Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 974 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Spełniam swoje marzenia cz. 3
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Motyl to rzeczywiście Osadnik megera. Lubi półcieniste miejsca. w 2016 r. ten Osadnik "urzędował" na niskich astrach i pozował mi do zdjęć. Jeśli Jadzia wpiszesz w Szukaj jego nazwę to wyskoczą zdjęcia w róznych ujęciach tego motyla, z 17 września.

Trudno coś powiedzieć o zielonej gąsienicy bo o takiej barwie jest ich sporo.
Taki jasny pas na boku ma gąsienica motyla o nazwie Wietek gorycznik.
Podobna jest takze gąsienica motyla szlaczkoń szafraniec Colias myrmidone

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu podobnego motyla jak Wietek gorycznik spotkałam dzisiaj w ogródku tylko nie umiałam zrobić mu fotki .Wciąż ukrywał sie pod liśćmi jakby słońce go przerażało czyli to był raczej nocny motyl tak mi sie wydaje. Gąsienica gdzieś zniknęła i tyle ja widziałam .U nas znów zamieszkały Namiotniki jest ich jeszcze więcej niż w ubiegłym roku. Co za obskurny widok setek gąsienic ulokowanych w pajęczych workach zwisających z konarów drzewa brrrr Kurcze jak sie tego pozbyć chyba tylko ostrą chemią ,albo kogo zawiadomić o tym ,żeby to zlikwidowali .Żadne ptactwo tym się nie interesuje ,a przecież sroki ,sikory to wszystko mięsożerne. W ogródku mrówki zainteresowały sie jednym z paków Maigolda i tak go obsiadły ,ze wygryzły go prawie calutki .Dzisiaj ścięłam ten pąk i dałam go na ziemię mrówki straciły orientację jednak po chwili znów go oblazły. Czytałam w starym rękopisie ,że mszyce,to szkodniki różane, a za nimi podążaja mrówki drażniąc je z tyłu różkami wysysając słodką ciecz wydzielającą sie z ich ciała .W innym miejscu wyczytałam ,ze mrówki niszczą pąki różane i kwiaty ,zeby wysysać z nich nektar.Widocznie Maigold musi być bardzo smaczny .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znów zbliża sie burza widać błyski fleszy jednak grzmotów na razie nie słychać .Po południu też przeszła burza a calutką noc podlewało .Jak dla mnie mogłoby tak dziennie albo co drugi dzień podlać nocą .Oho grzmoty juz słychać wczoraj też porządnie grzmociło

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Gąsienica gdzieś zniknęła i tyle ja widziałam .

Jeszcze jedna gąsienica jest podobna do twojej, to fruczak gołąbek
https://lepidoptera.eu/species/168

Cytuj:
U nas znów zamieszkały Namiotniki jest ich jeszcze więcej niż w ubiegłym roku. Co za obskurny widok setek gąsienic ulokowanych w pajęczych workach zwisających z konarów drzewa brrrr Kurcze jak sie tego pozbyć chyba tylko ostrą chemią ,albo kogo zawiadomić o tym ,żeby to zlikwidowali .

A czy Jadzia słyszałaś ze gdzieś jakieś urzędy czy instytucje zajmują się namiotnikami?
Ja nie słyszałem i dlatego się pytam. A już ostra chemia to ryzyko dla środowiska, ptaków, zwierząt domowych no i nas samych.
U mnie co kilka lat multum gąsienic oblepia czeremchę i zjada.... no wszystkie liście tego drzewa. Widok okropny, mnie to 1-szy raz przeraziło ale gdy w następnym roku zauważyłem że z czeremchą jest wszystko w porządku, czyli są kwiaty, liscie i owoce to już wiedziałem, że to jest naturalny spektakl w przyrodzie. Coś podobnego jakby te korniki w puszczy które niby miały ją zniszczyć a wszelkie autorytety stwierdzały że nic takiego jej nie zagraża, wobec czego panu ministrowi juz podziękowano. Ale ile drzew tam wyciął to wyciął :)

U mnie pierwsze kwiaty Maigold zawsze są jakies takie nieforemne jakby uszkodzone i mogę przypuszczać ze to działanie mszyc albo mrówek. Zatem po tych kilku czy kilkunastu kwiatach nieciekawych pojawi się kilkaset całkiem ładnych.
Czy nie za bardzo Jadziu się przejmujesz tym całym ogrodowym spektaklem? Przecież tak jest jeśli nie co roku to co 2 czy co 3 lata że jest pojaw licznych szkodników lub chorób.
Ostatnio wiele się mówi w temacie alergii, ze nadmiar czystości, sterylność którą cywilizacja sobie narzuciła może być przyczyną tak gwałtownego rozwoju tego zjawiska w...świecie Zachodu, natomiast tam gdzie o czystość idealną, o sterylność życia się nie dba czyli w krajach Afryki lub w Indiach to zjawisko alergii niemal nie istnieje.
Cytuj:
Po południu też przeszła burza a calutką noc podlewało .Jak dla mnie mogłoby tak dziennie albo co drugi dzień podlać nocą .

No widzisz, jaka to jest ogrodowa sprawiedliwość? ;) U ciebie podlewa nie pierwszy raz, całą noc lał deszcz a u mnie od miesiąca porządnego deszczu nie było. Dziś i grzmiało przez pół dnia i błyskało ale o podlewaniu z nieba można tylko pomarzyć. I jak tu żyć ogrodnicza braci? <icon_rolleyes>

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu to raczej nie była gąsienica Fruczaka było by to zbyt piękne ,żeby było prawdziwe . :> Wczoraj tylko grzmiało i błyskało jednak deszczu było jak na lekarstwo .Dobre i to, bo ogródek podlany konkretnie.Kwitną już nawet lipy ,akacje i czarny bez ,a zapachy w powietrzu unoszą się niesamowite.Dzisiaj z ogródkami nazbierałam trochę baldachów czarnego bzu. Chcę też trochę kwiatów akacji nazbierać jednak muszę znów zajść w rdesty bo właśnie tam za ogródkiem rosną akacje.Chyba zbyt szybko wszystko dojrzewa :( Każdego roku też miałam pierwsze kwiaty Maigolda takie nieforemne jednak tegoroczne są śliczne od pierwszego kwiatka.Dzisiaj znów sporo pąków obciętych przez Kwieciak zebrałam z Maigolda.Jednak zauważyłam ,że mrówki właśnie te obcięte kwieciakowe pąki obsiadały .Czyżby pożerały jego larwy???? Krzysiu nie ma sprawiedliwości nawet w pogodzie :( Może przesadnie dbam o rośliny ,ale juz taka jestem i boleję jak owady niszczą moją pracę i nie mogę się cieszyć kwiatami i zamiast obsypanego kwiatami krzewu będzie zaledwie parę sztuk to samo z truskawkami .Wiem ,ze musi istnieć równowaga w przyrodzie, ale przez te namiotniki nie można potem mieć nawet okna otwartego, bo wlatują do środka takie jest ich zatrzęsienie .Najbardziej jednak zastanawiają mnie te mrówki ogryzające różane pąki przecież nigdy tego nie robiły <mysli> Szukałam nawet jakiejś wzmianki w sieci, ale nic nie znalazłam

Obrazek

Obrazek

żywokost Allgold i kaukaski

Obrazek

Souvenir du dr Jamain

Obrazek

Ostatni z kwitnących różaneczników to Catawbiense grandiflorum

Obrazek

Przed chwilką znalazłam odpowiedź na moje pytanie To te bardziej drapieżne, które głównie żywią się owadami i ich larwami. czyli jednak, a mrówki to chyba Rudnice, bo Mrówka rudnica jest gatunkiem bardzo pożytecznym, dlatego że niszczy wiele szkodliwych owadów leśnych. https://owadek.pl/mrowki-popularne-gatu ... ia-mrowek/ ciekawie piszą na temat mrówek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Krzysiu to raczej nie była gąsienica Fruczaka było by to zbyt piękne ,żeby było prawdziwe

A dlaczego nie? Przecież Fruczaka co roku w ogrodzie widujesz więc i jego gąsienice mogą się pojawić.
Rośliny żywicielskie dla gąsienic Fruczaka zapewne rosną u ciebie albo u sąsiada. <icon_rolleyes>
Cytuj:
Kwitną już nawet lipy ,akacje i czarny bez ,a zapachy w powietrzu unoszą się niesamowite.

Lipa Jadziu to raczej jak jej nazwa wskazuje kwitnie w lipcu (lub trochę wcześniej w czerwcu) akację mam kilkadziesiąt metrów za płotem a mimo to co roku jej zapach wyczuwam w ogrodzie. Pewnie początki kwitnienia bo dziś mimo upalnego dnia i powiewów wiatru jeszcze zapachu nie odczułem. Jednak fakt, jest to jeden z przyjemniejszych aromatów roślinnych związanych z majem.
Cytuj:
Może przesadnie dbam o rośliny ,ale juz taka jestem i boleję jak owady niszczą moją pracę i nie mogę się cieszyć kwiatami i zamiast obsypanego kwiatami krzewu będzie zaledwie parę sztuk to samo z truskawkami .Wiem ,ze musi istnieć równowaga w przyrodzie, ale przez te namiotniki nie można potem mieć nawet okna otwartego, bo wlatują do środka takie jest ich zatrzęsienie

Czy przesadnie dbasz to chyba nie bo multum działkowców ma wypielęgnowane ogródki i w dodatku bez wahania uzywa pestycydów aby było czyściutko bez żadnego robaczka i choroby. Przykład podałem z tymi alergiami bo sporo teraz w TV i necie o tym problemie mówią w różnych filmach.
Abyś Jadziu tak nie bolała nad swoimi roslinami atakowanymi przez robactwo i tym marnotrawieniem twojej pracy, to pomyśl sobie w ten sposób:
Ile ja, (ale i każdy z nas ogrodników) naniszczę życiowych kryjówek rozmaitym biednym żyjątkom. Ile naniszczę ich mrówczej, owadziej pracy przy rozmaitych moich pracach ogrodowych <icon_e_surprised> <icon_e_surprised> <icon_e_surprised>
Ile ja zwierzątek malusich i trochę większych wykurzyłam z tego terenu mimo, że one wcześniej tu przede mną mieszkały <beczy> <beczy> <beczy>
A ileż istnień niewinnych naziemnych, podziemnych i tych latających poległo aby ludzkie istoty mogły swoje własne zwyczaje zaprowadzić na tym kawałku ziemi, czasem w zbożnym celu dla wyżywienia siebie i własnej rodziny a czasem (albo może częściej), dla zapewnienia własnych zachcianek. Ileż biednych mróweczek musiało zarzucać tobołeczki na plecy i z całymi rodzinami mrówczymi iść na tułaczkę w poszukiwaniu innego lokum. <zlezka> <zlezka> <zlezka>

I na pewno wtedy Jadziu, gdy o tym pomyślisz, lżej ci się na duszy zrobi ;) wiedząc, że nie tylko ty jesteś gospodynią tego skrawka ziemi ale jest tych gospodarnych istot tutaj liczne tysiące, dziesiątki tysięcy; problem tylko w tym, że wasze działania i cele są często rozbieżne. <bezradny> :)

Aha, a co do namiotników to zróbcie tak jak moja zona parę lat temu gdy założyła w ramach okiennych niemal niewidoczne siatki na komary (do kupienia w każdym dużym markecie). A ja od tej pory mam wreszcie spokojne noce bo wcześniej wielokroć w nocy się budziłem aby ukąszenia tych gadów łagodzić.
Czasem jeszcze prze drzwi jakiś pojedynczy komar przeleci ale to już jest mały pikuś z tym co było kiedyś. :>

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krysiu na mrówki rudnice już się nie gniewam niech sobie okupują Maigolda może w ten prosty sposób pozbędę się przyszłorocznego żarłoka Kwieciaka ,który zdziesiątkował mi także truskawki ,bo taki widok mnie do nich przekonał. Jeśli mrówki nie podkopują mi roślin to mają ode mnie spokój, a czasem całe gniazdo wynoszę za ogródek.
Obrazek

Sąsiad prócz drzew owocowych i żywotników ma jeszcze jakieś tam kwiaty w donicach i chemią jedzie na około .
U nas akacje są w pełni kwitnienia, to samo lipy drobnolistne wiem co piszę ,bo zawsze kwitły na przełomie czerwca i lipca .Wszystko o co najmniej miesiąc jest przyspieszone .Nie wiem jak u Was ,ale to samo jest z różami . Juz 4 maja wyglądała całkiem ukwiecona, bo mam ją za płotem i nawet fotkę jej zrobiłam taki cudny zapach roznosi, a szczególnie w słoneczny dzień i wieczorem

Obrazek

Krzysiu wiesz ,ze tę na wpół zgniłą cebulkę Scheherezade z wypustką łodygową wkopałam do ziemi i ona juz dostaje listki .Ciekawe może coś z niej będzie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie bardzo umiem zidentyfikować tego jegomościa który należy chyba do Kózkowatych

Obrazek

Wczoraj znów było burzowo i znów konkretnie podlało całe włości .a drzewo na którym ulokowały się namiotniki jest już całkiem gołe bez liścia

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Sąsiad prócz drzew owocowych i żywotników ma jeszcze jakieś tam kwiaty w donicach i chemią jedzie na około .

To już teraz wiesz Jadzia dlaczego u ciebie jest taki najazd owadów. Podobnie jest/było? na działkach POD gdzie niemal każdy działkowicz chemię stosował. Tam gdzie chemii ktoś nie używał był zwykle duży problem ze szkodnikami i chorobami.
-----------------
Cytuj:
U nas akacje są w pełni kwitnienia, to samo lipy drobnolistne wiem co piszę ,bo zawsze kwitły na przełomie czerwca i lipca .Wszystko o co najmniej miesiąc jest przyspieszone .Nie wiem jak u Was ,ale to samo jest z różami . Juz 4 maja wyglądała całkiem ukwiecona, bo mam ją za płotem i nawet fotkę jej zrobiłam taki cudny zapach roznosi, a szczególnie w słoneczny dzień i wieczorem

Akacje jak najbardziej, one kwitną w maju natomiast nie wierzę nadal w kwitnienie lipy o tej porze. :)
Piszesz Jadzia że wszystko przyspieszone jest o miesiąc ale do terminowego kwitnienia lip jest nie miesiąc ale prawie dwa <icon_exclaim>
Spróbuj zrobić fotkę lipie i o ile mozliwe kwiatom w zblizeniu.
Lipy to dla mnie lipiec jak polska nazwa wskazuje i nawet duże anomalie pogodowe nie przyspieszą aż o 2 miesiące ich kwitnienia :) Gdyby to był początek czerwca to bym uwierzył w takie przyspieszenie kilkutygodniowe ale mamy połowę maja.
A może to jakieś podobne do lipy drzewo?

Kwitnącą potężną akację za płotem zamieszczałem na forum..
...o chocby 2 lata temu tutaj 1 czerwca:
klik---> https://lh3.googleusercontent.com/-Fssl ... chmury.jpg

Jutro może zrobię aktualną fotke jak dam radę i jak pani Pogoda pozwoli :)

Cytuj:
Krzysiu wiesz ,ze tę na wpół zgniłą cebulkę Scheherezade z wypustką łodygową wkopałam do ziemi i ona juz dostaje listki .Ciekawe może coś z niej będzie

Mojej/Twojej Scheherezade niestety nie widzę :( Szkoda bo świetnie wyglądała jako najwyzsza z lilii. Ale nie tylko jej nie widać. Dziś zrobiłem wysiłek aby wreszcie wejść do małej liliowej rabatki i wyszargać wszelkie chwasty w tym calkiem duże pokrzywy.
I znowu, pędów liliowych jest może 5 czy 6, a przecież ostatnio po wykopaniu cebul i wkopaniu kwitło ich tam kilkanaście.
----

Kózkowate to zapewne ta rodzina chrząszczy, a rodzaj to być może węglarek. Ten ma kilka gatunków, a opisywany jest na blogach Węglarek mniejszy.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Jadziu działalność mrówek u Ciebie to jakiś horror
;-o
Róże u Ciebie jakieś ,,wcześniaki" chyba moje poza LO(jeden kwiat)jeszcze śpią.wiecej odpisze Ci wieczorem ,bo lecę na łono przyrody <rotfl>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Marysiu LO już dzisiaj ma parę kwiatów na wpół rozwiniętych ,to samo Tradescant, Eyes for you Munstead wood. Ciekawe kto mi przy samym korzeniu odgryzł calutki krzaczek pomidora i to w dwóch miejscach .Miałam tylko jeden krzew z gatunku Siberian orange i jednego Snow white, ale tych mam więcej sztuk posadzonych to tak nie rozpaczam.No i nie mogę zidentyfikować tego drania ,bo raczej ślimak to nie był ,bo on by to zjadł ,a tak ta łodyga była tylko ogryziona
Krzysiu przyglądałam się Węglarkowi, ale jakoś nie bardzo mi pasował ,ale jeśli Ty tak twierdzisz. Dzisiaj przyniosłam go do domu, bo ukrył się w bluzce która leżała na ławeczce.Jednak delikatnie go wyprosiłam z domu.No cóż może jutro uda mi się zrobić fotkę tych kwitnących lip .Tak jak kiedyś za ogródkiem rosły czarne bzy to teraz jest mnóstwo akacji a to wszystko siewki .U mnie też sporo lilii wypadło już nawet ich nie zliczę :( jednak na razie cieszę się z tej Scheherezade nie wiem jak będzie dalej.Wczoraj spotkałam nastepna gąsienice w kolorze ceglastym .Siedziała sobie oczywiście na róży Cardinal Hume jednak dzisiaj jej juz nie było .Szukałam ,ale nic z tego
Kulnik sercolistny

Obrazek

Janowiec

Obrazek

Anemon ????

Obrazek

Miniaturowa Lewisia Pygmaea

Obrazek

a tu rozmnażam moja Lewisię tylko Cotyledon

Obrazek

Mam nadzieję ,ze się ukorzeni, bo juz jedną sobie rozmnożyłam, ale na razie nie kwitnie

Lepszego przybliżenia gąsienicy nie udało mi sie zrobić :(

Obrazek

Eyes for you za chwilkę pokaże cudny kwiat

Obrazek

to samo Munstead wood cudnie pachnąca angielka

Obrazek

mini gipsówka

Obrazek

no i cudnie pachnący Souvenir du dr Jamain

Obrazek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
przyglądałam się Węglarkowi, ale jakoś nie bardzo mi pasował ,ale jeśli Ty tak twierdzisz.

Jadziu, nie twierdzę, i dlatego napisałem, że być może to węglarek.
Dlaczego tobie węglarek nie pasował? Nogi ma czarne, kształt ciała identyczny więc co może nie pasować. A w takim razie z innych kózek który by ci pasował?

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 974 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]