Strefa czasowa UTC [letni]

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 768 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 77  Następna
  Podgląd wydruku

Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w ogrodzie (KrzysztofF) cz. 2
Autor Wiadomość
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

klik ===> Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF) cz.1
klik ===> Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w moim ogrodzie (KrzysztofF) cz.3

Obrazek

Długo, bo całe dwa tygodnie nie pisałem w moim temacie ogrodowym w oczekiwaniu na pierwsze obrazy wiosny.
I wreszcie są, kwiaty zwiastuny wiosny w naszym klimacie czyli krokusy i śnieżyczki przebiśniegi.
Do nich mozna ostatnimi czasy dołączyć ranniki z innego kręgu geograficznego pochodzące, które w dzikim stanie można w kraju już zobaczyć.

I od tych złocistych kwiatków rannika zimowego zacznę moją 1-szą wiosenną relację.
Obrazek

Wśród 14-tu obrazów wiosennych kwiatowych miniaturek nie może zabraknąć krokusów, które królują na 2 rabatkach przy wejściu do ogrodu jak i popularnych śnieżyczek przebiśniegów
Obrazek

Obrazek

Trudno mi zliczyć wszystkie kolorowe drobiny ale jest ich tu setki dwie, może nawet trzy; przez długie lata rozmnażały się dzieliły i z zakupionych kilku cebulek powstawały dziesiątki.
Liczę takze na bulwki rannika, to dopiero 2 sezon tych kwiatków na rabatce a już widzę że potroiły swoją liczbę. Kwitnie 6 a kolejne 3 wypuściły listki, w zeszłym roku jedynie trzy żółte kuleczki mogłem obserwować. I to jest piękne w przyrodzie, przy niewielkim naszym udziale same potrafią zajmować połacie ogródka jesli tylko im w tym nie przeszkadzamy
Obrazek

Obrazek

Wczoraj przespałem ten słoneczny czas a dziś ledwie jeden krokusik zechciał (dla potrzeb fotografa :mrgreen: ) rozchylić swe płatki.
Obrazek

Obrazek

Mam 6 może 7 odmian krokusów, zwykle pierwsze kwitły te botaniczne, liliowe i żółte
W tle tego zdjęcia widać 'hałdę' śniegu, ktory skryty za jałowcem sabińskim jeszcze się nie rozpuścił.
Szybkość wsiąkania wody pośniegowej w tym roku wiążę z suszą jak trapiła te okolice przez kilkanaście miesięcy. Ziemia łatwo przyjmuje te braki.
Obrazek

Odmiana 'Pickwick' prezentuje granatowe paski na białych płatkach
Obrazek

A tak wyglądają tulipany na cebulowym rozsadniku. Te wkopane na rabatach ledwie wychodzą z ziemi natomiast widoczne na zdjęciu przykryte były włókniną. Chodziło mi o zabezpieczenie narcyzów, a przy okazji tulipany rozwinęły liscie na jakieś kilkanaście cm.
Obrazek

Nieśmiało rozchylają swe płatki ciemierniki
Obrazek

A tu kolejna gruda śniegu; miejsce osłoniete krzewami utrzyma ją aż przyjdą dwucyfrowe temperatury, juz jakoś tak w ten weekend.

Na drugiej rabatce zza kamieni wychylają się pędy rozchodnika. Tej zimy rośliny nie ucierpiały jak poprzednie 3 sezony , a jedynie długość całego okresu mogła powodować gorszy wygląd części nadziemnych niektórych roslin. Ładnie wyglądają dwuletnie rozety naparstnic, w zeszłym roku wszystkie wymarzły, widzę też trochę niezapominajek. Wypuszczają pędy byliny, im jednak na wzrost potrzeba bedzie dłuższego czasu. Na razie królują wczesnowiosenne cebulki.
Obrazek

Obrazek

W godzinie - nieskończoność czasu.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Re: Kwiaty, zioła, ptaki i motyle w ogrodzie (KrzysztofF) cz
Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Śnieżyce jak 2 latarnie oświetlają krokusową rabatkę .Masz mnóstwo tej ślicznej kolorowej drobnicy .Moje dalej pod śniegiem .Zaraz serce sie raduje

Spełniam swoje marzenia cz.3

Ogrodnik
Ogrodnik

Jesteś pierwszy na starcie, moje cebulowe powolutku wyłażą z pod śniegu, ale ich kondycja nie jest dobra zaczęły kwitnąć podczas ocieplenia na początku marca i późniejsze mrozy im się dały we znaki.

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Tak Jadziu jest tego sporo choć zajmuje może 1/100 całego ogródka. To maleństwa takie, które znikają po paru tygodniach pod ziemią, a więc trochę szkoda przeznaczać tylko dla nich miejsce na rabacie.
W większym ogrodzie, zwłaszcza takim z krzewami mozna je swobodnie, bez koszyczków wysadzać do gruntu.
Moim dosypywałem raz na kilka lat dobrego kompostu a więc mnożyły sie doskonale.

Dziś miałem dzień 'dla zdrowia' Obrazek zatem czasu nie starczyło na przebieżkę po ogródku. jutro zaś planuję wysadzić lilie w liczbie ok. 10 szt. jedyne co może mi przeszkodzić to ulewny deszcz. Dziś rankiem heheheh, posypało śnieżkiem ale po paru godzinach śladu nie było bo temp. skoczyła w południe do +9 st. C. Chmury na niebie to niestety najbliższa wiosenna przyszłość.

Ale ciepełka nadleci z południa trochę, jutro w Rzeszowie ma być +12 st. a jedynie powyżej Białegostoku tylko +2. :|
W sobotę gdzieś na południu dojdzie do 15 kresek w plusie i może wreszcie Jadzia doczeka się zejścia pokrywy śniegu.
Wiola na Mazowszu nam się coś nie odzywa ale przypuszczam, że daleko już zaawansowana w wiosennych porządkach i dawno zapomniała o zimie ;) (może jutro odpowie na mojego PeWi-ka :D )

Cóż robić, czekamy na kolory wiosny zwłaszcza na tę niemowlęcą zieleń. Ale słoneczka poprosimy więcej Pani Auro. :!: :mrgreen:
Tymczasem aby się nie nudzić w oczekiwaniu na Wiosnę zacząłem tworzyć Listę Roślin Skalnych tutaj:
http://ogrodoweforum.pl/forum/viewtopic.php?f=21&t=850
Mamy juz ok. 30 pozycji, a wkrótce Ladys kolejne kwitnące obrazki nam pewnikiem przedstawi :)

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Yes, Yes, Yes że powtórzę za klasykiem :D Jest wiosenne otwarcie.
Także dosłowne otwarcie, rozchylenie płatków kwiatów oraz symboliczne otwarcie sezonu.

Obrazek

Dziś w czwartek główną rolę od rana odgrywało Obrazek Za sprawą jego promieni świat zamienił się w bajkę.

Fot. Odmiana 'Sky Blue' zachwyca niebieskim kolorem płatków
Obrazek

Wyszedłem na działkę w dobrej porze bo w samo południe. Wokół jeszcze pozimowo szarawo-brudno-zielono ale juz jak dotarłem na kilka metrów od wejścia do ogródka zrobiło się kolorowo, fantastycznie kolorowo. :D

Obrazek

Zrobiło się bajecznie Była bajka kwiatowa, pszczela bajka, ptasia bajeczka , słoneczna bajka.
Niesamowite, żadnej wiosny niesłyszane przeze mnie dotąd ,bo aż tak głośne brzęczenie pszczół, nad krokusami powitało mnie dzisiejszego dnia.
Każda kępa tych kwiatów oblegana była przez te owady. Najwięcej ich lądowało na odmianie 'Pickwick'
Zdjęcie pokazuje że każdy kielich zajmuje pszczoła a nawet tłoczą się we dwie. Dochodziło do zwad i owadzich bijatyk dlatego taki był rejwach. :mrgreen:

Obrazek

Inna sprawa to fakt, że przedłużona była zima a dzisiaj pierwszy w pełni słoneczny dzień gdy niemal wszystkie krokusy rozchyliły swe płatki ukazując na słupkach złocisty pyłek. Nie dziwne więc że chmary tych owadów wylecialy z okolicznych uli aby wreszcie odbić sobie długie zimowe oczekiwanie. Spieszą się owady, spieszą także kwiaty Podejrzewam, że tegoroczne kwitnienie wczesnowiosennych cebul będzie baaardzo krótkie :| cóż takie są prawa natury.

Fot. Krokus złocisty (Crocus chrysanthus)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fot. W pełni rozkwitu ranniki zimowe
Obrazek

Fot. Odmiana o mocno niebieskiej, niemal granatowej barwie, płatków doskonale się mnoży
Obrazek

Fot. Skromne śnieżyczki przebiśniegi też dziś miały swój dzień
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pół godziny zajęło mi fotografowanie ogródka. Około 13-tej nagle ucichły pszczoły, czyżby nadeszła ich obiadowa pora :mrgreen: jednak wkrótce sprawa się wyjaśniła, nadeszły gęste chmury.
Zająłem się zaplanowaną pracą najpilniejszą tego dnia. Chciałem wysadzić cebule lilii które biedowały w piwnicy. Potrzebny był kompost, piasek i torf. W ciągu kolejnej pół godziny przesiałem kompost i zrobiłem dobre, lekko kwaśne podłoże dla tych kwiatów. Problem byl w tym że rabatki liliowe połozone są w najniższej części działki. Tam na ścieżkach stoi woda, a więc taplałem się w tym błocie z trudnością wyciągając buty po kostke zanurzone w błocie. W międzyczasie otworzyłem szklarenkę z opuncjami, najwyższy czas aby dostały trochę wilgoci. Kaktusy wyglądają dobrze, podobnie lewizja też chroniona plastykowym daszkiem.
Kilka roslin dwuletnich przesadziłem.
Zanim wykopałem i posadziłem pierwszą lilie już zaczęło padać. Jednak to był taki przerywany majowy deszczyk a więc kurteczka na grzbiet , czapka na głowę i do roboty :)

Obrazek

Pracę utrudniało błoto a wkrótce deszcz lecz nie te zewnętrzne kłopoty najbardziej spowolniły pracę, a problem z nogami, które po blisko 4 godzinach odmówiły posłuszeństwa. Pozostałe 3 cebule posadzę jutro, ale nadal wysoki poziom wody w gruncie u mnie na działce źle wygląda.
Wiadomo, lilie nie lubią stagnującej wody. Także suche powietrze i ciepło ktore dotarło do piwnicy nie sprzyjało ich dalszemu przechowaniu. Widoczne na powyższym zdjęciu 2 lilie w prawym dolnym rogu to te które ratowałem wysadzając do doniczki w piwnicy w wilgotny torf.
Zabieg pomógł bo staly się bardziej zwarte. Powyżej nich na tym zdjęciu jest lilia zakupiona w internecie. Wygląda duzo lepiej choć ma mniejszy obwód niż tamte. Zobaczymy jak to z nimi będzie latem :)
Zdjęcie drugie pokazuje koszyki w których trzymałem cebule (narcyzy i iryski) zakupione późną jesienią. Były do dziś w garażu i doskonale wyglądają. Przechowanie tanich, przecenionych w h-marketach cebulek udało się.
Wspomniałem o ptasiej bajeczce ale o tym w temacie o ptakach.

WILLIAM BLAKE

Kwiaty ptaki motyle I
Kwiaty ptaki motyle II
Kwiaty zioła motyle III

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Ale u Ciebie super, :D u mnie na razie jeszcze śnieg. Otwarcie wiosenne pełną parą. :D

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy

Toż to radość o tej porze roku przebywać w takim otoczeniu .U mnie nie zauważyłam żadnej pszczoły tylko biedronki siedmiokropki na każdym kroku i mnóstwo pająków się uwijało .Część pod płotem od sąsiada jeszcze zamarznięta .Krokusy ,przylaszczki ,przebiśniegi to wszystko kwitnie .Pickwiki niestety jeszcze nie pokazały swoich kwiatów ,ale pąki już mają .Iryski Danforda też na pewno lada dzień zakwitną .Trochę kropił dzisiaj deszczyk co jakiś czas

Spełniam swoje marzenia cz.3

Junior Ogrodnik
Junior Ogrodnik

Fantastyczny widok Obrazek

Przodownik Ogrodowy
Przodownik Ogrodowy
Awatar użytkownika

Przynajmniej wirtualnie mogę nacieszyć oczy, u mnie tylko liście cebulowych widać i nic więcej. Na kwiaty będę musiała jeszcze poczekać, ale u mnie wiosna zawsze jest później niż w innych rejonach kraju.

Ogrodnik
Ogrodnik

Piękna wiosna i taki widok aż raduje serce.
Łany krokusów cudne :D
Zdzisia

Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 768 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 77  Następna

Strefa czasowa UTC [letni]