Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 33  Następna
  Podgląd wydruku

Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF)
Autor Wiadomość
Post: 23 wrz 2012, 14:32 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika
Offline

Rejestracja:06 sie 2012, 12:06
Posty:6699
Lokalizacja: Okolice Kalisza (strefa 6b)
klik ===> Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF) cz.2
klik ===> Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF) cz.3

Mam na imię Krzysztof. Od ponad 20 lat każdą wolną chwilę przeznaczam na pracę w niedużym ogrodzie. Łącznie z terenem przy domu wspólnotowym i rabatą przy ulicy jest to powierzchnia ok. 400 m kw.
Setki taksonów roślinnych w większości bylin, uzupełnia ogrodowa menażeria: ptaki, jeże, żaby, wiewiórki. Liczne owady w tym wiele gatunków motyli mają tu zapewnione bezpieczne schronienie bo z zasady nie używam pestycydów, a z nawozów preferuję te naturalne.
Ogródek przechodził stopniową metamorfozę. Z początkowego miszmaszu gdzie było wszystkiego po trochu odszedł po kilku latach w zapomnienie warzywnik. Z powodu znacznego zacienienia terenu pozbyłem się też kilkunastu krzewów owocowych, a wreszcie opuściło go kilka pięknych, ozdobnych krzewów, które tak się rozrosły, że ograniczały dostęp do światła wielu atrakcyjnym bylinom.

?Posiadanie kawałka ziemi, uprawianie go, sadzenie roślin,
patrzenie jak rodzi się nowe życie - to największa radość i satysfakcja człowieka?


Charles D. Warner
----------------------
Fot. 4 pory roku w moim ogrodzie
Obrazek

Wiosna. sezon kwiatowy zaczyna się u mnie w marcu gdy zakwitają pierwsze krokusy i ciemierniki. I właśnie krokusy to najliczniejsza grupa wczesnowiosennych cebulek. Później bogactwo koloru na niedużej powierzchni dają setki tulipanów i narcyzów. Pod koniec tej pory roku czołowe miejsce zajmują piwonie, naparstnice i bodziszki.
Lato. Wiosna dla wielu osób najładniejsza pora roku lecz to latem ilość kwiatów i gama ich kolorów oraz długość kwitnienia są najbogatsze. Z tego względu moje ulubione miesiące w sezonie to czerwiec i lipiec. Jest to też czas odpoczynku od cięższych prac ogrodowych i tym samym możliwość kontemplacji przyrody. Wtedy rozpoczynają kwitnienie królowe ogrodów czyli róże, niemniej piękne kwiaty lilie i całe spektrum barwnych bylin i pachnących ziół.
Jesień. W październiku wraz z odlotem pięknych rusałek admirałów zakwitają ostatnie kwiaty ? złocienie czerwonawe. Zwykle trwają one do końca jesieni. To najładniejsze moim zdaniem kwiaty jesieni. Przy sprzyjającej pogodzie przez długie tygodnie jesieni będą zdobić rabaty liczne astry-marcinki, chryzantemy jesienne, dalie, róże, jednoroczne kosmosy, nagietki, nasturcje i kilka egzotycznych u nas roślin, które uprawiam w donicach, a zimą przechowuję w piwnicy.
Zima to czas obserwacji takich zwierząt jak widoczna na zdjęciu wiewiórka, a przede wszystkim okres dokarmiania ptaków naszych sprzymierzeńców w ogrodzie.

Fot. Kolorowe byliny królują na rabatach od wiosny do jesieni
Obrazek

Fot. Róże, wspomnienie bujnego kwitnienia sprzed lat
Obrazek

Obrazek

Fot. Zioła ? te skromne rośliny mają cenne walory lecznicze
Obrazek
----------------
To pokrótce najważniejsze elementy mojego ogrodowego królestwa. Poza tym są jeszcze/były małe skalniaki, oczka wodne, 20-metrowa rabata przy ulicy, sporo ozdobnych krzewów liściastych i trochę iglaków, żywopłoty strzyżone i swobodne. Są to dokonania ponad 20 lat pracy, która przynosi co roku radość. Jednak pracy ograniczonej, postępującą chorobą stawów od ponad 30 lat, i niepełnosprawnością ruchową. Cieszy jednak każdy dzień gdy mogę chodzić, po prostu chodzić, oglądać i doglądać kwiatów oraz podziwiać przybywającą tu menażerię zwierzęcą bez której ogród nie miałby swojej duszy. Ogródek obywa się bez bez toksycznych środków ochrony roślin zabijających także pożyteczne owady i jest nawożony w głównej mierze kompostami i samodzielnie wytwarzanymi roślinnymi nawozami.

:!: Już wkrótce najnowsze zdjęcia z pięknej pory jaką są dla mnie ciepłe wrześniowe dni spędzane w otoczeniu kolorowych roślin. :!:

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 23 wrz 2012, 15:58 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Offline

Rejestracja:21 sie 2012, 19:01
Posty:1090
Krzysiu twój ogród, pasja to jedynie mogę podsumować słowami:

Nasze życie jest jak ogród, który należy pielęgnować,
- pozbyć się chwastów i szkodników, aby nie hamowały swobodnego wzrostuserwuj nam swoje cudowne fotki z ogrodu, pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 23 wrz 2012, 22:36 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika
Offline

Rejestracja:06 sie 2012, 12:06
Posty:6699
Lokalizacja: Okolice Kalisza (strefa 6b)
Cytuj:
Nasze życie jest jak ogród, który należy pielęgnować,
- pozbyć się chwastów i szkodników, aby nie hamowały swobodnego wzrostu


Ładny aforyzm :) Powiem żartem: bylebyśmy chwastów z naszego życia nie usuwali toksycznymi środkami bo większej z tego szkody niż pożytku będzie :D
A wracając do ogrodu to szkodniki, chwasty nie spędzają mi snu z powiek, choć bywały lata niesamowitego najazdu rozmaitego tałatajstwa. Nie wiem jak u was ale u mnie w tym sezonie prawie chorób i robactwa nie było.
Zamiast jednak zwracać uwagę na cieniach ogrodowego życia wolę skupić się na jego pięknie, które jaśnieje na rabatach pod postacią barwnych kwiatów i kolorowych owadów.
-------------------------------------------------
Pokazując zdjęcia kwiatów zwykle podaję też ich nazwy, co ułatwia poznawanie i wyszukiwanie gatunków na naszych i zagranicznych stronach. Równie ważne są moim zdaniem nazwy odmian bowiem mnóstwo nowości pojawia się w tych czasach na rynku. Jak wiadomo odmiana odmianie nierówna i warto korzystać z doświadczeń innych ogrodomaniaków. Dla nowicjuszy zaś będzie to kopalnia wiedzy.
-----------------------------

==========J E S I E Ń 2012==========

Wrześniowy kontredans otwierają jak zwykle zimowity.
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale) a właściwie jego mieszańce znane pod nazwą zimowitów ogrodowych.
Obrazek

Podczas gdy wysoki, ekspansywny gatunek nawłoci ogrodowej przekwitł w sierpniu to niska kępiasta Nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida) ?Goldkind? kwitnie w najlepsze. Obok kwiatki bodziszka krwistego.
Obrazek

A to już wybitny egzotyk w naszych ogrodach. Krokosmia ogrodowa (Crocosmia x crocosmiiflora) i jej ładna odmiana ?Red King'. Gatunek pochodzi z Afryki, i nie jest zbyt odporny na mrozy, warto więc wykopywać jej kłącza.
Obrazek

W donicy dodałem jej innego przybysza z Czarnego Lądu zwanego mieczykiem abisyńskim.
Poprawna nazwa tego sympatycznego kwiatka brzmi Acidantera dwubarwna (Acidanthera bicolor)
Obrazek

Znana tu i tam z ogrodów Pasjonatów Dalia (Dahlia) ?Chat Noir? Niezwykle żywotna odmiana o oryginalnej barwie kwiatów, godna polecenia dla tych którzy mają gdzie jej kłacza zimą przechować.
Obrazek

Już nie tak żywotna ale równie zjawiskowa dalia o białych kwiatach (NN)
Obrazek

A tę jednoroczną roślinę 1-szy sezon mam w ogródku. Pnącze Wilec purpurowy (Ipomoea tricolor) 'Heavenly Blue' o kwiatach błękitnych z białymi gardzielami zaskakuje i kolorem i wielkością kwiatów. .
Obrazek

Niebieskiego koloru brakuje w jesiennym ogrodzie, natomiast złoto-żółtych barw jest ci dostatek. jeden z ładniejszych kwiatów w tym kolorze to moim zdaniem Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida) ?Goldsturm? Warto szukać akurat tej odmiany bo jest niższa od gatunku i ma większe kwiaty.
Obrazek

Unikam wysiewania jednorocznych kwiatów bo zwłaszcza na mojej słabej, piaszczystej glebie wymagają one dużo pracy. Jednak ten gość nie dość że sam się wysiewa to jeszcze żadnych zabiegów pielęgnacyjnych nie wymaga. Godna polecenia jest odmiana o ciekawie przebarwionych płatkach kwiatu Kosmos pierzasty (Cosmos bipinnatus) ?Sensation Picotee?
Obrazek

I wreszcie 2 królowe ogrodów: Jedna z najpiękniejszych białych róż Rosa ?Virgo?, niezmordowanie kwitnie od początku sezonu. .
Obrazek

Róże rozdziela równie przyjemnie pachnąca roślina, pnącze Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) Zaskoczył mnie w tym roku dość bujnym kwitnieniem o tej porze roku, a nie wiem jak kwitł w czerwcu. Być może nadrabia stracony czas ;)
Obrazek

I druga z królowych, zjawiskowa, kremowo żółta, z różowoczerwoną otoczką płatków, róża ?Gloria Dei? jak zwykle zachwyca ciekawym połączeniem barw i zapachem
Obrazek

:!: Więcej obrazków tym razem z dalszej perspektywy, mam nadzieję już niedługo wstawię. A czas dla mnie obecnie niezwykle pracowity, nadrabiam zaległości ostatnich tygodni. :) :!:

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 24 wrz 2012, 0:03 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Offline

Rejestracja:21 sie 2012, 19:01
Posty:1090
Pięknie hi

Krzysiu w tym roku przyznam, że ślimaków u mnie przynajmniej nie jest i nie było zbyt wiele, w innych latach to była prawdziwa plaga a lato u mnie było dość mokre i chwasty co im sprzyjało.
Zauważyłam jednak, ze wczesną wiosna pojawiły się ślimaki te czarne długie i nie wiem czyżby zmieniły kolor bo były grubasy ale brązowe, no i winniczki sporo ale one są mniej szkodliwe.
Cieszy mnie jednak bo zauważyłam, że zamieszkało u mnie sporo żab, całe rodziny nawet te zielone miały małe. Jestem pewna, ze dzięki nim ślimaki niewiele mogły u mnie zrobić szkód, więc serdecznie ich zapraszam na stałe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 24 wrz 2012, 10:35 
Ogrodnik
Ogrodnik
Offline

Rejestracja:06 wrz 2012, 11:34
Posty:672
Witaj Krzysztofie macha_reka profesjonalizm w każdym calu i wielka ogrodnicza wiedza dodadzą temu forum blasku.
Zdzisia


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 24 wrz 2012, 20:11 
Ogrodnik
Ogrodnik
Offline

Rejestracja:07 sie 2012, 17:35
Posty:643
Gloria dei była jedyna róża w ogrodzie mej mamy, która miała swoje imię dlatego mam do niej sentyment. Piszesz o chwastach, ale to też nie jest taka prosta rzecz. Ile chwastów jest najlepszymi ziołami, albo są hodowane jako rośliny ozdobne. ;) Co do szkodników to na wiosnę była taka okropna plaga mszyc, że bym chyba wyrzuciła wszystkie róże,kiedy miewałam tylko skalniaki to mszyce mnie nic a nic nie obchodziły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 24 wrz 2012, 21:52 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Offline

Rejestracja:13 sie 2012, 8:57
Posty:1580
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Cudnie tutaj, :D ja pozachwycam się tym kosmosem, bo jestem na etapie zafascynowania tą roślin, pojedyncze nasionko stworzyło mi właśnie olbrzymi bukiet. Ten Twój kosmos jest bardzo ciekawy.

_________________
Rośliny ogrodowe, Rośliny domowe , Uprawa fiołków afrykańskich


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 24 wrz 2012, 22:37 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika
Offline

Rejestracja:06 sie 2012, 12:06
Posty:6699
Lokalizacja: Okolice Kalisza (strefa 6b)
Oj, ile miłych gości odwiedziło mój ogródek :o :D
Aniu - dokarmiaj żaby ślimakami, dokarmiaj. Nie wszyscy lubią te żyjątka szczególnie ropuszki ale to nasi ogrodowi sprzymierzeńcy. Równowaga w przyrodzie powinna być zachowana to każdy będzie zadowolony.

Zdzisiu, oj tam od razu profesjonalizm ;) , pasja jest i tyle. To trochę coś innego od profesji czyli zawodu. A różnica na ogrodowych forach jest taka że zawodowcy pojawiają się ze swoją wiedzą ale...na krótko. Pasja wg mnie to codzienne jej pielęgnowanie i rozwijanie.

Ladys pełna zgoda :D Wyobrażam sobie jakie byłoby zdziwienie niektórych 'ogródkowiczów' gdyby zobaczyli ile w moim małym ogrodzie rośnie chwastów. Jest tego wiele choć oddzielone są one od części ozdobnej. Chwasty mają wielkie znaczenie użytkowe, choćby tępiona na wielu działkach pokrzywa zwyczajna.
A ja jej laurkę już na tym forum wystawiłem (dział Nasze Zdrowie). Oprócz ziołowego zastosowania ma ona zastosowanie w kuchni i ogrodzie na znakomity nawóz. Stopniowo warto jej te wartości tutaj opisywać aby świadomość w społeczeństwach zmieniać. ;) A znaczenie pokrzywy dla ekologii. :!: W pewnym hrabstwie W. Brytanii wytępiono doszczętnie wszystkie pokrzywy i okazało się wkrótce, że wyginął wraz z nią jeden z gatunków pięknych motyli.
:icon_arrow: Zatem chrońmy pokrzywy oraz inne cenne chwasty. :icon_arrowl:

Wiolu kosmos zapewnił sobie u mnie stałe miejsce. Jest niewymagający i żywotny, a przede wszystkim bardzo długo kwitnie. Nie wiem jak będzie z tą odmianą w kolejnym sezonie czy nie wyrodzi się tracąc ciekawe barwy i kształt płatków.

Jeszcze jeden kwiatek z serii Picotee
Obrazek

Zagadka - Jaki to kwiat?
Od miesiąca próbuje rozwinąć kwiatki w kulistym kwiatostanie i nie bardzo mu to wychodzi. Z tego powodu nadano mu śmieszną nazwę zwyczajową.
Obrazek

A czy znamy te kwiatki? Te są pewnie wszystkim znane Cieszą we wrześniu, pachnące, kremowe kwiaty kaprifolium. Z astrów warto zwrócić uwagę na wysokiego nowoangielskiego odmiany Herbstschnee.
Obrazek

Na drugiej, zbiorczej fotce typowa jesienna 'trójka' astry, nawłoć i zimowity, towarzyszy im jednoroczna nasturcja 'Africa' i egzotyczna aptenia sercolistna na skalniaku
Obrazek

Z tych dwóch wysokich okazów zwrócić uwagę trzeba na topinambur, wielce ekspansywną roślinę
Obrazek

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 25 wrz 2012, 10:17 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Offline

Rejestracja:15 sie 2012, 9:32
Posty:4700
Lokalizacja: woj .Śląskie -Bytom strefa 6b
Krzysiu fajnie ,że juz jesteś ze swoimi pięknymi roślinami i opisami tych roślin..Podobno Topinambur to bardzo pożywny ziemniak a na dodatek dekoracyjna roślina .Szkoda ,ze jest taki ekspansywny .Ta roślinka to chyba Śniadek Sandersa (Ornithogalum Saundersiae) .Moja koleżanka ma go w swoim ogrodzie .A propo chwastów chwast to taka roślina ,której nie chcemy w ogródku i tak ją nazywamy ,ale każda z tych roślin jest jak najbardziej pożyteczna .W moim ogrodzie pokrzywa jest w każdym zakątku i mnie nie przeszkadza znaczy sie ,że jest dużo azotu i próchnicy .No może trochę za dużo tego azotu ;)

_________________
Pozdrawiam serdecznie Jadzia
Spełniam swoje marzenia
Spełniam swoje marzenia 2
Spełniam swoje marzenia cz.3


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (Krzysztof
Post: 25 wrz 2012, 12:23 
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika
Offline

Rejestracja:06 sie 2012, 12:06
Posty:6699
Lokalizacja: Okolice Kalisza (strefa 6b)
gloriadei pisze:
.Ta roślinka to chyba Śniadek Sandersa (Ornithogalum Saundersiae) .Moja koleżanka ma go w swoim ogrodzie .A propo chwastów chwast to taka roślina ,której nie chcemy w ogródku i tak ją nazywamy ,ale każda z tych roślin jest jak najbardziej pożyteczna .W moim ogrodzie pokrzywa jest w każdym zakątku i mnie nie przeszkadza znaczy sie ,że jest dużo azotu i próchnicy .No może trochę za dużo tego azotu ;)


Śniedek Sandersa liście
Obrazek

I cała roślina w początkach kwitnienia
Obrazek

Tak, dokładnie to ta roślina. Masz Jadziu oko do rozpoznawania roślin. Już nie 1-szy raz bezbłędnie je oznaczasz. 8-)
Tak wyglądają liście tej ciekawej rośliny

A tak śniedek Sandersa w całej okazałości zwany też śpioszkiem. Czy się obudzi przed mrozami ;) zobaczymy.

gloriadei pisze:
A propo chwastów chwast to taka roślina ,której nie chcemy w ogródku i tak ją nazywamy ,ale każda z tych roślin jest jak najbardziej pożyteczna .W moim ogrodzie pokrzywa jest w każdym zakątku i mnie nie przeszkadza znaczy sie ,że jest dużo azotu i próchnicy .No może trochę za dużo tego azotu ;)

I tutaj brawo, popieram taki styl ogrodu. Oczywiście gdyby rosła obok ozdobnych roślin to problem byłby z jej korzeniami bo potrafi szybko się rozrastać ale sama akceptacja tej rośliny jest dla ekologii bardzo pożądana.
Na mojej glebie łatwiej ją usunąć niż powiedzmy podagrycznika, mniszki czy osty, zatem niech sobie żyje.
Mam małą kępę na uboczu ale korzystam (owady też) z całego poletka które "hoduje" sąsiadka.
Jeszcze parę lat temu krzywo na to patrzyłem (pokrzywa rozsiewa się także przez nasiona) ale teraz zupelnie spokojnie podchodzę do tego faktu i samych pokrzyw, z wielkim koszem. Zrywam je na gnojówkę roślinną :lol:
A czy za dużo azotu? Hmm, jeśli chodzi o gnojówki to sprawy nie ma: dodaję zwykle żywokostu czyli bomby potasowej niezbędnej roślinom do skutecznego kwitnienia.
Gdy chcemy dodać na rabaty, ziemię z miejsca gdzie rosły pokrzywy, warto to robić na początku sezonu gdy rośliny potrzebują tego azotu.

Fot. Żywokost lekarski. Obecnie znalazłem więcej miejsca dla tej pożytecznej rośly jakby nie było też zaliczanej do chwastów. W miejscu zacienionym będzie rósł a obok rozłożę pojniki dla ptaków.
Obrazek

Po raz pierwszy w moim ogródku cynie w gorących barwach.
Obrazek

A obok kącika wypoczynkowego afrykańskie koloryty - acidantera dwubarwna
Obrazek

Jak ważne jest łapanie jesiennego słoneczka nikomu nie trzeba mówić. A tak w ogóle lubię te wrześniowe klimaty. To czas gdy pojawiłem się na tym świecie :D i może dlatego tak przyjemnie odczuwam atmosferę i koloryt przełomu lata i jesieni. Staram się więc każdego dnia choć kilka minut pozostać w bezruchu na świeżym powietrzu. Jednak jeszcze kilka dni wytężonej pracy mnie czego. Zwłaszcza przesadzanie i sadzenie krzewów mi tym razem przypadło w udziale oraz jak zwykle trochę koszyczków cebul do sadzenia. Prace remontowe (wysoka rabata) to trudniejsza robota i nie wiem kiedy je zacznę.
Kąpiele słoneczne 8-) Gdzieś się podziały moje ciemne okulary ;)
Obrazek

Na pierwszym planie obok czerwonej róży duże liście jednorocznej nikandry. Kwiatki w stosunku do liści są bardzo małe ale mam do nich szczególny sentyment. Nicandra physalodes sama się rozsiewa.
Nikandra miechunkowa
Obrazek

_________________
Zobaczyć świat w ziarenku piasku
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu.
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar,
W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III


Na górę
 Wyświetl profil  
 

Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 330 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 33  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]


  Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group radomsko kuchnie