Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106  Następna
  Podgląd wydruku

Re: Spełniam swoje marzenia cz. 3
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Cytuj:
Przesadzając dzisiaj floksy osypywały się całkiem z ziemi suchuteńko pod siatką od strony rdestów a tam mam sporo floksów .Gdybym nie podlała to nie wiem czy przetrwałyby zimę
.
Spokojnie, <icon_e_biggrin> na pewno by floksy przetrwały. W zasadzie to mozna je teraz w październiku przyciąc równo z glebą, co się zaleca dla tych roslin, i one zimę by przetrwały.
Rozumiem, że o wodę rywalizują one z rdestami co oczywiście je osłabia ale regularne podlewanie niewiele daje jesli te ekspansywne rdesty wodę z gleby "wyciągają"
Jedyne wyjscie to floksy stamtąd przenieść a na to miejsce posadzić sucholubne rośliny.
gloriadei pisze:
W ubiegłym roku calutki październik padało, a Rh i azalie super przezimowały .Przy mojej glebie mogłyby dzienne padać deszcze to wsiąkałoby wszystko jak w gąbkę nawet kałuże by nie powstały co innego u Ciebie

Ale opady z nieba a podlewanie to dwie odmienne sprawy :) Deszcze źle nie wpłyną na zimowanie Rh i innych zimozielonych chyba ze posadzono te rosliny w nieprzepuszczalnym podłożu.
A co do gleby w naszych ogrodach to jest jakaś duża rożnica?
U mnie piaszczysta więc wsiąka woda jak w gąbkę, a u ciebie piaszczysto-gliniasta więc lepiej trzyma wilgoć.
Nie ma sensu także podlewać takich roslin jak róże bo powinny po prostu ich pędy zdrewnieć przed zimą, a jeśli podlewamy i jest ciepło to one wypuszczają młode, słabe pędy które w razie mrozów przemarzną.
Cytuj:
.Pisałam u Ciebie ,że pokażę liście tego niby mojego ślazu dzikiego jednak kwiaty ma takie same jak Twój ślaz

Ślaz dziki tworzy mieszańce z ś. drobnokwiatowym i ś. zaniedbanym i moze te nasze to hybrydy.
Kwiaty można porównać ze zdjęciami w Atlasie roslin tutaj:
https://atlas.roslin.pl/plant/7381

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu masz rację ta moja roślinka to Ślaz dziki te cudne kwiaty mnie urzekły wiec musiałam ją przywlec .Teraz zastanawiam się jakie wybrać dla niego miejsce ,żeby kwitł, ale się nie panoszył.Moje róże mają zdrewniałe pędy i żadna jakoś specjalnie nie kwapi się do wypuszczania młodych pędów i chwała im za to .Dzisiaj przywieźli mi sporo worków dobrej ziemi i muszę każdej róży podsypać nowości, a wiosną widłami wzruszyć glebę wokół nich ,żeby się porządnie napowietrzyły . .Dzisiaj przy pięknej pogodzie anie jednego motyla nie było czyżby już poszły spać .Dzisiaj znów calutka zgraja szpaków przyleciała i teraz wiem do czego przylatują do winogron które rosną na sosnach i innych drzewach posadzonych na podwórku .Jak calutka zgraja ich przyleciała to tylko było słychać liście jak spadają na ziemię i kiście winogron ,a są słodziutkie jak nigdy dotąd.Szkoda ,że zbyt późno weszłam do ogródka i akuratnie je przestraszyłam .Miałam też przy karmniku takiego gościa który wykradał sikorkom słonecznik.Jest rywalizacja między sójkami, a srokami kiedyś widziałam atak jak sroka uciekała

Obrazek

Obrazek

kawałek rabatki w różnych ujęciach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spełniam swoje marzenia cz.3

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Fajne fotki sójki, ktora raczej za morze się nie wybiera ;)
Cytuj:
Dzisiaj przywieźli mi sporo worków dobrej ziemi i muszę każdej róży podsypać nowości, a wiosną widłami wzruszyć glebę wokół nich ,żeby się porządnie napowietrzyły .

O to będą rośliny rosły jak na drożdżach. <okok>
Na jednym z filmików Zielone Pogotowie, (które nagrywa ojciec z córką) pan ogrodnik pokazywał multum rozrośnietych kęp astrów. Małe rośliny posadził w poprzednim roku i przez jeden sezon pięknie się rozrosły. Gleba na oko dobra, zwarta czyli co najmniej piaszczysto-gliniasta lecz z odłamkami kamieni.
Nie wiadomo jak ogrodnik dbał o te astry, ze rozrosły się w jeden sezon ale wiem, ze u mnie do takich rozmiarów musiałbym czekać 2-3 sezony.
Kawałki gruzu kamiennego kłopotliwe lecz gleba super więc narzekać nie powinien moim zdaniem :)
U mnie pięknie rosną i kwitną astry posadzone lata temu czyli gleba piaszczysta z domieszką kompostu im sprzyja podobnie jak floksom. I jedyne co, to cierpliwość musiałem wykazać po posadzeniu aż się rozrosły.
---------------
Cytuj:
Ślaz dziki te cudne kwiaty mnie urzekły wiec musiałam ją przywlec .Teraz zastanawiam się jakie wybrać dla niego miejsce ,żeby kwitł, ale się nie panoszył.

W opisach jest, ze ten gatunek ślazu to: Roślina dwuletnia lub bylina,
więc panoszyć się raczej nie będzie jesli tylko 2 sezony przeżyje. U mnie on już kiedyś był i nagle po roku lub dwóch zniknął.
Odnowić sie może z nasion, które widzę już są gotowe.
Roslina ta to hemikryptofit czyli jej pąki, znajdują się tuż przy powierzchni ziemi i umożliwiają odnawianie się aby przetrwać zimę.
Przypuszczam, ze warto ją potem przyciąć nisko przy ziemi i obsypać suchymi liśćmi.
Dla pewności zbiorę nasiona.
Zaletą ślazu dzikiego jest długi czas kwitnienia, u mnie kwitnie od czerwca a więc a więc 4-ty miesiąc. Dodatkowo kwiaty stanowią cenny surowiec zielarski; napar można m.in. uzywać w w suchym kaszlu i chrypce.
Cytuj:
Dzisiaj przy pięknej pogodzie anie jednego motyla nie było czyżby już poszły spać

Pomału będą znikać z ogrodów. Admirały być może odlecą na południe lub wyszukają kryjówki do przezycia zimy.
A u mnie dostrzegłem tylko jednego motylka; to niezmordowany cytrynek.

Cytuj:
Miałam też przy karmniku takiego gościa który wykradał sikorkom słonecznik

To już dokarmiasz ptaki? <icon_eek>
Rozleniwią się <icon_e_biggrin> i szkodników w ogrodzie nie bedą szukać.
I a propos niebezpiecznych owadów:
filmik tutaj
https://onet100.vod.pl/l/lifestyle.100/ ... iem/9te1n4
pt: Spotkanie z tym chrząszczem może skończyć się bolesnymi ranami, a nawet uszkodzeniem wzroku <icon_exclaim>

"Paederus, bo o nim mowa, to przedstawiciel najliczniejszej w naszym kraju rodziny chrząszczy - kusakowatych. Gdy zwierzątko czuje zagrożenie, uwalnia toksyczną substancję, która wywołuje bolesne rany, a nawet może uszkodzić wzrok. Na "atak" chrząszcza narażeni jesteśmy szczególnie nocą"

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Krzysiu co im będę żałować a tak na prawdę musiałam dać im ten słonecznik, bo miałam go w domu i robale sie w nim wylęgły .Wyrzucić było szkoda, więc niech sobie zjedzą .Och co za stworzenie boże ten Paederus ładny ,ale taki jaki ładny taki niebezpieczny <blee> .Koleżanka ma gliniastą glebę, a astry rosną u niej i fajnie się krzewią i nie potrzebują ciągłego podlewania tak jak moje ,żebym mogła podziwiać ich urodę . Dzisiaj znów sójki toczyły wojnę ze srokami ,a szpaki chyba już odleciały, bo nie było ich dzisiaj na winogronach . Spróbuję ten ślaz posadzić na słonecznej rabacie i uważać ,żeby sie nie wysiał za nadto .Dzisiaj ostatnie różane kwitnienia mam nadzieję ,ze dobrze przezimują róże a czyszcząc rabaty natknęłam sie na sporo siewek różnych odmian pomidorów które miałam posadzone .Ciekawe czy wiosną też znajdę jakieś siewki Zostawiłam też ogórka na rabacie licząc ,ze sie wysieje w przyszłym sezonie. Oj dzisiaj zasuwałam i sporo pracy zrobiłam 3 worki ziemi juz rozdysponowane i worek obornika .Potem tylko gdy wykopię dalie nawiozę te miejsca na przyszły sezon .Fajnie byłoby wysiać poplon jednak to juz zbyt późno, ale chyba nakryję glebę kartonami ,żeby koty mi tam nie kopały
dzisiaj tylko różane ostatki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik
Awatar użytkownika

Jadziu masz duużo pięknych róż jeszcze.Ja już trzeci dzień męczę się z listą którą chcę zamówić(ma być najwyżej sześć a to straszna męka <rotfl>

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Marysiu a jakie róże masz zamiar zamówić rabatówki czy parkowe .z czystym sumieniem mogę Ci polecić te właśnie Aphroditę juz po raz trzeci w tym sezonie jest tak ukwiecona.Hansestadt Rostock też jeszcze kwitnie resztkami sił <icon_e_wink> cudna jest też czerwona a raczej malinowa Cherry girl właśnie zaczęła otwierać kwiaty JPII cudnie pachnący.Ciekawe jakie róże masz zamiar sobie sprawić i dobrze ,ze nie mam takich dylematów <rotfl>

dzisiaj więcej fauny niż flory ale tak gwarno jest na astrach i złocieniach ,że nie mogę się oprzeć robieniu im fotek.Co jedna to inna są też pszczółki korzystają z ostatnich chwil żeby zebrać pożywienie.No i zamiast sprzątać to biegam z aparatem po ogródku <rotfl>

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Astry i złocienie przyciągają owady swoim nektarem.
Jest rusałka pokrzywnik, są pszczołowate i zwierzęca mucha też.
Natomiast osadnik megera wybrał werbenę.
Takiego października to chyba nie mieliśmy jak żyjemy :) Bardzo ciepło i słonecznie.
Temperatura od 20 do 24 kresek na plusie
I dopiero pod koniec miesiąca, w ten weekend ma się ochłodzić, zachmurzyć i popadać.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Kurcze sypie mi się komputer trzeba będzie znów ruszyć kasą <blee> Jednak na dworze temperatury w sam raz na jesienne prace ogrodowe, a na rabatach suchuteńko <blee> .Dzisiaj nie było słońca nie było też motyli,ale błonkówki i muchówki oczywiście używały na astrach , złocieniu i chryzantemach Ostatnie słoneczne dni trzeba było spędzić z aparatem zamiast robić porządki na rabatach.Sezon owadzi dobiega końca .Dzisiaj wykopałam resztę dalii nie będę czekać aż zetnie je mróz .Mocno rozrosła sie karpa Convoitise jednak gdybym miała ja w tym roku dzielić byłoby trudno.Mocno rozrosła sie Ferncliff illusion i Cafe au lait . W łodygach Ferncliff było mnóstwo wody aż musiałam wylać a na rabacie sucho wszystko skumulowała w łodygach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik

Jadziu witaj kochana <cmok>
Jakoś los mnie skierował na dawne "drogi" i patrzę a u Ciebie taka piękna róża JPII.
Chciałam Cię przeprosić ,że nie dostałaś patyczków od mojej.
Moja jest marniutkim krzaczkiem nawet w tym roku nie zauważyłam kwiatów a może i przegapiłam.
Mam też dwie Elżbietki /jedna miała być dla Taty/ ale jakoś ciągle coś jej stawało na drodze i nie mogła jej odebrać.
Jadziuniu jeszcze raz gorąco cię przepraszam /ciągle o tym myślę /

Chciałam też wchodząc na, to forum serdecznie pozdrowić "Starą brać' nie będę wyliczać wszystkich z obawy
pominięcia kogoś <przytul> <soczek>
Pozdrawiam

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Marysiu kochana <buziak> nic się nie stało, a w ubiegłym roku jechałam na zakup dwóch róż, a przeglądając co jeszcze maja zauważyłam JPII ,więc musowo musiałam go mieć, bo jakże inaczej <icon_lol> .Twoje patagonki super się sprawują u mnie, mam ich sporo,bo przecież wiadomo darowane z serca, a prócz tego doczekałam sie własnych nasionek .Ciekawe czy Elżbietki już zakwitły moja sie rozszalała na wysokościach .Szkoda ,że nie zaglądasz na Forum brakuje nam dawnych towarzyszy -ek jesteśmy tu tylko we czwórkę jak na razie wszyscy zniknęli .Może zimą cośkolwiek się ożywi forum

dalia od Joli Aurore

Obrazek

Angela [Korday] z chryzantemami

Obrazek

trochę ogólnych widoków ale bryluje złocień czerwonawy ,JPII i Aphrodite

Obrazek

Obrazek

chryzantemy różne różniste <icon_e_wink>

Obrazek

Ostatnie ścięte dalie dominuje Ferncliff illusion z szałwią Amistad ,która też już poszła do przechowalni , druga jeszcze dominuje na rabacie

Obrazek

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1054 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 101, 102, 103, 104, 105, 106  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]