .Jednak dobry aparat też pomaga w robieniu dobrych fotek .Na razie odpuszczę sobie tego motyla może kiedyś wpadnie mi w oko to go uwiecznię . U nas wciąż pada jednak nie przez calutki dzień i mocno się ochłodziło. Ślimaki mają używanie i te bezdomne i te z domkami .Nawet nie zajrzałam ,czy liście języczki pomarańczowej jeszcze żyją ,albo są tylko ich szczątki <mysli>
To moja patyczkowa Bluebird jednak kolor nie ten .Widocznie zbyt mało kwaśna gleba

Obrazek

Obrazek

a trochę mojego buszu <icon_e_wink>

Obrazek

Obrazek

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Jadziu Twój ,,busz" jest piękny,wygląda tak jak powinien moim zdaniem wyglądać ogród,bardzo naturalnie i swobodnie rosnąca roślinność.
Róża Fresia z języczką to kompozycja na szóstkę <brawo>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Trochę mnie nie było, ale dopadła mnie choroba najpierw malowanie, a potem odchorowanie nadmiaru pracy .Cóż młodość uleciała bezpowrotnie trzeba sie z tym pogodzić.Jednak sie nie poddaje, bo jakżeby to mogło być a teraz do rzeczy. Ogródek kolorowy i tak powinno być latem .Owady mają sie czym pożywić, a przecież o to chodzi.Budleja pięknie się rozrosła i cudownie zakwitła .To samo jeżówki ,które nigdy nie chciały u mnie rosnąć teraz kwitną przecudnie nic tylko się zachwycać <serducho> Różne motyle zlatują się, których w poprzednich latach nie było i bardzo mnie to cieszy .
tego motyla na razie nie zidentyfikowałam ale wydaje mi się ,że należy do rodziny zawisakowatych .To chyba pół ćma jednak w słońcu sie uwija i spija nektar z roślin

Obrazek

Cytrynek lakolistek na jeżówce

Obrazek

Dostojka latonia też na jeżówce

Obrazek

Lewisia jeszcze w donicy

Obrazek

Strojnica baldaszkówka

Obrazek

przecudna Convoitise od Krzysia mam nadzieję ,ze u niego również juz kwitnie chyba ,że nie tę bulwkę wysłałam do niego <mysli>

Obrazek

Marysiu uwielbiam kolorowy ogródek, bo wiosną goło, zimą biało, a teraz feria barw i faktur niech trwa <serducho> . U mnie przez parę dni podlewało myślę ,ze u Ciebie również .

kwitnący Konwalnik od Krzysia

Obrazek

Rusałka pawik na budleji

Obrazek

Liatry wyrosły jak wielkie świece przyciągając owady chętnie uwijające się w kłosach

Obrazek

Obrazek

Anabelka z budleją

Obrazek

Rusałka Admirał na budleji

Obrazek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
przecudna Convoitise od Krzysia mam nadzieję ,ze u niego również juz kwitnie chyba ,że nie tę bulwkę wysłałam do niego

Nie kwitnie bo wysadzona do ziemi dopiero na początku czerwca :) Jednak po wzroście widzę że to będzie Convoitise. Udało mi się oczyścić maleńki kawałek ziemi gdzie posadziłem 3 odmiany dalii.

Cytuj:
Trochę mnie nie było, ale dopadła mnie choroba najpierw malowanie, a potem odchorowanie nadmiaru pracy .Cóż młodość uleciała bezpowrotnie trzeba sie z tym pogodzić

A ja o mijającej młodości nie myślę jednak pogodzić się nie mogę z brakiem zdrowia, które uleciało. <icon_e_biggrin>
Cóż mogę dodać. rozmaite uciążliwe prace pozostawmy młodszym pokoleniom, bo my juz dość się napracowaliśmy. Lepiej popracować w ogródku, pooglądać kwiaty, motyle, porobić fotki i odpoczywać, odpoczywać :)
-------------

Przyloty różnych motyli i innych owadów świadczą o zdrowym ekosystemie więc cieszyć się trzeba podwójnie.
Co do ćmy na obrazku to należy ona zapewne do tzw. dziennych gatunków ciem.
A jak odróznić motyle dzienne od ciem (tych nocnych i dziennych) dokładnie opisuje Wikipedia tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C4%86my

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu moje dalie już w maju poszły do gruntu i cudnie się rozrosły .Mają grubaśne łodyżki a pierwszy kwiat Convoitise ma chyba z 30 cm .Każda dalia dostałam po 2 garści granulowanego końskiego obornika może to im tak posłużyło.Myślę ,ze motyl Dostojka latonia dobrze go podpisałam .Po raz pierwszy widzę go u siebie.Te ćmy fruwaja w dzień i wieczorową pora uwijają sie jak w ukropie przy kwiatach pysznogłówki widziałam dzisiaj będąc u koleżanki.Zastanawiam sie czy nie należą do gatunku zawisakowatych ???? Jednak szukałam i nie znalazłam One też maja ADHD nie mogą spokojnie ani chwilki usiedzieć na miejscu

Obrazek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Myślę ,ze motyl Dostojka latonia dobrze go podpisałam .Po raz pierwszy widzę go u siebie

Aby być pewnym, że to dostojka latonia, należy obejrzeć tylne skrzydła od spodu. Jeśli są tam duże srebrzyste plamy to zapewne jest d. latonia.
Podobny gatunek to dostojka adype (Argynnis adippe) jednak ma te plamy mniejsze.
Trzeci podobny gatunek to dostojka aglaja (Argynnis aglaja)
Wierzch skrzydeł podobny ma też dostojka dafne (Brenthis daphne) lecz spód zdecydowanie odmienny.
Szukanie podobnych dostojek przerabiałem jakiś czas temu dla wątku:
Lista motyli zaobserwowanych na Mazowszu, płd. Wielkopolsce i na Śląsku
viewtopic.php?f=45&t=899#top

W naszej bazie motyli mamy obrazy tylko dwóch dostojek, obok latonii jeszcze inna d. laodyce.
A 4 w/w gatunki mamy porównać mozna na fachowej stronie lepidoptera, tutaj:
https://lepidoptera.eu/species/31

------------
Z rozróżnieniem zawisakowatych jest gorzej.
Na stronie Zawisaki Polski mozna je obejrzeć i dopasować do swoich w ogrodzie.
http://motyle.info/zawisaki/przeglad.php

Jest tam fruczak gołąbek, nastrosz topolowiec, którego parę dni temu sfotografowałem w ogródku.
A w naszej bazie jest tych zawisaków kilka, trudno jest im zrobić fotke bo szybko skrzydłami ruszają i przelatują z kwiatka na kwiatek :>

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1050 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101 ... 105  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]